Кламер БГ - Новини: Коронавирусът в Европа: Натискът над болниците във Франция расте

Коронавирусът в Европа: Натискът над болниците във Франция расте

Коронавирус

|
Вт, 30 Март 2021г. 13:44ч.
Коронавирусът в Европа: Натискът над болниците във Франция расте

Франция отбеляза най-високия брой на коронавирусните пациенти в интензивни отделения след втория локдаун през ноември, а броят на хоспитализираните нарасна с над 600 души за един ден, най-голямото повишение от над 4 месеца, предаде Ройтерс.

Здравното министерство съобщи, че броят на пациентите в интензивни отделения е нараснал със 102, достигайки 4974 души, повече от рекордния брой от 4919 в средата на ноември, макар и далеч по-нисък от рекордна от над 7000 души в средата на април миналата година.

Броят на хоспитализираните пациенти нарасна с 610, достигайки рекордния за тази година брой от 28 322, докато лекари от интензивни отделения предупредиха, че ситуацията ще се влоши през идните седмици.

Франция регистрира и 360 починали в болниците, с което броят на жертвите от началото на епидемията достигна близо 95 000.

В изявление пред медиите вчера група от 141 болнични лекари от района на Париж предупредиха, че може скоро да бъдат принудени да избират кои пациенти да получат спешно лечение.

Учени вече изразиха мнение, че въвежданите от правителството мерки за частична изолация, насочени към райони с голям брой заразени като Париж, са неадекватни спрямо бързо разпространяващите се щамове на коронавируса.

Случаите на зараза с коронавируса се увеличиха над 10 пъти от петък насам в Испания, като новите денонощни случаи са 15 550, предаде Ройтерс, като се позова на министерството на здравеопазването.

За последните 14 дни на 100 000 жители има 149 случая на зараза. В средата на март те бяха спаднали под 130 на 100 000 жители. Пикът в тази насока беше в края на януари, когато те бяха близо 900 на 100 000 души.

Над 3,27 милиона души бяха заразени в Испания от началото на пандемията, а смъртните случаи, свързани със заразата, са общо 75 199.

Испания е забранила пътуването между различните области и е ограничила социалните събития до 4 души по време на Страстната седмица, за да се избегнат събирания по Великден, които биха могли да доведат до увеличаване на случаите на зараза. Баровете и ресторантите остават отворени в по-голямата част на страната.

Седемдесет и тригодишният премиер на Италия Марио Драги бе инжектиран днес с първа доза от ваксината на AstraZeneca.

Италия спря използването на препарата на AstraZeneca през март заради подозрения, свързани със страничните му ефекти, докато Европейската агенция по лекарствата не даде пак зелена светлина. Драги, който пое премиерския пост миналия месец, се ангажира да ускори ваксинационната кампания в Италия.

В по-голямата част от Италия са обявени строги рестрикции с цел да се ограничи разпространението на болестта. В областта Лацио около Рим обаче училищата отново отвориха врати днес, след като здравните власти понижиха официално нивото на опасност в региона от "високо" на "средно".

За великденския уикенд, отбелязван най-вече в семейна обстановка в католическа Италия, който започва в събота, високо равнище на риск ще бъде обявено в цялата страна.

По данни на здравното министерство коронавирусът е взел досега над 108 000 жертви в Италия. До момента в 60-милионната страна са ваксинирани изцяло 3,04 милиона души, а още 3,6 милиона са получили първата си доза. Италианските медици ваксинират по около 250 000 души дневно, но Драги обеща да ускори двойно темпото през април, припомня Ройтерс.

Италия ще въведе задължителна петдневна карантина за пристигащите в страната от държави членки на ЕС, съобщиха днес източници от здравното министерство. Всеки пристигащ от ЕС ще трябва да се подложи на тест преди заминаването си, да прекара пет дни под карантина и после пак да мине на тест - както вече е наредено за пристигащите от страни извън общността.

Трима служители на регионалното правителство на остров Сицилия са арестувани при разследване за фалшифициране на санитарно-епидемиологични данни, подавани на централните власти. Според следствието неверните данни, засягащи по-специално смъртността от КОВИД-19, са били изпращани нагоре с цел островът да не бъде обявен за "червена зона", предвиждаща строга карантина".

Британският премиер Борис Джонсън заяви, че се надява Англия да успее да избегне нов локдаун, ако обществеността спазва правилата и коронавирусните ваксини продължават да бъдат ефективни, предаде Ройтерс.

"Имам надежди, в момента не виждам нищо в данните, което да ни накара да се отклоним от пътната карта, но трябва да останем смирени пред лицето на природата и трябва да сме готови да направим това, което е необходимо, за да защитим британската общественост", заяви Джонсън. Той подчерта, че Великобритания все още не знае колко добра ще бъде защитата й срещу бъдещи вълни на коронавируса, въпреки успеха на кампанията за ваксинация.

Виенският кмет Михаел Лудвиг обяви снощи решението си да удължи локдауна, който започва на 1 април. Предвиденият локдаун от 1 до 6 април включително се удължава за Виена до 11 април. Това решение още преди началото на новия локдаун се налага поради непрестанното увеличение на новозаразените в австрийската столица, които вчера са били 914 души и за първи път в интензивните отделения на града пациентите надхвърлят 200.

Лудвиг отправи апел към ръководителите на другите две провинции в Източна Австрия - Бургенланд и Долна Австрия - но те обявиха, че ще изчакат развитието на ситуацията още няколко дни. Преди няколко дни бе взето решение трите източни австрийски провинции да наложат едноседмичен локдаун по Великденските празници предвид бързото разпространение на пандемията в момента.

Същевременно беше съобщено, че няма да е разрешено свободното преминаване от една провинция в друга. Това се отнася в особена степен за източните три провинции. Михаел Лудвиг заяви, че ако ситуацията не се успокои, не е изключено локдаунът във Виена да бъде удължен и след 11 април.

Шведската здравна агенция съобщи днес, че е поискала отлагане на планираното от правителството отслабване на някои от ограничителните мерки заради коронавируса, предаде Ройтерс. По-рано Агенцията за обществено здраве предложи някои мерки, сред които лимитът до осем души посетители на увеселителни паркове, концерти и футболни мачове, да бъдат запазени до 11 април. Според агенцията разпространението на вируса в третата му вълна се ускорява и това засилва натиска върху болничната система. Затова ведомството предлага отварянето на някои дейности да бъде отложено до 3 май при подобряване на положението с инфекцията.

Правителството на Швеция разчиташе до голяма степен на доброволните мерки за забавяне на пандемията. Но постепенно засили ограниченията, след като в края на миналата година темпото на разпространение на заразата се ускори.

Турция затяга ограниченията, свързани с коронавируса, тъй като новите случаи на зараза се увеличават. Петдесет и осем от 81-те окръга на страната сега са обявени за високо рискова или червена зона, в това число и Истанбул и Анкара. Около 80 процента от 84-милионното население на Турция живее в тези райони.

Забраняват събиранията за общите хранения по време на свещения месец Рамазан, както беше миналата година. Това означава, че масовите събирания в шатри и на други места за сахур (храненето преди зазоряване) и ифтар (храненето след мръкване), няма да бъдат позволени. Ще се налагат уикендни локдауни по време на Рамазана в червените зони, където от 1 март има само неделни локдауни. Остава в сила и вечерният час всеки ден от 21 ч. до 5 ч. Ресторантите ще доставят и продават само храна за вкъщи.

Турция започна да съобщава за по около 30 000 нови случая на зараза всеки ден. Общият брой на случаите превиши 3,2 милиона от началото на пандемията, а жертвите са вече над 31 000.

mediapool.bg