Кацнало на замръзналите брегове на Баренцово море, малкото арктическо рибарско селище Триберка е дом на около 950 човека. Сега обаче то се оказа в центъра на най-разгорещените културни спорове, избухнали в Русия откакто Владимир Путин дойде на власт преди 15 години, разказва в кореспонденция британският в. "Сънди таймс". В Триберка е заснет "Левиатан", който стана първият руски филм от 50 години насам, спечелил награда Златен глобус (за чуждоезичен филм -бел.ред.), а сега е сред най-обсъжданите и за Оскар.
Филмът поляризира страната и силно разгневи Кремъл, не на последно място, защото е получил частично държавно финансиране.
Той разказва историята на Николай – механик, който е изгубил всичко, след като се сблъскал със селския кмет – отблъскващ и корумпиран човек в близки връзки с руската православна църква.
Животът в руската провинция е обрисуван мрачно и безпощадно. Голяма част от селището са порутени сгради и паянтови дървени къщи, отдавна изоставени от жителите им, търсещи по-добро бъдеще, разказва авторът на репортажа, който е бил в Триберка. Най-близката болница е на 85 мили. Местната власт е ядосана от начина, по който е показано селището. Нейният ръководител Татяна Трубилина е поискала филмът да бъде забранен.
Повечето жители знаят за конфликта около филма.
"Аз не познавам хора, които така да пият и сквернословят като персонажите от филма; това е много хиперболизиран портрет", казва 28-годишната Елена, съпруга на моряк от руския ядрен флот. "Тук се живее прекрасно и безопасно: няма нито задръствания, нито престъпления, природата е красива. Умиротворява душата", допълва тя.
Друго мнение изказва Валерий, който кореспондентът на британския вестник среща по пътя му за работа в електростанцията: "Това е реалистичен филм. Корумпираният местен кмет оказва натиск над обикновените хора, а те нищо не могат да направят. Това се случва всеки ден из цялата страна. Какво толкова е станало?"
От своя страна, руският министърът на културата Мединский казва, че "Левиатан" с прекомерна конюнктурност се опитва да се добере до международен успех и че за в бъдеще подобни филми няма да получават държавна подкрепа.
Още от времената царизма руските власти проявяват изключителна обидчивост, когато са изправени пред критични и особено правдиви описания.
"Ние не обичаме, когато ни поставят пред неприкритата истина", коментира Людмила Гаврилова, жителка на Териберка. "Ние обичаме да се правим, че всичко е прекрасно. Това е абсурд. Разбира се, че има неудържима злоупотреба с власт, има подкупи и алкохолизъм. Но Путин не е виновен за това. Аз бих искала да го прегърна и да му благодаря за всичко, което той прави за Русия", заключава тя.
****
Творбата на Андрей Звягинцев е авторска интерпретация на историята на библейския Йов, разказана чрез сюжет от съвременна Русия и препратка към политическия анализ на знаменития английски философ Томас Хобс. Главният герой Николай (Алексей Серебряков) заедно с жена си Лилия (Елена Лядова) живеe в малък северен град край Баренцово море и има автосервиз. Когато кметът на града се опитва да събори къщата и да конфискува имуществото му, Коля моли за помощ свой стар приятел, адвокат в Москва. В малкия град юристът се сблъсква с произвола на местните бюрократи и представителите на руската православна църква. Страстите се разгорещяват и събитията излизат извън контрол...
Филмът ще бъде излъчен в рамките 19-ия София Филм Фест на 29 януари 2015 в зала Мати’Д от 11 ч.
mediapool.bg