Федералните здравни власти в САЩ призоваха за незабавно спиране употребата на еднодозовата ваксина срещу коронавирус на компанията Johnson&Johnson (Janssen) заради 6 случая на редки кръвни съсиреци, в рамките на 2 седмици след имунизацията, съобщи "Ню Йорк Таймс".
В края на миналата седмица и европейският регулатор ЕМА обяви, че проучва евентуална връзка между ваксината на Johnson&Johnson и 4 случая на тромбози – 1 от клинично проучване и 3 от реалната практика в САЩ. По-късно във вторник от компанията обявиха, че са взели "проактивно" решение прилагането на ваксината в Европа да се забави и са
в диалог с европейските здравни власти.
В САЩ и шестте случая, която се проучват, са на жени между 18 и 48 години. Едната жена е починала, а друга е била приета в болница в Небраска в критично състояние.
Досега близо 7 млн. души в САЩ са ваксинирани с Johnson & Johnson и 9 млн. дози са изнесени извън САЩ според данни на Центровете за контрол и превенция на заболяванията (СDС).
"Препоръчваме спиране на употребата на тази ваксина от съображения за предпазливост", обявиха д-р Питър Маркс, директор на Центъра за оценка и изследване на биологичните продукти към Агенцията по храните и лекарствата (FDA) и д-р Ан Шукат, главен заместник-директор на CDC в съвместно изявление.
"В момента тези нежелани събития изглеждат изключително редки", се казва в изявлението.
Изпълняващият длъжността специален пълномощник на Администрация по храните и лекарствата на САЩ (FDA) Джанет Уудкок обясни, че паузата при имунизацията с коронавирусната ваксина на Johnson & Johnson ще приключи след броени дни.
В същото време директорът на Центъра за оценка и изследване на биологичните продукти към FDA Питър Маркс посочи, че въпреки че агенцията препоръчва пауза при поставянето на тази ваксина, човек все пак може да избере да получи ваксината след консултация с лекаря си.
Федералните здравни агенции заявиха във вторник сутринта, че лечението на този специфичен вид кръвен съсирек е различно от лечението, което обикновено може да се прилага за кръвни съсиреци.
"Обикновено антикоагулантното лекарство, наречено хепарин, се използва за лечение на кръвни съсиреци. В тази ситуация приложението на хепарин може да бъде опасно и трябва да се предложат алтернативни лечения ", се казва в изявлението.
"Наясно сме, че има докладвани тромбоемболични събития, включително тромбоцитопения. Понастоящем не е установена ясна причинно-следствена връзка между тези редки събития и ваксината ", заявиха в коментар от Johnson & Johnson.
В САЩ между 300 000 и 600 000 души годишно развиват тромбози по данни на CDC, но конкретните случаи, известни като мозъчна венозна синусова тромбоза, са изключително редки.
Всички жени са развили състоянието в рамките на около две седмици след ваксинацията и правителствените експерти са загрижени, че причината е реакция на имунната система, предизвикана от ваксината.
Изявлението на CDC и FDA е формулирано като препоръка към медицинските специалисти в САЩ, а федералното правителство се очаква да спре прилагането на ваксината във всички федерални центрове за ваксинация.
Учени от FDA и CDC ще проучат съвместно възможните връзки между ваксината и инцидентите и ще преценят дали FDA трябва да променят разрешението й за употреба, например дали да продължи да се прилага за всички възрастови групи или да се ограничи за някои. За сряда е насрочено спешно заседание на външния консултативен комитет към CDC.
Този ход може значително да затрудни усилията за ваксинация на населението в момент, когато много щати се сблъскват с нарастване на новите случаи на Covid-19 и се стремят да се справят с колебанието по отношение на ваксините. Подобни проблеми изпитват и регулаторните органи в Европа и на други места с ваксината на AstraZeneca и Оксфордския университет. Това доведе до недоверие към всички ваксини, въпреки че ваксината на AstraZeneca не е разрешена за спешна употреба в САЩ.
По-голямата част от доставките на ваксини в страната идват от двама други производители, Pfizer-BioNTech и Moderna, които заедно доставят над 23 милиона дози седмично от двудозовите си ваксини. Няма значителни опасения за безопасността по отношение на нито една от тези ваксини.
Не е ясно до каква степен паузата при използването на ваксината Johnson & Johnson ще осуети плановете на администрацията на Байдън да ваксинира всички възрастни в САЩ до края на май.
Координаторът за реакция срещу Covid-19 на Белия дом Джеф Зиенц заяви, че паузата няма да повлияе значително на програмата за масова ваксинация на САЩ.
"Въз основа на действията, предприети от президента Джо Байдън по-рано тази година, САЩ са осигурили достатъчно дози от ваксините на Pfizer и Moderna за 300 милиона американци", каза Зиенц.
"Сега работим с нашите щатски и федерални партньори, за да накараме всеки, който е планиран да се ваксинира с J&J, да бъде бързо пренасочен към имунизация с ваксината на Pfizer или на Moderna", допълни той.
mediapool.bg