Кламер БГ - Новини: Коронавирусът в Европа: Ваксинацията в Испания върви без съпротива на пълни обороти

Коронавирусът в Европа: Ваксинацията в Испания върви без съпротива на пълни обороти

Коронавирус

|
Четв, 12 Авг 2021г. 12:41ч.
Коронавирусът в Европа: Ваксинацията в Испания върви без съпротива на пълни обороти

Коронавирусът в Европа: Ваксинацията в Испания върви без съпротива на пълни обороти

Испания е лидер във ваксинацията срещу Covid сред основните страни от Европейския съюз, благодарение на непоклатимото доверие на населението в нейната здравна система и във ваксините, но също така и заради силната семейна солидарност.

Испания вече е ваксинирала напълно около 61 процента от населението си. За сравнение в Италия този дял е 58 на сто, във Франция е 56, а в Германия - 55 процента. Данните са събрани от АФП на базата на информация от официални източници. Пиренейската държава се справя по-добре и от страни извън ЕС като Обединеното кралство (58,5 процента) и САЩ (малко над 50 процента).

Иначе над 70 процента от испанците са получили поне една доза ваксина в случаите, когато за пълен ваксинационен цикъл са необходими две инжекции.

Тези данни правят излишни дебатите за мерки като задължителна имунизация или здравен пропуск, предизвикали протести в някои европейски страни.

Един от "ключовите елементи" за успеха във ваксинационната кампания в Испания е "доверието в здравната система", обясни за АФП Хосеп Лобера, професор по социология в Мадридския автономен университет.

Той е член на националния комитет по ваксинационната стратегия и му е възложена задача от властите да проучи как испанците ще приемат ваксината.

Лобера и колегите му са констатирали, че имат "преимущество пред други страни, защото доверието във ваксините като цяло и в частност в детските ваксини, традиционно е по-високо от това в други европейски страни.

Според проучване, осъществено в 15 страни от Импириъл колидж в Лондон и публикувано през юни, 79 процента от испанците имат доверие във ваксините срещу коронавируса, докато при американците този дял е само 62 на сто, при французите е 56, а при японците - 47 на сто.

Огромен спортен комплекс в Мадрид е превърнат във ваксинационен център, отворен 24 часа в денонощието.

Няма никаква нужда да се прибягва към задължителна ваксинация. "Не ни се наложи да въвеждаме такава мярка, защото на практика всички преподаватели и всички граждани се ваксинират доброволно", коментира в понеделник министърката на образованието Пилар Алегрия в ефира на радио "Кадена сер".

Семейните връзки играят важна роля за този факт, тъй като над половината от хората на възраст от 25 до 29 години (55 на сто) живеят още при родителите си, по данни на Националния статистически институт от 2020 г.

Възрастните испанци помнят добре какви беди е причинило забавянето на ваксинацията срещу детски паралич на хиляди деца, родени между 1955 и 1965 г. Докато в много страни ваксинацията е започнала в средата на 50-те, в Испания хората се наложило да чакат още близо 10 години. Това безхаберие, прикрито от цензурата на онова време, накара неотдавна правителството да признае пострадалите от него за жертви на режима на Франко.

Франция ще затегне правилата, свързани с локдауна в отвъдморската си територия остров Гваделупа, за да овладее разпространението на болестта, каза правителственият говорител Габриел Атал, цитиран от Ройтерс. Това става в момент, когато ръстът на инфекциите във френските карибски отвъдморски територии води до претоварване на болниците.

Френската отвъдморска територия Мартиника влезе онзи ден в по-строг локдаун за три седмици, за да се справи с пандемията, с мерки като затваряне на плажовете и магазините за стоки не от първа необходимост, както и с ограничаване на придвижването на хората. Властите в Мартиника посъветваха туристите да напуснат острова, а президентът Еманюел Макрон определи ситуацията на френските карибски острови като "драматична".

Франция ще въведе отново изискването за носене на маски в отделни свои департаменти, практически веднага след отмяната му, ако властите регистрират повишена заболеваемост в тези райони, заяви Атал.

"Знаем, че вирусът се разпространява в зони с висока посещаемост. Затова днес на Съвета по здравеопазване бе решено да се дадат указания на всички префекти, където заболеваемостта превишава 200 случая на 100 000 жители, да се наложи изискването да се представя здравен пропуск във всички големи търговки центрове с площ над 20 хиляди квадратни метра. Молим също така властите на тези департаменти да върнат изискването за носене на маски в обществените институции, за допускане в които вече се изисква здравен пропуск", каза говорителят.

Жителите на Литва, които не са ваксинирани, след един месец ще се сблъскат със съществени ограничения във всекидневния си живот. Вчера литовското правителство взе решение за ограничаване на някои техни права.

От 13 септември неваксинираните лица няма да могат да посещават някои видове магазини и масови събития, да използват услуги, предполагащи близък контакт. Първоначално се предвиждаше те да нямат право да използват и обществен транспорт, както и да посещават медицински учреждения за планова лекарска помощ, но тези мерки не бяха приети.

Правителството смята, че тези ограничения ще стимулират ваксинационната кампания.

Мерките предизвикаха недоволство. Преди два дни в протестна акция пред парламента участваха около 5 хиляди души. Вечерта неколкостотин демонстранти блокираха входовете на сградата и не позволяваха на депутатите да я напуснат. Стигна се до сблъсъци с полицията, бяха задържани 26 души.

Швейцария ще спре да предлага безплатни тестове за коронавирус за неваксинирани хора от октомври, обяви правителството, очаквайки съгласие от кантоните с плана, предаде ДПА.

"Запитахме се защо обществото като цяло трябва да плаща за тестовете на хора, които се тестват по няколко пъти на месец", каза здравният министър Ален Берсе.

Прехвърлянето на разходите към обществото вече не е оправдано, заяви той и добави, че за хората с болестни симптоми тестовете ще продължат да са безплатни.

Около половината швейцарци са напълно ваксинирани. Сред 50-60-годишните нивото на ваксинация е близо 70 процента. Според Берсе все пак има голям потенциал за още ваксинации.

Русия за първи път регистрира над 800 смъртни случая заради новия коронавирус за едно денонощие.

Федералният оперативен щаб за борба с новата инфекция съобщи днес за 808 починали през изминалите 24 часа - рекорд от началото на пандемията. С това общият брой на смъртните случаи заради коронавируса в страната според щаба е надхвърлил 168 хиляди. Русия е на първо място в Европа по брой починали.

Новите случаи на коронавирус в страната през последното денонощие са малко под 22 хиляди. Този показател започна постепенно да спада след пика миналия месец, обясняван от властите с разпространението на силно заразния вариант Делта на коронавируса и бавния напредък на ваксинационната кампания.

Общият брой на потвърдените случаи на коронавирус в Русия, с население от 144 милиона души, е над 6,5 милиона. Страната е на първо място в Европа и четвърта в света по този показател.

mediapool.bg