Интернет сайтове вече няма да може да принуждават своите посетители да "харесват" тяхното съдържание като условие да го видят или като изискване за участие в игра в социалната мрежа Фейсбук. Така отново ще се върне фокусът върху качественото съдържание и оригиналността в интернет и сайтове, които разчитат на лошите практики за привличане на фенове, ще трябва да измислят наистина интересни начини за привличане на последователи и привърженици.
С въвеждането на нови правила на Фейсбук вече се реже възможността за отчитане на висок ръст на посещенията, от която досега се възползваха много уебсайтове – както медийни, така и фирмени, за постигане на търговски цели.
Ударът е не срещу възможността да се печелят фенове и да се получават "харесвания“ на постингите, а по-скоро срещу начините, по които това се прави автоматизирано или тайно от потребителя.
"Промяната е от голямо значение, тъй като ще върне фокуса върху това, което винаги е имало значение в интернет – качественото съдържание, креативната визия и високата добавена стойност", коментира
Георги Костов, креативен директор в българската дигитална агенция eDesign.
По думите му, през последните години определени проекти чрез принудителното харесване преди дори да бъде видяно или чрез автоматично отчитане на глас, без такъв да е даден, са успели да
изградят нереална аудитория, а интернет като цяло се пълни с множество уебсайтове с безсмислено съдържание, които разчитат единствено на лошите практики за привличане на фенове. "Напоследък се стигна до там, че потребителите на практика губят ориентация, от къде могат да достъпват качествено съдържание и авторитетът на цялата глобална мрежа страда“, смята Костов.
Една от промените е свързана с премахването на практиката "Like-Baiting“ - постинги, които изискват от потребителите да харесат дадено съдържание, без в резултат последните да получават някаква добавена стойност. Този тип постинги рядко са стойностни за читателите, но въпреки това получават много повече "харесвания“ от редица важни и интересни новини.
На прицел попадат също и практики като публикуването на подвеждащи линкове, а освен това ще бъде ограничен броят на уеб меметата/мемите (web meme), за сметка на качественото новинарско съдържание. Тепърва се очаква да бъде прекратен и методът "Fan – Gating“, който предполага потребителите да харесат дадено приложение, за да могат да го използват. Досега той най-често се използваше за привличане на „харесвания“ срещу участие в дадена социална игра, обясняват от компанията.
"През последните години "харесванията“ в социалните мрежи сериозно се обезцениха. От тук нататък акцентът ще бъде върху качественото уеб съдържание, креативните кампании и дизайнерски решения. Това означава, че за да изградят и запазят своите аудитории компаниите ще трябва да забравят досегашните лесни и бързи решения, и да инвестират усилия в предоставянето на реална добавена стойност за своите потребители. А добрата новина е, че по този начин те ще създадат много по-качествена аудитория около своите марки, отколкото с досегашните недобросъвестни практики за привличане на фенове“ - казва още Георги Костов от eDesign.
mediapool.bg