Кламер БГ - Новини: Кунева разчита на Лукарски за издигането на кандидат-президент

Кунева разчита на Лукарски за издигането на кандидат-президент

България

|
Пон, 11 Ян 2016г. 16:11ч.
Кунева разчита на Лукарски за издигането на кандидат-президент

Според лидера на ДБГ Меглена Кунева СДС ще има решаваща роля за издигането на кандидата на Реформаторски блок (РБ) за президент. СДС, чийто лидер е Божидар Лукарски, е носещата конструкция на дясното, каза Кунева на пресконференция в понеделник и изтъкна, че СДС е успял да наложи двама президенти- Жельо Желев и Петър Стоянов.

"Старото дясно в лицето на СДС е дало на България двама президенти. Затова разговорът със СДС е много важен и не бих искала да коментирам темата,без да взема предвид техния опит, каза тя. Много хора, които сега виждат надежда в РБ, виждат препратка към обединението, което направи СДС в началото на прехода", обясни лидерът на ДБГ.

Направеният от нея паралел със СДС от началото на прехода е изключително странен, след като излязоха достатъчно доказателства за това, че опозиционното обединение е било в значителна степен проект на Андрей Луканов и в него са инфилтрирани кадри на бившата ДС.

Изразената от Кунева позиция е поредният знак за фактическото разцепление в РБ, в който партиите на ДБГ и СДС играят срещу "Демократи за силна България", чийто лидер Радан Кънев заяви миналия октомври, че обмисля своя евентуална президентска кандидатира.

В понеделник Кънев каза, че ДСБ няма ревизира оттеглянето си в опозиция, както призова ДБГ.

Масово искане на структурите да останат във властта

Над 85% от структурите на "Движение България на гражданите" искат партията да остане в управлението, като част от Реформаторския блок, но при условието - ускоряване на реформите. "Не са 100%, но по-голямата част от структурите ни искат продължаването на реформите в управлението", уточни на лидерът на партията Меглена Кунева. Това е показало телефонно допитване от централата на формацията през изминалите почивни дни. Такова допитване е било направено и след предсрочните парламентарни избори през 2014 г., когато над 70% от структурите са били съгласни партията да влезе в коалиция с ГЕРБ.

Депутатът от ДБГ Настимир Ананиев, който седеше редом до Кунева, обясни, че лично се е свързал с всички партийни структури и "над 80% от тях искат оставане във властта при ясни срокове за реформи".

Предложеният от ДБГ анекс към коалиционното споразумение между ГЕРБ и РБ е било подписано от 13 депутати от Блока. Десетте, които не са го подписали, са шестимата от ДСБ и четиримата от гражданската квота, които се обявиха за опозиция.

"Приложната логика има ясно едно правило за невъзможността да се приложи трети вариант - или си в опозиция, или в управлението", заяви Кунева и уточни, че точно с декларацията за ускоряването на реформите ще се види кой остава да носи "тежестта на управлението, подчертавам управлението, а не властта".

За ДСБ: Не можем да вземеш най-доброто от двата свята

Преди ден Кунева и съпартиецът й Даниел Вълчев разкритикуваха ДСБ, чието излизане в опозиция карало ДБГ "да се оправдават, че много искат властта".

По думите й ГЕРБ са в Европейската народна партия (ЕНП), четири от партиите в РБ са в ЕНП и не било логично да има друга конфигурация на управлението, защото няколко десни партии не можели да се разберат.

"Това e "Tertium non datur" (бел. ред., от лат., няма трети вариант)", заяви Кунева, визирайки Радан Кънев и ДСБ. Не можеш да вземеш най-доброто от двата свята, коментира тя излизането на ДСБ в опозиция, но без да напускат РБ, чиито останали партии остават в управлението.

Хайде да се опитаме да направим максималното, призова Меглена Кунева партньорите в РБ.

ДБГ било моторът на консолидацията в РБ

По думите й ДБГ винаги е било моторът на консолидацията на РБ. Стъпките са възстановяване на доверието в рамките на Блока и коалицията през подписване на декларацията и споразумението, както и възстановяване работата на органите на РБ и ясните механизми на вземане на решения, каза Кунева.

"Ако РБ не беше във властта, едва ли щеше да има промени в Конституцията и повдигането на шум по темата до такава октава", коментира тя.

"Управлението има капацитет"

За мен е важно да убедим хората с дясноцентриското мислене, че управлението има капацитет в сегашния си вид и имаме по-високи амбиции за резултатите, каза Кунева.

Евентуални нови предсрочни парламентарни избори няма да доведат до друг резултат, а Реформаторският блок отново трябва да предложи общо управление с идеологическия си партньор - ГЕРБ. "Какво ще си кажем тогава? Че след шест месеца пак ще се разделим? Или една година?", каза Кунева и уточни, че оставя тези въпроси в риторическа форма.

По думите й първата година в управлението била година на напасване, а втората трябвало да е на амбиция за изпълнение на поставените цели.

Първи приоритет, важен за формацията, е изменението на изборното законодателство. Освен това ДБГ иска декларация и подписване на анекс на споразумението с ГЕРБ, съдържащ приоритетите за следващите 6 месеца.

Оценки на министрите, изборно законодателство и съдебна реформа

Целта на анекса е коалицията да е конкретна кога нещо се счита за изпълнено и кога нещо е замотано, поясни Кунева.

Тя настоя за оценка ресор по ресор как министрите се справят с работата си.

ДБГ има определени спешни очаквания към новия правосъден министър като нова наказателна политика, нов НК и ускоряване на антикорупционния закон, иницииран от вицепремиера Кунева. Времето е много малко и ни притиска, предупреди тя и изтъкна, че хората искали резултати.

Формацията очаква в 3-месечен срок да влязат в сила гласуваните конституционни промени. Това включва и приемането на Закона за съдебната власт.

"Очакваме обща платформа за действие с ГЕРБ по отношение на изборното законодателство и то в най-кратки срокове", каза Кунева и допълни, че ДБГ ще отстоява в анекса да залегне машинното гласуване, машинното броене и създаването на постоянна изборна администрация.

"В България има един милион мъртви души в избирателните списъци, ще настояваме през активна регистрация те да бъдат изчистени", допълни депутатът Димитър Делчев. Той каза още, че ДБГ ще иска запазване на преференцията като начин на мажоритарност на вота и разширяване на общинските избирателни комисии, за да се избегне ситуацията в "Арена Армеец” от последните избори.

ДБГ настоява да се направи анализ на законодателството на ЕС за бежанския проблем, особено след нападенията на жени в Германия. Меглена Кунева се обяви за профилактика на войнстващия ислям. Аз имам голямо доверие в правоохранителните служби, изтъкна вицепремиерът.

На въпрос за ДПС Кунева отговори, че е станало ясно, че някои партии в България продължават да бъдат повлияни от личността, която ги е създала и да са еднолични. Не смятам, че това е модерна политика, каза тя и допълни, че няма как такива партии да работят по нормален начин. Попитана дали предвижда сътрудничество с напускащите шестима депутати на бившия лидер на ДПС Лютви Местан, Кунева каза, че да се бориш за остатъка на една или друга партия, в апаратния смисъл, не е политика, която я интересува.

Димитър Делчев добави, че не ДБГ договори "историческия компромис" с Местан и в този смисъл въпросите за съвместни действия с него не са към ДБГ.

Според Делчев ДПС много пъти "показаха, че не искат промяна и това се доказа през гласуването на Конституцията, антикорупционния закон, пенсионната реформа, действията около кризата с КТБ, подмяната на ръководството на БНБ, Закон за НСО, отхвърлянето на ветото на президента за военното разузнаване и по тази причина не смятам, че можем да си сътрудничим с тях или с части от тях".

mediapool.bg