Беше малко след 18 ч. в понеделник, 22 март, когато Ангела Меркел призова за прекъсване за почивка след продължили часове обсъждания без намиране на решение с участието на нейния заместник и премиерите на 16-те германски провинции за това как да бъде спряна трета вълна на пандемията.
След като бе получила похвали от цял свят за първоначалния си отговор на пандемията миналата година, Германия сега изпитваше затруднения. Броят на пациентите в интензивни отделения беше близо до върховото ниво от първата вълна преди година, а ваксинацията напредваше с болезнено бавно темпо.
Меркел, в последните месеци на своето 16-годишно управление, каза на премиерите, че иска да удължи националната каранатина и да затегне ограниченията върху движението, на практика затваряйки германците в домовете им за предстоящите празнични дни по Великден.
Провинциалните лидери не бяха съвсем съгласни. Някои отхвърлиха плановете на началника на нейната канцелария Хелге Браун за въвеждане на полицейски часове. Други - от северната част на страната, искаха празничните дни да бъдат позволени при определени условия.
"Това не е правилният отговор в този момент", въздъхна Меркел пред огромния екран, показващ 14-те провинциални лидери, участващи виртуално в срещата.
Година след началото на пандемията има отслабване на сплотеността на съставената от различни части федерална система на Германия. Единството между Берлин и регионите, с което се характеризираше първата година от кризата, се разпада, след като много от провинциалните премиери, подложени на натиск от бизнеса и избирателите, настояват животът да се върне към нормалното състояние.
С наближаването на федералните избори през септември тези политически връзки се обтягат още повече.
Провинциалните лидери, сред които премиерът на Северен Рейн-Вестфалия Армин Лашет, който е председател на Християндемократическия съюз (ХДС) на Меркел и евентуален неин приемник, имат по-голямо желание за отваряне, гледайки напред към изборите през септември, когато Меркел ще се оттегли.
За разлика от тях Меркел, която не трябва отново да се изправя пред съда на избирателите, иска да засили настояването си за по-строги мерки. Тя дори открито разкритикува Лашет заради слабия контрол за спазване на ограниченията в неговата провинция.
Вината за несръчния подход на Германия към пандемията не може да се търси изцяло в променливите отношения между федералното правителство и провинциите: Берлин също така е обвиняван, че е доста предпазлив и прекалено много разчита на Европейския съюз за своята ваксинационна кампания. Но това се превръща в пречка за предприемане на съгласувани, бързи действия, докато търпението на всички страни се изчерпва, а в резултат се стига до обрати в политиката и намаляване на подкрепата за консервативния лагер на Меркел.
Все по-обтегнатите отношения между Меркел и провинциалните лидери "само задълбочават лошото справяне с пандемията и се отразяват вредно на ХДС и ХСС" - баварската сестринска партия на християндемократите на Меркел, каза Наз Масраф от консултантската фирма за анализ на политическия риск "Юрейжа".
Ядосана от безизходицата при преговорите миналата седмица, Меркел се обърна към началника на своята канцелария Браун - 48-годишен лекар с опит в интензивното лечение, и поиска от него други предложения.
Прекъсването за почивка беше планирано за 15 минути, но продължи шест часа.
Премиерите консерватори и социалдемократи се разделиха на отделни групички. Принадлежащият към левицата премиер на Тюрингия Бодо Рамелов от крайнолявата партия "Левите" се обърна към Райнер Хазелоф от съседната Саксония-Анхалт и двамата убиваха времето, разглеждайки различни теми за фон на видеоконферентни срещи.
В крайна сметка Браун се върна с план за петдневно затваряне по Великден. След като магазините в Германия и без това ще са затворени за Великден в петък, неделя и понеделник, те ще трябва да не работят само за още два дни - четвъртък и събота. Меркел запозна с плана провинциалните лидери и вицеканцлера Олаф Шолц - кандидат за канцлер на левите социалдемократи.
Те дадоха своето одобрение, Меркел закри срещата в 2,30 ч. и представи плана пред журналистите с премрежени погледи заедно с премиерите на Бавария и Берлин.
После започнаха неприятностите. Самият лагер на Меркел се възпротиви.
В 10,45 ч. заместник-председателят на парламентарната група на нейния консервативен блок Александър Добринт поиска "подобрения".
След това вътрешният министър Хорст Зеехофер се оплака, че църквите ще бъдат принудени да правят онлайн литургии на Възкресение Христово.
Съпротивата се засили и в сряда сутринта Меркел взе бързо и забележително решение: отмяна на плана. Тя отново свика провинциалните премиери онлайн и ги уведоми за направената от нея промяна, а в 12,30 ч. се обърна към нацията.
"Грешката е само моя", каза тя от канцлерството. "Моля всички граждани за прошка."
Необичайното, четириминутно признаване на собствената вина се оказа умна тактика.
Меркел получи похвали от своя лагер и от опозицията за своята честност, а вниманието бързо се насочи към провинциалните лидери, съгласили се с плана, и към лошото функциониране на техните срещи с канцлерката.
"Това, което някои коментатори сметнаха за признак на слабост, всъщност беше начин да се премине от отбранителна позиция в нападение", каза човек от обкръжението на Меркел, пожелал анонимност.
Тази нападателна позиция беше насочена към провинциалните премиери. Дори Лашет не беше пощаден.
В дискусионно предаване в неделя вечерта Меркел обвини него и някои други провинциални лидери, че са пренебрегнали споразумение от 3 март за това как да се управлява националната карантина.
След като федералните региони имат власт да решават въпросите, свързани със здравеопазването и сигурността, Меркел, която все още е най-популярният политик в Германия, прибягва до подобна тактика за публично посрамване, за да накара провинциалните лидери да предприемат по-твърди действия.
Нейната популярност помага: проучване на социологическата агенция "Сиви" за всекидневника "Аугсбургер алгемайне" показа, че две трети от 5002 души, анкетирани тази седмица, подкрепят подхода на Меркел и смятат, че тя би трябвало да се намеси по-решително в отговора на провинциите към пандемията.
Тя печели известна подкрепа.
Във вторник Бранденбург затегна своите указания, а Лашет каза, че неговата провинция е наложила т.нар. "аварийна спирачка", изисквайки хората да покажат отрицателен резултат от тестване, преди да посещават някои магазини.
Докато политиците се разправят, времето изтича. Доставките на ваксини за Германия трябва да се увеличат от април, въпреки че променящите се насоки за ваксината на AstraZeneca кара много германци да се откажат от нея. Водещият вирусолог на страната предупреждава, че така или иначе ще е необходима по-строга карантина.
Такава не се задава.
Непреклонността има цена за съюза на ХДС/ХСС, който според проучванията е загубил 10 пункта от началото на февруари.
"В момента сме в окаяно положение и трябва да излезем от него", каза със съжаление депутат консерватор. "Никога досега не съм преживявал подобно настроение в нашите редици."
По БТА
mediapool.bg