Броят на заразените с новия коронавирус в Германия нарасна през последните 24 часа със 17 504 до 2 612 268, което е най-високият дневен ръст от 22 януари, показват данни на Института за инфекциозни болести "Роберт Кох", цитирани от Ройтерс. Смъртните случаи през последното денонощие са се увеличили с 227 до 74 132, а броят на новозаразените на 100 000 души средно за седмица е нараснал до 90 спрямо 86 предишния ден.
Канцлерката Ангела Меркел и властите на провинциите се договориха по-рано този месец за поетапно разхлабване на ограничителните мерки, като властите имат възможността да върнат ограниченията, ако броят на новозаразените надхвърли 100 на 100 000 души в три поредни дни.
Те ще заседават отново на 22 март.
Някои експерти призовават правителството да спре да се съсредоточава върху степента на заразяване, като посочиха, че с извършването на повече тестове ще се появят повече положителни резултати, но пък броят на заразени хора от третата възраст намалява с напредването на ваксинационната кампания.
Меркел вече заяви, че на всички германци ще бъде предложено ваксиниране до 21 септември, пет дни преди федералните избори.
Белгийките власти обмислят да отменят решението си от началото на март, което предвиждаше от април постепенно облекчаване на някои от противоепидемичните мерки, съобщиха местни медии.
Новината е свързана с влошените показатели от болниците, които отчитат нарастване на броя на новоприетите с коронавирус и липса на достатъчно ваксини. Досега се очакваше след около месец да заработят отново външните пространства на ресторанти и кафенета, да бъдат позволени културни и спортни събития с ограничен брой посетители, както и да отпадне забраната за пътуване през граница за развлечение. През май се предвиждаше разрешаване на дейности на закрито с малък брой хора.
В последните дни здравните власти съобщават за траен ръст на основните показатели - брой новозаразени (+29 на сто) и приети за лечение (+17 на сто). Същевременно броят на смъртните случаи намалява с близо 12 на сто, показват данните.
Белгия остана една от малкото страни в ЕС, които продължават да използват ваксината AstraZeneca, предизвикала тревоги след десетки известни случаи на тромбози. Въпреки решението на властите, мнозина отказват тази ваксина и пропускат реда си за имунизация, съобщават медиите. Досега в страната са известни 11 случая на тромбоза след поставянето на тази ваксина на 215 862 души, без да се съобщава за смъртен случай.
В края на януари белгийските здравни власти съобщиха за 14 смъртни случая след ваксиниране на хора над 90-годишна възраст, без да е установена пряка връзка между имунизацията и настъпилата смърт, както и 264 случая на нежелани последици след поставянето на ваксина. През януари от установените нежелани реакции в Белгия, в мнозинството от случаите (262) е била поставяна ваксината на Pfizer, а в останалите два - на Moderna. В 37 случая реакциите са протекли тежко.
В страната до днес са получени 1,73 милиона дози от трите достъпни в ЕС ваксини с европейско одобрение и са ваксинирани близо 800 хиляди души. Броят на заболелите от началото на епидемията, които следва да са придобили естествена защита срещу новата болест, е 818 142, сочат данните. Досега жертвите от заболяването в страната са 22 600.
Италия почете паметта на жертвите от епидемията, от която са загинали над 100 000 души в тази страна, със сваляне наполовина на знамената на обществените сгради и посещение на премиера Марио Драги в северния град Бергамо, който е сред най-тежко пострадалите, предаде Франс прес.
Вчера италианският парламент прие закон, който въвежда "Ден в памет на всички жертви от епидемията от новия коронавирус", който вече ще се отбелязва всяка година на 18 март.
За да отбележи този ден Драги посети град Бергамо, който стана печално известен заради кадрите на военни камиони, които през нощта превозват ковчези към други населени места в Северна Италия. Тези кадри бяха излъчени преди точно една година, на 18 март 2020 г.
Драги положи венец в местното гробище и участва в откриването на "Гора на паметта" в местен парк.
"Бергамо против волята си се превърна в епицентър на първата вълна от пандемията в Европа, до степен да стане символ на трагедията, белязала пролетта на 2020 г.", заяви кметът на града Джорджо Гори. "Бергамо обаче иска да е и града-символ на възраждането и да е положително послание на надежда" към останалата част от Италия, добави той.
Драги увери, че ваксинационната кампания ще продължи все така интензивно независимо от становището на Европейската агенция за лекарствата за ваксината на AstraZeneca, чието използване беше преустановено в някои европейски страни, сред които и Италия, заради опасения от опасни странични въздействия. Драги заяви, че увеличените доставки на някои ваксини ще компенсират закъсненията на други фармацевтични компании.
Италия е регистрирала над 103 000 починали от новия коронавирус. До момента около 7,2 милиона души са получили първа доза на ваксина, а 2,2 милиона - и двете дози.
Извънредното положение в Словакия заради коронавируса бе удължено, предаде ДПА. Мярката, която е в сила от 1 октомври, изтичаше в петък. Правителството обаче реши да продължи действието й с 40 дни до 28 април.
Пътуванията на словаци в чужбина с цел туризъм са забранени.
Извънредното положение позволява на властите да набират и прехвърлят здравни работници от едно място на друго и да въвеждат полицейски час. Опозицията обвинява управляващата четирипартийна коалиция начело с премиера Игор Матович, популист консерватор, че злоупотребява с мярката, за да забрани протестите.
От седмици Словакия е на първо място в Европейския съюз по брой смъртни случаи, свързани с коронавируса, на глава от населението. Управляващата коалиция обаче вече няколко месеца не успява да се споразумее по ясна стратегия за борба с епидемията и е на ръба да се разпадне. Две от партиите заплашиха да напуснат правителството, ако Матович не предаде премиерския пост на друг политик. Според проучвания на общественото мнение управляващата коалиция ще претърпи тежка загуба на евентуални избори.
В Словакия, с население от около 5,5 милиона души, са регистрирани повече от 342 хиляди случая на коронавирус. По официални данни са починали над 8700 от заразените.
Над 25 милиона души във Великобритания са получили първа доза ваксина, предаде ДПА, като се позова на здравните власти. По актуализирани данни на 25 273 226 човека е била поставена първа доза ваксина, било на Pfizer/BioNTech или на AstraZeneca. Освен това 1 759 445 души са получили и втората доза. Това означава, че на около половината от 53-те милиона пълнолетни жители на страната вече е поставена доза - факт, който нарежда Великобритания на едно от първите места в света по напредък на ваксинационната кампания.
"Това е невероятно постижение и ни дава 25 милиона причини да гледаме уверено към бъдещето докато предпазливо отваряме наново обществения си живот", каза премиерът Борис Джонсън, който благодари на всички участници във ваксинационната кампания - здравни служби, учени, военни и доброволци.
Британската здравна служба обаче предупреди, че от 29 март количеството налични ваксини в страната ще намалее поради спиране на доставки, предаде Ройтерс. Очаква се това прекъсване на снабдяването да продължи около четири седмици.
Полша съобщи днес за 27 278 новозаразени, което е най-високият им брой от 7 ноември насам, както и 356 нови смъртни случая и 10 667 оздравели за последното денонощие. С това общият брой заразени в страната става 1 984 248 души, в това число 48 388 починали и 1 603 832 оздравели. До момента в Полша са направени над 10,9 милиона теста за новия коронавирус. Ваксинацията в Полша започна на 27 декември. Досега над 3 милиона души са получили първа доза на ваксина, а около 1,6 милиона - и двете.
В Полша се запазва обявеният през март м.г. епидемичен режим. На гражданите се препоръчва да си стоят у дома и да работят дистанционно. В цялата страна е задължително да се носят маски, а ресторантите, кафенетата и баровете предлагат храна и напитки само за вкъщи. Забранено е да се канят на гости повече от пет души едновременно. От събота е взето решение за връщане към почти пълен локдаун със затваряне на магазините в търговските центрове и културните, спортни и развлекателни обекти.
Исландия ще позволи от днес на повече пътници да влизат в страната, ако могат да докажат, че са напълно ваксинирани или предоставят валидно доказателство за прекарана инфекция от коронавирус, предаде ДПА.
Относно имунизираните ваксините, които са им поставени трябва да са сертифицирани от европейския регулатор - Европейската агенция по лекарствата, както и да отговарят на изискванията, установени от главния епидемиолог на Исландия, и на исландските регулации.
Удостоверенията за имунизация, издадени от Световната здравна организация с ваксини, които е одобрила, също ще бъдат приемани, заявиха исландските власти.
По-рано изключенията се прилагаха за страните членки на Шенгенското пространство. От решението на исландските власти вероятно ще се възползват пътниците от Великобритания и САЩ, два важни пазара за исландския туризъм.
Исландия с население близо 365 000 души е регистрирала от началото на пандемията общо 6000 заразени с коронавирус и 29 починали от предизвикваното от него заболяване.
"Светът преживя много за последните 12 месеца и всички се надяваме на бавно и сигурно връщане към нормалността. Това включва също подновяване на възможностите за пътуване, което е ценно за културата, търговията и бизнеса", посочи в изявление тази седмица исландската премиерка Катрин Якобсдотир.
Украинските здравни власти регистрираха през последното денонощие 15 053 заразени с коронавируса. Това е рекорден брой за изтеклите месеци от годината, който надхвърля почти с 27,2 процента данните от предходния ден - 11 833 нови случая, заяви днес здравният министър Максим Степанов. Сред новозаразените има 744 деца и 425 медицински служители, уточни той.
През последните 24 часа в Украйна са настанени в болници 4376 инфектирани, 267 са починалите от усложнения.
Общият брой на заразените досега е 1 504 076, оздравелите са 1 244 190, смъртните случаи - 29 253.
До 30 април в Украйна е обявена извънредна ситуация и обща карантина. Според премиера Денис Шмигал в страната е започнала трета вълна от пандемията. Ваксинацията там стартира едва на 24 февруари, засега само с препарата на AstraZeneca, и до сряда бяха имунизирани почти 73 000 души.
Кметът на Киев Виталий Кличко обяви затягане на санитарните мерки в украинската столица от събота за срок от три седмици. Киносалоните, театрите, музеите и търговските центрове в Киев ще са затворени от събота за срок от три седмици. Кафенетата и ресторантите ще могат да предлагат само продукти за вкъщи, а само хранителните магазини и аптеките ще останат отворени. Засега отворени остават и началните училища, но прогимназиите и гимназиите ще трябва да преминат към дистанционно обучение.
mediapool.bg