Полша регистрира днес най-големия брой случаи на коронавирус за едно денонощие от началото на година - 17 260. 398 човека са починали в страната за последните 24 часа, съобщи в сряда министерството на здравеопазването, цитирано от Франс прес.
Влошаването на епидемичната обстановка се дължи на "нарастващото отпускане" на населението, което не спазва в достатъчна степен правилата за социално дистанциране, и на разпространението на британския вариант на коронавируса в Полша, коментира говорителят на здравното министерство Войчех Андрушевич. Той съобщи, че близо 1500 допълнителни легла ще бъдат осигурени за пациенти с Covid-19 в цялата страна в близките дни, включително във временни болници.
"Далеч сме от това да можем да кажем, че третата вълна отшумява", каза говорителят на правителството Пьотър Мюлер.
Полските власти се надяват "да ускорят значително" кампанията по ваксиниране през второто тримесечие на годината. Полша очаква да получи 15 милиона дози през периода април-юни, включително 2,5 милиона дози от еднодозовата ваксина на американската компания Johnson & Johnson, заяви ръководителят на премиерската канцелария Михал Дворчик, цитиран от ДПА.
Полша планира да започне утре да регистрира за ваксиниране хората, родени през 1952 г., а в близките дни - и тези между 65 и 68 години, както и онези с хронични заболявания. Досега в Полша са поставени 4 милиона дози ваксини, а над 1,4 милиона души са получили и двете дози от ваксината. Ваксинационната кампания в страната напредна със среден темп от 85 000 поставени дози на ден през миналата седмица.
Полша наложи локдаун в началото на пандемията, което помогна на страната да избегне най-лошото, но в края на миналата година страната бе ударена от втора епидемична вълна, последвана от трета вълна, която още продължава, отбелязва АФП.
Правителството прие тази година облекчаване на ограничителните мерки, позволявайки на хотелите, музеите, кината, театрите и басейните да отворят на половината от капацитета си, преди да се наложи да върне в сила мерките в две области (воеводства) в северната част на страната през последните две седмици заради скок на новите случаи.
Френските власти обявиха днес удължаване на локдауна през уикенда за част от Лазурния бряг в контекста на ситуацията с разпространението на коронавируса, която продължава да е тежка, предаде Франс прес.
Франция от няколко седмици възприе нова стратегия за борба с епидемията, включваща затваряния по места през почивните дни в районите, засегнати най-сериозно от разпространението на най-заразните варианти на коронавируса. След седем седмици на вечерен час в страната и над четири месеца, през които ресторантите, баровете, местата на културата и спортните зали бяха затворени, властите полагат усилия да избегнат национален локдаун, който би имала сериозни икономически и социални последици, отбелязва АФП.
Бе решено да бъде наложен локдаун в департамент Алп-Маритим и този уикенд, съобщи днес говорителят на френското правителство Габриел Атал. Той нарече решението "трудно".
В Алп-Маритим вече бе наложен локдаун през последните два уикенда.
"Следващата седмица ще бъде направена оценка" на ситуацията, за да бъде взето решение дали локдаунът да бъде отменен, каза Атал и призова хората да продължат да спазват мерките за борба с разпространението на коронавируса.
Много повече хора в Германия ще получат ваксини следващия месец, когато семейните лекари започнат да ги поставят, но представата, че през април една четвърт от населението ще получи поне една доза, е нереалистична. Това предупреди днес германският министър на здравеопазването Йенс Шпан, цитиран от Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че в Германия нараства недоволството от бавното темпо на ваксинацията. Едва около 6,4 на сто от 83-милионното население на страната са получили поне една доза ваксина - много по-малко в сравнение с Великобритания, Израел и САЩ.
Днес Шпан каза, че темпото ще се засили през април, когато семейните лекари ще ваксинират в кабинетите си. "Броят на ваксинираните обаче няма да започне веднага да нараства с 20 милиона месечно или с 10 милиона седмично", подчерта германският здравен министър пред телевизия Цет Де Еф. По думите му следващия месец ще има "значително повече ваксинации, но не чак в толкова голям мащаб".
Председателят на Германския лекарски съюз Андреас Гасен заяви, че в кабинетите на личните лекари може да се поставят по около пет милиона дози седмично. "Оставете ни да ваксинираме, направете ваксините достъпни за нас през аптеките и не ни убивайте с бюрокрация", призова той.
Германия започна да вдига някои ограничителни мерки, въпреки че броят на новозаразените отново започна да се увеличава. От началото на пандемията до днес в страната са регистрирани над 2,5 милиона случая на коронавирус, от които повече от 72 хиляди са приключили със смърт.
Общинските власти в Брюксел са решили да съкратят продължителността на въведения заради епидемията вечерен час, съобщиха местни медии.
Предвижда се ограничението да важи между полунощ и 5.00 ч., като досега движението бе забранено от 22.00 ч. до 6.00 часа. Първоначално вечерен час бе наложен още през юли миналата година в Антверпен. В столицата, както и в останалите части на страната, ограничението влезе в сила от октомври.
Вечерният час в отделните области на Белгия е с различна продължителност, но общото изискване е движение да няма между полунощ и малките часове на деня. С новата промяна Брюксел ще уеднакви изискванията с останалите области, отбелязват медиите. Цитирани са мнения на експерти, според които за отпадането на това ограничение в столицата все още е рано.
Португалия, подобно на други европейски страни, разреши използването на ваксината на AstraZeneca и при хора над 65-годишна възраст, предаде Франс прес, като се позова на здравните власти.
Решението е взето въз основа на оповестените през последните дни данни, че тази ваксина е ефикасна и при хора над 65 години, и тя вече ще се използва при всички пълнолетни, съобщи националната санитарна служба.
Португалското министерство на здравеопазването си е поставило за цел да ваксинира 70 процента от населението до края на лятото.
Страната с 10 милиона жители съобщи вчера за 30 починали и 847 новозаразени на 24 часа. Рекордът от близо 16 500 новозаразени датира от 28 януари.
Регионални здравни власти и лекари в Испания призовават правителството да разшири категориите хора, които могат да получат ваксината на AstraZeneca, предаде Асошиейтед прес.
Други европейски държави като Германия, Франция и Италия разшириха употребата на ваксината на британско-шведската компания, включвайки по-възрастните пациенти в обхвата на нейното приложение. Испания обаче остава на позиция, че препаратът трябва да бъде поставян само на хора до 55-годишна възраст.
Според критиците нежеланието на испанските власти да разширят използването на ваксината на AstraZeneca, съчетано със забавянето на доставките от трите одобрени досега в Европейския съюз ваксини, заплашва да остави уязвимите хора незащитени.
Ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna в момента се поставят на хора над 80 години в Испания, а хора до 55 години, работещи във важни сектори, като учители и полицаи, получават ваксината на АстраЗенека.
"Това сериозно подкопава нашата ваксинационна стратегия", заявиха регионалните здравни власти в автономната област Каталуния. "Има, например, учители и полицаи на над 55 години, които все още нямат възможност да получат ваксина, а по-младите им колеги вече имат", казаха те.
Независимо лекарско сдружение също така препоръчва Испания да възприеме по-смел подход в борбата с пандемията.
"Темпото на ваксинация в Испания и други страни е много ниско, основно заради недостига на пристигащи ваксини, но може би и поради самоналожени пречки в резултат от прекомерна предпазливост", заяви Организацията на медицинските сдружения в Испания.
Когато през януари пристигнаха първите дози ваксини, правителството на Испания обеща да ваксинира 70 процента от пълнолетните граждани до лятото. Досега са ваксинирани само 1,4 милион души от 47-милионното население на страната.
mediapool.bg