Броят на новите случаи на коронавирус в Германия отбеляза днес ръст за шести пореден ден, докато вариантът Делта продължава да се разпространява, предаде ДПА.
Правителственият институт за контрол и превенция на заболяванията "Роберт Кох" заяви, че за последните седем дни индексът на новите случаи се е повишил до 6,4 нови случая на заразяване на 100 000 души. Този показател беше спаднал под 5 в началото на юли, след ускоряването на ваксинационната кампания, което доведе до стъпки за облекчаване на ограниченията в страната и създаде нови възможности за летните почивки,
Рано сутринта днес германските здравни власти съобщиха също, че дневният брой на случаите е нараснал до 324. Преди седмица броят им беше 212. В страната бяха отбелязани два смъртни случая за последните 24 часа, по последните данни.
Около 43 на сто от населението на Германия вече е изцяло ваксинирано.
Тобиас Ханс, премиер на малката западна провинция Саар се присъедини към други водещи политически фигури, като отправи вчера призив за ново облекчаване на наложените правила, докато темпото на ваксинация нараства.
Като нов знак за връщането към нормалното, все повече служители се връщат на работа в офисите, вместо да работят от домовете си, показва публикуван днес доклад на мюнхенския институт Ифо. Процентът на работещите поне отчасти от домовете си е спаднал от 31 на сто през май до 28,4 на сто през юни.
Президентът на Франция Еманюел Макрон ще се обърне към сънародниците си тази вечер, за да изтъкне необходимостта от ваксинирането в опит да бъде овладяно разпространението на варианта Делта на коронавируса и може да обяви, че имунизацията става задължителна за здравните работници, предаде Франс прес.
Предмет на многобройни консултации през последните дни, задължителното ваксиниране на здравните работници трябва да бъде в дневния ред, това е "много вероятна и легитимна хипотеза", според държавния секретар по европейските въпроси Клеман Бон.
Председателят на Федерацията на болничните заведения във Франция Фредерик Валету се произнесе днес по обществената телевизия в полза на задължителното ваксиниране за хората, които са в контакт с уязвими лица, а не само за здравните работници, какъвто е случаят в Обединеното кралство, Русия и САЩ.
Освен за ваксинирането, Макрон може да обяви и някои мерки за затягане на достъпа до събития и места, потенциално благоприятни за зараза, чрез възможно удължаване на здравния пропуск, удостоверяващ здравния статут на притежателя си.
Тази намеса на президента става в момент, когато французите започнаха да се възползват от ефекта на облекчените ограничителни мерки, а икономиката изглежда е в добра форма.
Ресторанти, представления, цял сегмент от икономическия и социалния живот на страната започва отново да работи.
Но разпространението на варианта Делта на коронавируса притеснява здравните власти, които искат да избегнат претоварване на здравната система под натиска на четвърта вълна.
Има вероятност да бъдат върнати някои мерки, отменени на 30 юни, и да се вземе решение за връщане на ограничения в закрити помещения на обществени места, включително в ресторанти.
Вчера във Франция бяха регистрирани нови 4256 случаи на зараза, при 2549 преди седмица и бройката може да нарасне до 6000 след още 7 дни, до 10 000 за 15 дни и да надхвърли 20 000 в началото на август, ако не направим необходимото, посочи френският министър на здравеопазването Оливие Веран.
Нидерландският премиер Марк Рюте призна днес, че ограниченията заради коронавируса в Нидерландия са били отменени прекалено рано и се извини за това. Признанията извиненията дойдоха в момент, в който броят на новозаразените в страната достигна най-високата си точка за тази година, предаде Ройтерс.
Миналия петък Рюте възстанови ограниченията за барове, ресторанти и нощни клубове в опит да спре разпространението на заразата сред пълнолетните млади хора, само две седмици след като повечето карантинни мерки в страната бяха отменени, тъй като тогава случаите намаляваха.
Това, което си мислехме, че е възможно, на практика се оказа невъзможно, каза днес Рюте пред журналисти. Направихме лоша преценка, за което съжаляваме и за което се извиняваме, добави премиерът.
Неговото извинение бележи рязък обрат от позицията му, изразена в петък, когато той многократно защити облекчаването на ограниченията, наричайки го "логична стъпка", и отказа да поеме каквато и да е вина за възможна неправилна преценка на неговото правителство.
Това предизвика остра критика на здравните власти, които изтъкнаха, че правителството е действало прибързано като е насърчило младите хора отново да ходят по заведения.
През последните дни заразата от коронавирус в Нидерландия скочи до най-високи нива за 2021 г. след решението за пълно отваряне на баровете, ресторантите и нощните клубове отпреди две седмици. За тези заведения беше въведена система за проверки на здравословното състояние и задължителни тестове при влизане, но тя не издържа поради огромния брой хора, които искаха да ги посещават след месеците на локдаун.
До момента новият скок на заразата не е довел до значително увеличение на пациентите с КОВИД-19 в болници, тъй като повечето нови случаи са на млади хора, за които е по-малко вероятно заболяването да протече тежко, а повечето по-уязвими възрастни хора вече са ваксинирани.
Освен че се извини днес, Рюте призна също, че неговото поведение на петъчната пресконференция не е било най-доброто. От нас беше поискано да размислим върху собствените си решения. Не беше правилно, че не го направихме, каза премиерът.
Почти 49 на сто от населението на Чехия са получили първа доза ваксина срещу коронавируса. Това съобщи днес агенция ЧТК. Около 35 на сто от жителите на страната вече са имунизирани изцяло. Хората над 70 години са най-защитената група от населението, защото над 80 процента от тях са получили най-малко една доза ваксина. Най-слабо защитената социална група са младежите под 30-те - ваксинираните сред тях са по-малко от 40 на сто.
В Москва ще могат да се провеждат банкети само в "безковидни" ресторанти, които са организирали достъпа на клиенти по система с Кю Ар кодове. Правилата се отнасят до зали в закрити помещения, но до 1 август няма да се разпростират върху шатри и летни веранди, съобщи днес първият заместник-началник на администрацията на кмета и правителството на Москва, ръководителят на отдела за търговия и услуги Алексей Немерюк, цитиран от ТАСС.
"Към този момент в града за посещение са отворени само "безковидни" ресторанти - общо около 8 000 подобни места. Всички мероприятия на закрито - сватби, корпоративни вечеринки, юбилеи, срещи и други банкети - могат да се провеждат само при спазване на действащите противоепидемични мерки от заведенията, включително със задължително използване на система с Кю Ар кодове за допускането на клиенти. Освен това до 1 август на летните веранди и в сезонните кафенета, а също и в шатри клиенти могат да бъдат приемани и без Кю Ар кодове", поясни Немерюк.
По-рано той съобщи, че за започване на работа в "безковиден" режим предприемачите трябва да подадат заявка на сайта i.moscow, след което да организират допускането на клиенти само с Кю Ар кодове, които да потвърждават ваксинация, прекарване на болестта през последната половин година или отрицателен Пи Си Ар тест, направен в сертифицирана лаборатория.
mediapool.bg