Кламер БГ - Новини: Нови 1725 заразени с Covid-19 у нас, починалите са 83-ма

Нови 1725 заразени с Covid-19 у нас, починалите са 83-ма

Коронавирус

|
Четв, 16 Дек 2021г. 11:43ч.
Нови 1725 заразени с Covid-19 у нас, починалите са 83-ма

Нови 1725 заразени с Covid-19 у нас, починалите са 83-ма

Излекуваните от коронавирус през последното денонощие у нас са повече от новозаразените. Намалява броят на настанените за лечение в болници и в интензивни отделения, показват данните в Единния информационен портал.

Нови 1725 българи са се заразили с Covid-19 за последните 24 часа, като над 81 на сто от тях не са

ваксинирани. Те са установени при направени 33 261 теста. Така броят на положителните проби е 5.2 на сто.

Най-много нови случаи са регистрирани в София - 386, следват областите Пловдив - 147, Варна - 136 и Бургас - 123. Най-малко са отчетени в област Кърджали - 8 случая.

Броят на излекуваните през изминалото денонощие е 2289 души.

Така активните случаи на коронавирус у нас падат до 95 166. От началото на пандемията броят на регистрираните случаи с инфекцията достига 720 376.

Смъртността остава висока, като за изминалото денонощие са починали 83-ма българи. От тях над 96 на сто не са били ваксинирани. Общо броят на загубилите битката със заразата от началото на пандемията достига 29 847 души.

В болници са постъпили 438 души през изминалото денонощие, като над 83 на сто от тях не са ваксинирани. Така броят на настанените в лечебни заведения пада на 4869 души, като от тях 560 са настанени в интензивни отделения.

Поставените дози ваксини за изминалото денонощие са 17 859, с което общият им брой достига 3 541 372. От тях 1 856 555 са със завършен ваксинационен цикъл. Бустерна доза ваксина са си поставили 194 303 българи.

Междувременно главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев предупреди, че грипната вълна може да съвпадне с новия пик на коронавируса в началото на следващата година, което може да доведе до сложна епидемичната обстановка от две едновременни вирусни вълни.

Грипният щам, който вече е регистриран у нас, припокрива симптомите на Covid-19. Това ще направи диагностицирането му изключително трудно, каза доц. Ангел Кунчев пред Нова телевизия в сряда вечерта.

Възможно е щамът "Камбоджа" да се окаже една от доминиращите версии на грипа тази зима. Той е добре познат в Европа, но не толкова у нас, казват експертите. Началните му симптоми се припокриват с тези на коронавируса, затова ще е много трудно да се постави диагноза без тест. Щамът е включен в наличните у нас противогрипни ваксини. Те обаче не могат да се поставят едновременно с тези срещу Covid-19. Препоръката е да се направят през интервал от 14 дни.

Отпадналост, температура, кашлица и хрема са най-характерните симптоми за грипния щам "Камбоджа".

"Няма големи отклонения от класическата картина на един грип. Ако има нещо най-характерно, то е много бързото начало. От заразяването до клиничната картина времето е само няколко часа, при Covid-19 са 3-4 дни", каза доц. Ангел Кунчев.

Завръщането на грипа тази зима е очаквано, посочва директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.

"Миналата година Европа беше в много тежки локдауни, които сега не са факт. Мерките се свалиха доста. Очакваме грипната вълна да е по-силна, отколкото миналата година, но все пак по-слаба от обикновено, тъй като има достатъчно противоепидемични мерки в ход", коментира проф. Ива Христова.

Възможно е у нас за първи път да циркулират две вълни - грипна и очакваната пета на коронавирус, причинена от "Омикрон".

"Първо - ще усложни епидемичната обстановка, второ - ще е необходимо лекарите да поставят много точна диагноза на своите пациенти, тъй като лечението и поведението при двете заболявания е доста различно", каза Кунчев.

Експертите казват, че можем да се заразим едновременно и от двата вируса - грип и Омикрон, или едното да доведе до другото.

"Всяка една вирусна инфекция потиска имунитета и след това наблюдаваме бактериални инфекции. В случая обаче можем да наблюдаваме и вирусни, като те ще протичат по-тежко", казапроф. Христова.

За да преминем по-леко и през двете вълни главният държавен здравен инспектор ще настоява зелените сертификати да останат.

"Нещо повече - трябва да разширим полето на действие на зеления сертификат. Той трябва да стане задължителен за цялата държавна система. Това трябва да бъде добрият пример", коментира той.

mediapool.bg