Кламер БГ - Новини: Коронавирусът в Европа: Френския парламент одобри здравен пропуск

Коронавирусът в Европа: Френския парламент одобри здравен пропуск

Коронавирус

|
Ср, 12 Май 2021г. 18:49ч.
Коронавирусът в Европа: Френския парламент одобри здравен пропуск

Френското Национално събрание одобри създаването на "здравен пропуск" за коронавирус, който да се ползва за влизане на спортни събития, фестивали и тематични увеселителни паркове с голяма посещаемост - силно оспорвана мярка на правителството, която има за цел отваряне на икономиката, предаде Ройтерс.

Здравният пропуск влиза в сила от 9 юни. С него носителят доказва, че или е бил ваксиниран срещу новия коронавирус, или има наскоро направен отрицателен писиар тест, или има естествени антитела след възстановяване от вируса.

Първоначално снощи предложението беше отхвърлено в долната камара на френския парламент заради опасения, че нарушава граждански свободи. Това беше рядък случай на провал за управляващата партия на президента Еманюел Макрон и до него се стигна след бунт на съюзниците й от центристкото Демократично движение (МоДем).

Депутатите на МоДем обвиниха правителството, че нехае за обявените от партията им "червени линии".

Здравният пропуск беше одобрен от втори опит с гласуване в ранните часове на днешния ден. Това стана след като правителството намали продължителността на преходния период, през който след отмяната на извънредното положение във Франция от 2 юни може да се налагат отново ограничения като полицейски час без разрешение от парламента.

Макрон заяви, че здравният пропуск, който може да е дигитален или хартиен, ще ограничи разпространяването на вируса на събития, на които присъстват над 1000 души. Той няма да се ползва за места като ресторанти и киносалони или за пътуване с обществения транспорт.

Сега предстои върху законопроекта да се произнесе и френският Сенат.

Великобритания ще проведе догодина обществено разследване на действията на правителството за справяне с пандемията от коронавируса, каза днес министър-председателят Борис Джонсън, цитиран от Ройтерс. "По този начин действията на държавата ще бъдат поставени под микроскоп", заяви Джонсън пред парламента.

Разследването ще бъде подкрепено по законодателен път, което ще му даде значителни правомощия, каза той.

По-рано Джонсън се съгласи да бъде проведено разследване, но се противопоставяше на натиска на опозиционните партии то да започне, докато правителство все още се справя с кризата, като настояваше, че е по-важно усилията да бъдат съсредоточени върху тази дейност и върху последващия план за възстановяване.

Сега премиерът заяви, че разследването би трябвало да започне през пролетта на 2022 г., след като ситуацията се успокои, така че да се избегне отклоняване на ресурси от усилията за справяне с кризата. Той предупреди за опасност от възраждане на вируса.

Полша ще ускори възобновяването на работата на кината и ще започне ваксинация срещу коронавирус на 16- и 17-годишните, заяви министър-председателят Матеуш Моравецки, цитиран от Ройтерс.

Страната отчита намаление на случаите на коронавирус. Днес властите съобщиха за 4255 нови заразявания, което е понижение в сравнение с върховото ниво на третата вълна през май, когато бяха регистрирани 35 253 случая за денонощие.

Това дава увереност на правителството да смекчи ограниченията по-бързо от първоначално планираното.

"Ускоряваме отварянето на кината, театрите, концертните зали и културните институции с една седмица или по-точно 8 дни - на 21 май, така че . . . тези сектори на обществения и социално-икономическия живот да могат да заработят по-рано", каза Моравецки на пресконференция.

По думите му спортните зали и фитнес центровете ще отворят един ден по-рано от планираното - на 28 май.

Той заяви, че Полша ще започне ваксинация на 16- и 17-годишните. "Искаме скоро да направим ваксинацията достъпна за тази по-млада част от обществото", каза премиерът.

Полша е регистрирала досега 2 842 339 заразявания с коронавирус и 70 679 смъртни случая. Над 3,8 милиона души от 38-милионното й население са напълно ваксинирани.

Мерките за борба с коронавируса в Швеция, които са в сила сега, ще бъдат удължени до 1 юни заради сравнително високия брой новозаразени, съобщи премиерът Стефан Льовен, предаде ДПА.

Макар че броят на заразените на национално равнище намалява, нивото все още е високо. Първоначално облекчаването на мерките се предвиждаше за 17 май.

Швеция следва собствена линия, избирайки не толкова строги ограничения върху обществения живот и разчитайки повече на препоръки и призиви към здравия разум на хората. Въпреки това и в Швеция бяха въведени някои мерки, включително за събирания на не повече от 8 души.

След 1 юни ще бъдат въведени някои промени в този лимит, например за спортни събития. В определени случаи като футболни мачове на големи стадиони, вече ще се допускат до 500 седящи зрители, обяви министърката на културата и спорта Аманда Линд.

Според националния здравен орган, ресторантите, бирариите и кафенетата от 1 юни ще могат да работят до 22.30 ч. - с два часа повече отколкото сега. Окончателно решение за това ще бъде взето идната седмица.

Според най-новите сравнителни данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията Швеция продължава да има едно от най-високите нива на новозаразени сред държавите от Европейската икономическа зона (страните от ЕС и Исландия, Лихтенщайн и Норвегия) на глава от населението.

През последната седмица на април и първата седмица на май в Швеция е имало средно около 559 случаи на коронавирус на 100 000 души, при 274 в Германия, например.

mediapool.bg