Великобритания е на път да може да вдигне на 19 юли повечето от ограниченията заради Covid-19, заяви премиерът Борис Джонсън, цитиран от Ройтерс. Според агенцията това е най-увереното досега изявление на британския премиер по повод дългоочаквания ден в кралството, наричан вече "Деня на свободата".
Британският премиер, чието правителство отново бе критикувано след оставката на здравния министър Мат Ханкок заради нарушение на рестрикциите, имаше надежда да отвори икономиката на страната още миналата седмица. Но увеличаването на броя на новите инфекции, главно с варианта Делта на коронавируса, го накараха да отложи датата за 19 юли.
"С всеки изминал ден за мен и за всички наши научни консултанти става все по-ясно, че е много вероятно на 19 май да сме в състояние да кажем, че това наистина е крайната точка и да можем да се върнем доколкото е възможно към живота отпреди коронавируса", каза Джонсън.
Новият здравен министър Саджид Джавид каза, че би желал ограниченията да бъдат премахнати възможно най-скоро. Предшественикът му на поста Ханкок бе принуден да подаде оставка, след като вестник "Сън" публикува снимка как целува и прегръща своя съветничка в кабинета си, в момент, когато близкият контакт с друг човек извън членовете на домакинството все още се смяташе за нарушение на правилата.
Вчера британското правителство съобщи за близо 23 хиляди нови случая на коронавирус, но само трима починали, през последното денонощие. Ден по-рано данните бяха съответно за почти 15 хиляди новозаразени и 11 починали.
Новите случаи на коронавирус във Великобритания нарастват от един месец, на фона на разпространението на варианта Делта. Смъртните случаи за денонощие обаче са не повече от 20 в страната, която е с една от най-напредналите ваксинационни кампании. Над 44 милиона души - две трети от 66-милионното население на Великобритания, - са получили поне първа доза ваксина. Повече от 32 милиона от тези хора вече са напълно ваксинирани.
Всяко второ ново заразяване с коронавирус в Германия вероятно е с варианта Делта, заяви Институтът за заразни болести "Роберт Кох", цитиран от ДПА.
Най-малко 35 процента от случаите на заразяване са с варианта Делта, но данните са отпреди няколко дни и е възможно действителният процент да е 50, каза ръководителят на института Лотар Вилер на среща с министрите на здравеопазването на германските провинции.
През втората седмица на юни заразените с варианта Делта на коронавируса са били само 15 процента от общия брой на заразените.
Вариантът Делта е по-заразен от варианта Алфа, който досега беше основният вариант на коронавируса в Германия. Той се разпространява особено много сред хора, които все още не са ваксинирани, сред хора на възраст под 60 години и по време частни събирания.
Вилер прогнозира, че разпространението на варианта Делта ще доведе до увеличаване на общия брой на заразените с коронавирус.
Германските федерални и регионални лидери преразглеждат действащите правила за хората, пристигащи в Германия, в светлината на опасенията от разпространяване на варианта Делта. Няколко регионални премиери настояват за по-строги правила за пристигащите, за да се избегне влошаване на ситуацията с вируса, отбелязва ДПА.
Близо пет хиляди души са поставени под карантина в Испания след ученически тържества на остров Майорка, довели до случаи на заразяване, предаде Асошиейтед прес.
Властите регистрираха почти 1200 случая на заразяване, свързани с тържествата в Майорка, заяви Фернандо Симон, който координира действията по борба на испанските власти с коронавируса.
Младежите, празнуващи края на приемните изпити за университета, създадоха "перфектната почва за разпространение" на вируса, тъй като на тържествата е имало хора от цяла Испания и от чужбина, каза Симон.
Понастоящем властите са проследили 5126 души, които са пътували до Майорка. Над 900 случая на заразяване в осем испански региона имат връзка с празненствата на средиземноморския остров.
Швеция ще отслаби от 1 юли повечето от мерките, като по стадиони и ресторанти ще може да се събират повече хора. Това съобщи здравното министерство в Стокхолм, предаде Ройтерс.
Първоначално Швеция имаше либерална политика спрямо пандемията и разчиташе повече на доброволни лични мерки. Но впоследствие в кралството бяха въведени ограничения върху работното време на ресторантите и броя на хората на спортни прояви и в молове и магазини.
"Разпространението на заразата рязко намаля", каза здравната министърка Лена Халенгрен. Тя отбеляза, че страната е преживяла "продължителни и трудни времена", но благодарение на ваксинацията положението се е подобрило.
От следващия месец ресторантите и баровете в Щвеция ще са отворени с пълно работно време, но клиентите ще бъдат обслужвани само на маса. От 500 на 5000 се увеличава разрешеният брой на зрителите на откритите спортни арени, като те може да са повече, ако са разпределени по различни сектори. Отпадат препоръките за събирането на едно място само на хора от едно домакинство или близки роднини, както и за носенето на маски в обществения транспорт в определени часове.
Руското правителство съобщи днес за 652 смъртни случая през изтеклото денонощие в страната - максимална стойност от началото на пандемията, предаде Франс прес. Агенцията отбелязва, че причината за високата смъртност е разпространението на варианта Делта на новия коронавирус.
Вторият по големина град в Русия - Санкт Петербург, който в петък ще бъде домакин на четвъртфинал от европейското първенство по футбол, е регистрирал 119 жертви на вируса - също рекорден брой. Смъртните случаи в столицата Москва, епицентър на епидемията в страната, са 121.
До момента в Русия са починали 134 545 заразени, което я прави най-силно пострадалата страна в Европа, отбелязва АФП.
mediapool.bg