Кламер БГ - Новини: Коронавирусът в Европа: Полша и Унгария с нови антирекорди

Коронавирусът в Европа: Полша и Унгария с нови антирекорди

Коронавирус

|
Пет, 26 Март 2021г. 16:26ч.
Коронавирусът в Европа: Полша и Унгария с нови антирекорди

Полша регистрира днес рекорден брой нови случаи на коронавирус трето поредно денонощие. На този фон утре в страната ще влязат в сила нови ограничителни мерки, предаде ДПА.

Полското министерство на здравеопазването съобщи за над 35 хиляди новозаразени за изминалите 24 часа. Общият брой на потвърдените случаи на коронавирус в страната доближава 2,155 милиона. Полша е на 14-о място в света по този показател.

443 души с Covid-19 са починали в страната през последното денонощие. Общият брой на смъртните случаи, свързани с коронавируса, в Полша доближава 51 хиляди.

В полските болници в момента има към 28 хиляди пациенти с това заболяване. 2730 от тях са на апарат за командно дишане.

Полското правителство реши да въведе нови ограничителни мерки от утре. Максималният брой хора, които имат право да бъдат едновременно в магазините и църквите, ще бъде намален, а големите магазини, които не продават хранителни стоки, ще затворят. Няма да работят също фризьорските и козметичните салони, детските градини и дневните центрове за деца.

Новите мерки в католическа Полша, която ще посрещне Великден на 4 април, ще останат в сила до 9 април. Хотелите, плувните басейни и фитнес залите и съоръженията за спорт на открито в страната вече са затворени. Учениците са само на дистанционно обучение.

Унгария е с най-висока смъртност от COVID-19 в света през последната седмица, съобщи "Франс прес". Броят на починалите в страната се е увеличил с 40 процента спрямо предходния седемдневен период. Днес унгарските здравни власти съобщиха за 272 смъртни случая от COVID-19 през последното денонощие - рекорд от началото на пандемията.

Унгария не може да си позволи да разхлаби карантинните мерки, защото броят на заразените с вируса в страната расте, заяви днес унгарският премиер Виктор Орбан.

Той обяви, че в Унгария срещу коронавирус вече ще бъдат ваксинирани и бременни жени, като се използват ваксините на Pfizer/BioNtech и Moderna.

Унгарският лидер изтъкна, че правителството планира да ограничи от този уикенд броя на хората, намиращи се по едно и също време в магазини, като едновременно с това предвижда да удължи работното време на магазините. Решенията по тези въпроси ще бъдат оповестени утре.

Унгарските болници са подложени на изключително голямо натоварване. Унгария се превърна в огнище на третата вълна на заразяване с коронавирус, която сериозно засегна Централна Европа.

Орбан отбеляза, че е трудно да се прогнозира кога третата вълна на коронавирусната пандемия ще достигне своя пик. Основният въпрос според него е колко бързо броят на заразените ще започне да намалява, след като пикът бъде преодолян.

Орбан каза още, че има реален шанс училищата да отворят отново на 19 април, след като учителите и останалите училищни служители бъдат ваксинирани. Премиерът съобщи, че досега 71 процента от хората на възраст над 65 години, които са се регистрирали за ваксинация, са били ваксинирани. Общо 1,8 милиона унгарци са получили поне една доза от ваксина.

В още три френски департамента, включително Рона с главен град Лион, се налагат по-строги ограничения заради коронавируса. Мерките ще се прилагат в централните департаменти Об и Ниевър и в югоизточния департамент Рона, уточни здравният министър Оливие Веран.

Преди седмица подобни мерки бяха наложени в района на Париж и в голяма част от Северна Франция, където магазините, които не продават стоки от първа необходимост, получиха нареждане да спрат работа. Наложени бяха и ограничения колко могат хората да се отдалечават от домовете си.

"Пандемията се ускорява почти навсякъде във Франция", подчерта здравният министър.

Новите ограничения влизат в сила в полунощ в петък и ще бъдат добавени към наложените в цялата страна. В цяла Франция е в сила полицейски час и са затворени ресторанти, барове, музеи и кина.

За последните 24 часа са регистрирани 45 641 нови случая, след като вчера бяха отбелязани 65 373 новозаразени - бройка, подобна на тези през ноември, когато Франция беше подложена на втората национална карантина. Броят на пациентите в интензивни отделения нарасна с 58, като достигна рекордното за 2021 г. равнище от 4709. Броят на хоспитализираните надхвърли 27 000 за пръв път от шест седмици.

"Натискът върху болничната система ще продължи да нараства през идните дни", подчерта Веран, като добави, че резултатът от новите ограничения ще се усети едва след най-малко 10 дни.

Броят на жертвите за последните 24 часа е 225, с което смъртните случаи достигнаха 93 378, поставяйки Франция на осмо място в света. По брой на заразените от началото на пандемията, 4,42 милиона, страната е на пето място.

Френските здравни власти казаха днес, че трябва да се позволи ваксини да слагат и зъболекарите, и ветеринарите. Това ще е необходимо, когато другия месец Франция получи много по-големи доставки на ваксини.

Зъболекарите и фармацевтите трябва да имат право да поставят ваксини и във ваксинационните центрове, и в кабинетите си, а във ваксинационните центрове да могат да бият инжекции студенти по медицина, лаборанти, ветеринари и някои други здравни служители. По този начин в кампанията ще бъдат включени още 250 000 души медицински персонал.

Около 7,1 милиона души, или около 11 на сто от френското население са получили поне по една доза от ваксините, но само малко на 4 на сто - и двете дози. Целта на правителството е до средата на април да бъдат ваксинирани 10 милиона човека, до средата на май - 20 милиона, а до лятото - 30 милиона.

Потвърдените нови случаи на коронавирус в Германия за последното денонощие са 21,573, с което броят на заразените от началото на пандемията достигна 2 734 753, сочат данните на Института за заразни болести "Роберт Кох", цитиран от Ройтерс. Смъртните случаи са станали със 183 повече и са вече общо 75 623. Сега на 100 000 души в страната са заразени 119,1, а вчера бяха 113,3.

Премиерът на германската провинция Саар Тобиас Ханс защити днес решението си да разхлаби локдауна в региона след Великден въпреки тревожното увеличение на заразените с коронавирус в страната като цяло. Пред телевизия А Ер Де Ханс каза, че планът му за отваряне на кина, фитнес центрове и ресторанти с външни пространства от 6 април има за цел да насърчи хората да започнат да използват бързи антигенни тестове всекидневно.

Ако хората искат да излязат да хапнат сладолед на градския площад или да спортуват в спортен център с още няколко души, те ще трябва да си правят тестове, каза премиерът на Саар.

Решението на граничещата с Франция и Люксембург германска провинция да действа самостоятелно предизвика остри критики вчера. Саар е провинцията с най-малък брой нови случаи на коронавирус в Германия. Заразените на 100 000 души за седемдневен период там са 70.

Германските власти отложиха от неделя за вторник влизането в сила на ново изискване за тест за коронавирус на пристигащите в страната със самолет, предаде ДПА, като се позова на министъра на здравеопазването Йенс Шпан. Отлагането ще даде повече време на авиокомпаниите и на пътниците да се подготвят, обясни Шпан.

Италия регистрира през 2020 г. заради коронавирусната пандемия най-много смъртни случаи след Втората световна война, предаде Франс прес, като се позова на официални статистически данни, публикувани днес. През изминалата година са били отчетени над 100 000 допълнителни смъртни случая в сравнение със средното, според тези данни.

В съобщение на Националния статистически институт се казва, че миналата година общо в Италия са починали 746 146 души, което е най-голям брой от Втората световна война и което е увеличение с 15,6 процента (над 100 000 починали) в сравнение със средното за периода 2015-2019 г.

Според италианското министерство на здравеопазването само броя на починалите от усложнения, свързани с новия коронавирус, възлиза на 74 000 към 31 декември 2020 г. Статистическият институт на Италия не обяснява засега разликата между тези две цифри на починалите за миналата година.

След 31 декември Италия вече прехвърли прага от 100 000 жертви на коронавируса и стана най-тежко засегнатата страна от пандемията в Европа. Италианското население е намаляло с около 384 000 души през изминалата година в сравнение с 2019 г. Това означава образно казано, че град като Флоренция е изчезнал. Към 31 декември населението на Италия възлиза на 59 257 566 души, което е спад с 0,6 процента за 12 месеца.

Ситуацията в интензивните отделения на болниците във Виена се изостря. Австрийските медии съобщават и за подготовката на Виенския съюз за здравеопазване - най-голямата организация за здравеопазване, обхващаща държавните болнични заведения на провинция Виена, - за евентуално преминаване на лечебните заведения на най-високата, осма степен на готовност. Възможно е да бъде добавена нова, девета степен, за да повишена подготовката на болниците за справяне с притока на болни.

Според тревожните прогнози през следващите две седмици във Виена ще са нужни още 260 легла в интензивните отделения за пациенти с причиняваното от новия коронавирус заболяване.

Всекидневно броят на новозаразените в Австрия надхвърля 3000, а днес е 3895. Най-висок е броят на новите случаи във Виена - около една трета от общия. Седмичният брой на новозаразените също е най-голям в столицата - 307 на 100 000 души, като за страната равнището е 247.

Тенденцията е особено тревожна в Източна Австрия. Това наложи необходимостта от строги противоепандемични мерки в столицата и граничещите с нея провинции Долна Австрия и Бургенланд.

В Австрия, с население от около 8,86 милиона души, са регистрирани над 526 хиляди случая на коронавирус. Починали са близо 9200 човека.

mediapool.bg