Кламер БГ - Новини: Лидерите на ЕС се споразумяха за ембаргото върху руския петрол, България получава отстъпка

Лидерите на ЕС се споразумяха за ембаргото върху руския петрол, България получава отстъпка

Европа

|
Вт, 31 Май 2022г. 13:44ч.
Лидерите на ЕС се споразумяха за ембаргото върху руския петрол, България получава отстъпка

Лидерите на ЕС се споразумяха за ембаргото върху руския петрол, България получава отстъпка

Лидерите на страните от Европейския съюз постигнаха компромис за налагане на частично петролно ембарго на Русия по време на среща на върха, посветена дълго отлагания шести пакет от санкции срещу Русия, който беше блокиран от Унгария.

Частичното ембарго обхваща само руския петрол, внасян по море, като се допуска временно изключение за вноса, доставян по тръбопроводи, съобщи Асошиейтед прес. Временно изключение от ембаргото до края на 2024 година получава и България.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви в Туитър, че споразумението обхваща повече от две трети от вноса на петрол от Русия, "прекъсвайки огромен източник на финансиране за нейната военна машина. Максимален натиск върху Русия за прекратяване на войната".

ЕС вече беше наложил пет предишни пакета от санкции на Русия във връзка с нейната война в Украйна. Те са насочени индивидуално срещу повече от 1000 души, включително руския президент Владимир Путин и висши държавни служители, както и прокремълски олигарси, банки, въгледобивния сектор и др. Шестият пакет от мерки, обявен на 4 май, обаче беше спрян поради опасения за доставките на петрол.

Унгарският премиер Виктор Орбан даде да се разбере, че може да подкрепи новите санкции само ако бъде гарантирана сигурността на доставките на петрол за страната му. Страната, която няма излаз на море, получава над 60 процента от петрола си от Русия и зависи от суровия петрол, който идва по тръбопровода "Дружба" от съветската епоха.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен първоначално омаловажи шансовете за пробив по време на срещата на върха. Но лидерите постигнаха компромис, след като украинският президент Володимир Зеленски ги призова да прекратят "вътрешните спорове, които само подтикват Русия да оказва все по-голям натиск върху цяла Европа".

Фон дер Лайен заяви, че наказателният ход "ефикасно ще намали около 90 процента от вноса на петрол от Русия в ЕС до края на годината". Сега ЕС получава около 40 процента от необходимия му природен газ и 25 процента от петрола от Русия.

Унгария, която е начело на група държави от ЕС, включваща още Словакия и Чехия, които също внасят по тръбопровод, разчита в голяма степен на Русия за енергия и не може да си позволи да спре вноса. В допълнение към нуждата си от руски петрол, Унгария получава 85 процента от природния си газ от Русия.

Премиерът Петков потвърди отстъпката за България

Премиерът Кирил Петков потвърди във вторник, че според снощните решения на Европейския съвет за санкциите срещу Русия нашата страна получава отстъпка до края на 2024 г. за вноса на руски петрол. По неговите думи тази отстъпка е била жизненоважна за България.

Петков отбеляза, че за внасяния у нас руски петрол разплащанията се извършват различно от плащанията за газа и затова не са застрашени от въпроса за преводи в рубли.

Премиерът посочи, че отсрочката ще послужи рафинерията в Бургас да бъде пригодена да работи изцяло с неруски суровини. По неговите думи България остава единствената страна, която има достъп до пристанище, но получава и отстъпка заради разбирането, че рафинерията в Бургас е направена да работи с руски петрол. Той поясни, че голяма част от паричните потоци от ЕС към Русия ще спрат, защото новите санкции засягат около 90 на сто от европейския петролен внос.

Премиерът отчете, че вчера Русия е спряла доставките на газ за Нидерландия заради отказа за изпълнение на руското искане за разплащане в рубли, а днес това се очаква да стане и с Дания. За съжаление (руският президент Владимир) Путин продължава да използва този механизъм с рубли да спира (доставките) на отделните страни, каза Петков пред български журналисти. Той добави, че явно за всяка европейска страна, която откаже и застане на твърдата позиция, че договорът е по-важен от всичко друго, доставките спират.

Износът на украинска пшеница

По въпроса за износа на украинската зърнена реколта премиерът заяви, че засега се обсъждат възможностите за превоз по т. нар. "сини коридори".

По неговите думи България е в една от най-добрите позиции в Европа, защото е голям износител на зърно. Истината е, че повечето страни нямат този лукс, посочи Петков. Тази година се очаква да имаме седем милиона тона (добив), а нашата консумация е два милиона (тона). Ще бъдем решение за глобалния въпрос и няма да има криза при нас. Проблемът е, че тези стоки се търгуват на световните пазари и най-вероятно и при нас цената ще нарасне.

Ако няма "сини коридори", България е вариант за решение, пристанище Варна може да бъде едно от решенията, поясни премиерът.

mediapool.bg