Активните мерки за фалирането на КТБ, на които бяхме свидетели след 20.юни т.г., напоследък се замениха от пасивни. Те са не по-малко ефикасни, защото след продължителното й затваряне, на което БНБ я обрече , тя ще се самофалира. Докато умните се наумуват, а лудите се налудуват, банката ще фалира, след което ще последват верижни фирмени фалити, а активите й ще бъдат разпродадени на безценица. Всичко това все още може да бъде избегнато, ако държавата се вземе в ръце и направи няколко бързи и решителни стъпки.
Ето някои от тях:
Дава се едноседмичен срок на сегашните собственици да рекапитализират КТБ и да внесат свеж финансов ресурс, ако е необходимо и колкото е необходимо. Никой по-добре от собствениците
не знае има ли капиталова дупка и колко е голяма тя. Те обаче със сигурност ще откажат, защото колкото и пари да вкарат в банката, огромното обществено недоверие към тях ще предизвика масово теглене и прехвърляне на сметки още в деня на отварянето й, което ще предизвика бърз и този път реален фалит.
БНБ обезсилва акциите на собствениците на КТБ, с което фактически държавата придобива собствеността върху нея. Обявява нов едноседмичен срок за инвеститори /финансови институции или физически лица/, които искат да придобият банката. Това също вероятно няма да проработи, защото потенциалните инвеститори не знаят фактическото състояние на КТБ. Наивно е да се очаква друга банка или банков консорциум да прояви колегиална загриженост, закупувайки я, защото техният интерес е да придобият клиентите й, а не да оздравят свой конкурент.
Горните две стъпки са задължителни за да се спази законът. Следва третата, най-важна стъпка.
БНБ обявява КТБ за държавна банка. Налива временно известна ликвидност, ако е необходимо. Държавата има огромни възможности и за допълнителна ликвидност и за необходими гаранции при нужда. На третата седмица отваря банката и застава зад нея с цялата си финансова и административна мощ. Паниката сред клиентите ще бъде преодоляна за броени
часове, ликвидният проблем ще изчезне и банката ще заработи нормално. Така както се случи преди месец с Първа инвестиционна банка. Това е най-евтиният и пряк път за изход от кризата. И зависи само от добрата воля на държавата. Обратно, ако държавата допусне фалит на банката, тя ще понесе
големи преки и косвени загуби. Тя е длъжна да доплати гарантираните депозити след изчерпване на Гаранционния фонд, а за размера на щетите от фирмените фалити можем само да гадаем.
След стабилизирането на КТБ, тя може да бъде продадена като добре функционираща институция на отговорен и прозрачен инвеститор. И държавата да спечели вместо да загуби.
Успоредно с тези стъпки, разследването на виновните лица в банковия сектор и извън него трябва да продължи, да стигне до край и обществото да бъде запознато с машинациите на банкери, политици и държавни институции, чието порочно кръвосмешение доведе до сегашните печални резултати.
Декларирам, че в казаното по-горе съм се ръководил само от обществения интерес.
Нито аз, нито членовете на семейството ми имаме депозити или сметки в КТБ или други финансови или корпоративни интереси, свързани с нея.
mediapool.bg