Кламер БГ - Новини: Кремъл вече открито говори за разделянето на Украйна

Кремъл вече открито говори за разделянето на Украйна

Свят

|
Пет, 07 Фев 2014г. 08:48ч.
Кремъл вече открито говори за разделянето на Украйна

Властта в Украйна прави грешка, като отлага силовото решение на кризата в страната, а ако Майданът не се разотиде сам, силовото потушаване на протеста ще бъде неизбежно. Такова мнение изразява съветникът на руския президент Сергей Глазев в интервю за московския вестник "Комерсант".

Глазев, в чиито задължения според вестника влизат въпросите на "сближаването между Украйна и Русия", в необичайно остър тон поставя на практика въпроса за разделяне на Украйна, като се застъпва за идеята за "дълбока федерализация и сближаване на югоизточната част на страната" с водения от Москва Митническия съюз.

Той освен това обвинява САЩ в намеса във вътрешните работи на Украйна и финансиране на протестите. Глазев обявява, че Русия ще предприеме ответни действия, но не посочва какви.

"По наши данни американски източници харчат по 20 милиона долара седмично за финансиране, включително за въоръжение, на опозицията и метежници. Има информация, че на територията на американското посолство преминават инструктаж бойци, че ги въоръжават. Разбира се, това е недопустимо и с това трябва да се приключи", казва Глазев.

Според него американският посланик Джефри Паят се опитва да представя ”престъпление като тържество на демокрацията, а масовите противозаконни действия да прикрива зад сентенции за правата на човека”.

”Но най-любопитното е, че посланикът уверено заяви, че Украйна ще подпише споразумение за асоцииране с ЕС, сякаш той, а не ръководството на Украйна решава този въпрос. А то вече реши да не подписва това противоестествено споразумение, защото този документ е път към катастрофа", продължава съветникът на Путин. Според него в Киев се извършва опит за държавен преврат и силово сваляне на властта с превземане на сгради и опити за щурмуване на президентството.

”Не само украинското, но и международното право характеризира това като опит за преврат, а шизофреничната ситуация се състои в това, че по някаква причина всички се страхуват да нарекат нещата с истинските им имена”, твърди Глазев.

За шизофренията на Украйна

"Западът нарича "активисти" хора, които са терористи и пучисти, опитва се да ги представи като мирни демонстранти, макар да виждат как те нападат милицията, заливат я с коктейли молотов, готвят напалм, въоръжават се. Всеки ден има открити призиви за сваляне на властта, а тя не изпълнява задълженията си по защита на държавността, разговаря с превратаджии като със законопослушни граждани", обяснява Глазев.

Съветникът смята, че "шизофреничната ситуация" и нежеланието на двете страни да се договорят, докато не настъпи катастрофа, се дължи отчасти на това, че властта се бои, че Западът и преди всичко САЩ ще вкарат семейството на президента Виктор Янукович и олигарси в черен списък с блокиране на активи и сметки и конфискуване на имуществото им.

"Нещо повече, те дори го заплашиха (с международния трибунал в Хага). Властите треперят за милиардите си и се опитват да издържат без нищо да губят, което само влошава заболяването", казва съветникът на руския президент.

В отговор на въпрос как се лекува такава "шизофрения", Глазев предлага три стъпки. Първо иска протестите да се наричат опит за преврат, после Западът да прекрати шантажа на властта и после да се приеме предложението на Москва за създаване на тристранна система за консултации ”Украйна-Русия-ЕС” за бъдещото търговско-икономическо сътрудничество с Киев.

Съветникът твърди, че на срещата ЕС-Русия е била постигната договореност с Путин за необходимостта от такъв формат, докато САЩ били заложили на силово сваляне на властта. Той обяснява, че дори опозицията да победи, тя не може да подпише споразумение за асоцииране, защото в него се предвиждало Украйна да приеме Римския статут на Международния наказателен съд, което няма как да стане без поправка в украинската конституция.

Освен това Янукович правел всичко възможно да избегне гражданска война и разцепление на страната, но противниците му се занимавали само с провокации, а западните райони вървели към разкол и отказ от легитимната централна власт. "Те вече не се подчиняват на Украйна и се намират в състояние на метеж. Поради това са разколници", казва съветникът на Путин.

Изходът е федерализацията

Според него за Русия не е изгодно Украйна да се разцепва на две, но вече е очевидна необходимостта от федерализирането й. "В рамките на строго унитарна държава постоянно ще има противопоставяне и за да бъде прекратено е нужна федерализация. Трябва на регионите да се дадат достатъчно права, възможност сами да си правят бюджети и дори частично да имат външнополитическо самоопределение", казва съветникът

Сред аргументите му за федерализиране е това, че така ще се получи по-гъвкава структура, приспособима към нови условия и избягване на тоталното противопоставяне.

"Обърнете внимание - днес икономическите, културните и човешките връзки между областите на Западна и Източна Украйна са по-малко, отколкото между Югоизточна Украйна и Русия и между западните области и страните от ЕС. Сега това е видимо в механизмите на културен обмен, скоро ще се прояви и в икономиката. Факт е също, че разните части на Украйна се стремят към различни търговско-икономически образувания. При това заинтересованите от Митническия съюз (с Русия) са много повече от тези, които могат да разчитат на реална полза от свободната търговия с ЕС", казва Глазев.

Запитан доколко е възможна активна намеса на Русия, ако се тръгне по негативен сценарий, Глазев припомня за документ от 1994г. Според него в т.нар. Будапещенски меморандум за присъединяването на Украйна към Договора за неразпространение на ядреното оръжие всички участници са се споразумели да гарантират суверенитета и териториалната цялост на Украйна.

"Откровено казано, тези страни са длъжни да се намесват, когато възникнат конфликтни ситуации от подобен род. А това, което вършат американците е едностранна груба намеса във вътрешните работи на Украйна и очевидно нарушаване на този договор. Съглашението предполага колективни гаранции и колективни действия", обясни той

Първата реакция на Белия дом на това интервю бе изявлението, че "САЩ са решени да работят с правителството и опозицията за намаляване на кризата".

Говорителят на президента Лора Лукас Магнусон допълни: "Ние осъждаме употребата на сила от която и да е от страните в Украйна. Руските официални лица би трябвало да сторят същото. Русия не бива да гледа на волята на украинския народ за повече демокрация и по-близки отношения с Европа като на игра единствено на губещи и печелещи".

Скандал в Youtube

Същевременно стана ясно, че помощник-държавният секретар на САЩ за Европа и Евразия Виктория Нюланд е поднесла извинения на ЕС след като изтекъл в ЮТюб запис на неин телефонен разговор разкрива неин обиден коментар по адрес на евросъюза във връзка с украинската криза, предадоха Франс прес и Ройтерс.

"Майната му на ЕС" (Fuck the EU), казва Нюланд на събеседника си. Гласът й е ясно разпознаваем. Събеседникът й е мъж, чийто глас отговаря на този на посланика на САЩ в Украйна Джефри Паят. Двамата дипломати обсъждат в разговора как да се уреди украинската политическа криза.

Разговорът изглежда е записан без знанието на двамата участници в него. Нюланд в момента е на посещение в Киев. В разговора тя споменава името на Робърт Съри, номиниран от ООН за специален пратеник за Украйна.

"Този тип, този Робърт Съри ще свърши страхотна работа, за да се уредят нещата", казва Нюланд и допълва, че е добре, че ООН ще помогне по този начин за уреждане на нещата в Украйна. Тук тя вметва обидния коментар по адрес на ЕС.

Освен това Нюланд казва на Паят, че не смята, че бившият световен шампион по бокс и настоящ опозиционен лидер Виталий Кличко трябва да участва в следващо правителство на Украйна. "Не смятам, че Клич (Кличко) трябва да влиза в правителството. Не мисля, че е необходимо. Не мисля, че е добра идея", казва Нюланд. Тя добавя, че според нея друг украински опозиционен лидер - Арсений Яценюк има нужния икономически и управленски опит за участие в украинското правителство.

Разговорът бе пуснат в ЮТюб, а след това бе широко препредаден в Туитър. Не е известно кога той е бил проведен, отбелязва АФП. В разговора обаче се описват събития, които вероятно са се състояли в края на януари, отбелязва Ройтерс.

Говорителката на Държавния департамент Джен Псаки не отрече такъв разговор да се е състоял, но отказа да коментира нещо повече за "частен дипломатически разговор". Тя обаче уточни, че Нюланд е поднесла извинения.

"Работим изключително тясно с ЕС и неговите представители и точно това прави помощник-държавният секретар в случая с Украйна. Тя е в тесен контакт с шефката на европейската дипломация Катрин Аштън и с европейските си колеги. Тя, разбира се, поднесе извинения на колегите си от ЕС за съобщените думи", заяви Псаки.

Псаки увери, че не разполага с "подробности от независими източници за появата на записа в ЮТюб", но обвини руските власти, че са раздули случая като са пуснали аудиозаписа в социалната мрежа Туитър.

Псаки дори намекна, че е възможно записът на телефонния разговор и разпространяването му да са дело на Русия и разузнавателните й служби. Тя отрече Вашингтон да се опитва да се меси в антиправителствените протести в Киев или да постигне определен техен резултат.

"Не трябва да е нещо изненадващо, че официални представители на САЩ обсъждат различни проблеми по света. Разбира се, че ги обсъждаме. Това правят дипломатите", изтъкна говорителката на Държавния департамент. Псаки каза, че ако Русия е отговорна за подслушването, записа и публикуването на частен дипломатически разговор, то това би било ”нова низост на руския шпионаж”.

Тези събития в навечерието на откриването на Олимпиадата в Сочи подчертават водещата се все повече в духа на Студената война надпревара за влияние в Украйна, отбелязва американският вестник "Ню Йорк таймс".

mediapool.bg