Кламер БГ - Новини: Пекин затегна контрола върху научни изследвания за произхода на коронавируса

Пекин затегна контрола върху научни изследвания за произхода на коронавируса

Коронавирус

|
Вт, 14 Апр 2020г. 14:32ч.
Пекин затегна контрола върху научни изследвания за произхода на коронавируса

Китай ограничи публикуването на академични изследвания за произхода на новия коронавирус, става ясно от разпореждане на централното правителство, публикувано на сайтовете на два китайски университета, които впоследствие го свалиха от там, предаде Си Ен Ен.

Съгласно новата политика, всички академични разработки на тема Covid-19 трябва да минат през допълнително одобрение преди да бъдат публикувани. Изследванията за произхода на вируса ще бъдат подлагани на допълнителни проверки и трябва да бъдат одобрени от представители на централното правителство. Медицински експерт от Хонконг, който е работил съвместно с изследователи от континентален Китай за публикуването в международно медицинско списание на научен анализ за случаи на Covid-19, каза, че работата им не е получила такова одобрение през февруари.

Новите мерки спрямо научните изследвания очевидно са поредното усилие на китайското правителство да установи контрол над темата за произхода на коронавирусната пандемия, която след избухването й през декември в китайския град Ухан, вече отне живота на над 100 000 човека и зарази над 1.7 млн. души по целия свят, отбелязва Си Ен Ен.

От края на януари китайски изследователи публикуваха серия научни анализи на Covid-19 във влиятелни международни медицински издания. Някои данни за ранните случаи на коронавирус – например кога пръв път се появява пренасянето му от човек на човек – повдигна въпроси около официалните правителствени данни за епидемията и разпали спорове в китайските социални медии.

Сега китайските власти явно затягат контрола върху научните изследвания по темата.

Това е тревожно, тъй като вероятно ще възпрепятства важни научни проучвания, казва китайски изследовател, пожелал да говори без да се назовава името му поради страх от властите.

"Мисля, че това е координирано усилие на китайското правителство да контролира темата и да я представи така,като че ли епидемията не е започнала от Китай", казва ученият пред Си Ен Ен.

"Аз не мисля, че те ще толерират каквото и да е обективно проучване, което изследва произхода на болестта", допълва той.

Според разпореждането, издадено от отдела по наука и технология в министерството на образованието, "академични разработки, проследяващи произхода на вируса, трябва да бъдат стриктно и сериозно контролирани".

Министерството е разписало няколко нива на одобрение за подобни научни изследвания, започвайки от академичните комисии в университетите. Те след това са длъжни да ги изпращат в министерството на образованието, което след това ги препраща към специална работна група към Държавния съвет за окончателно становище. Едва когато получат одобрение от там, университетите имат право да предоставят съответната разработка за публикуване в различни издания.

Други изследвания за Covid-19 ще подлежат на одобрение от академичните комисии в университетите, в зависимост от различни критерии като "академична стойност" на работата и дали "моментът за публикуване" е подходящ.

Документът е изготвен на базата на инструкции, издадени на 25 март след среща на работната група към Държавния съвет за превенция и контрол на Covid-19.

Документът е публикуван за пръв път в петък сутринта на уебсайта на Fudan University в Шанхай, един от водещите университети в Китай.

Когато Си Ен Ен се обажда на номера за контакт, оставен в края на съобщението, служител на отдела по наука и технология в министерството на образованието потвърждава, че са издали такова разпореждане.

То не е предвидено да бъде публично, това е вътрешен документ, казва служителят, който отказва да се представи по име.

Няколко часа по-късно този документ е свален от сайта на университета.

Китайският Университет по гоенаука в Ухан също публикува на сайта си новия ред за одобрение на разработки, свързани с Covid-19. След това уебстраницата е заличена, но кешираната версия все още е достъпна.

Китайски учен казва пред Си Ен Ен, че бележката е стояла само няколко дни и че само проучванията за Covid-19 са обект на допълнителен контрол.

Дейвид Хуей Шу-чон, експерт по респираторна медицина в Китайския университет в Хонконг, казва, че не е имало подобна процедура на няколкостепенно одобрение през февруари, когато заедно с екип учени от континентален Китай са публикували клиничен анализ за Covid-19 в специализираното издание England Journal of Medicine.

Той коментира, че не знае дали новите ограничения не са наложени заради това, че някои учени са публикували нещо, което се смята за чувствителна тема в Китай.

Произходът на вируса

В края на декември Ухан съобщи за първия случай на коронавирус, а властите го свързаха с пазара за диви животни в града. Китайски и западни учени казаха, че вирусът вероятно е дошъл от прилепи и се е прехвърлил към хората чрез междинен гостоприемник, по същия начин, по който неговият "братовчед", който предизвика епидемията SARS през 2002 и 2003 г.

Китайското правителство и контролираните от него социални медии обаче се опитват да провеждат кампания, поставяща под въпрос произхода на вируса.

Правителствени представители и държавните медии подчертават, че няма заключение за точния произход на вируса. Миналия месец говорителят на китайското външно министерство дори излезе с конспиративна теория, че вирусът е тръгнал от САЩ и е умишлено пренесен в Китай в американски военни.

Проф. Янчжун Хуанг, старши изследовател по глобално здравеопазване в базирания във Вашингтон Съвет за международни отношения, казва, че произходът на коронавируса е вече политически чувствителен въпрос в Китай.

"Не е изненадващо, че правителството търси начини да контролира научните изследвания по тази тема, за не може резултатите им да оспорват тезата на китайските власти за произхода на вируса и правителствената реакция спрямо кризата", коментира професорът пред Си Ен Ен и допълва:

"Опасността се състои в това, че когато научните прочувания зависят от потребностите на онези, които са на власт, достоверността на правителствената теза се подкопава още повече и прави още по-убедителни обвиненията в прикриване на данни и дезинформация".

Китайски учен, пожелал анонимност, предупреди, че при новите ограничения Пекин едва ли ще допуска научни изследвания за коронавируса, които противоречат на правителствената позиция по темата.

Важно е световната научна общност да е наясно, че всяка разработка от китайска изследователска институция е била подложена на двойна проверка от правителството. Важно е да знаят, че между независимото научно изследване и финалната публикация са осъществени допълнителни стъпки, предупреждава ученият.

mediapool.bg