Дори в облачния и ветровит понеделник хора, излезли да обядват навън, бяха изпълнили емблематичния милански площад "Пиаца Дуомо" (Катедралния площад), доказателство за потискано досега желание на хората да могат отново да хапнат навън. Това се случва в момент, когато Италия отваря за втори - и последен, както се надяват мнозина - път в условията на пандемията.
След шест месеца, в които постоянно ту бяха отваряни, ту бяха затваряни, в повечето части на страната отвориха кафенетата и ресторантите, и музеите и кината съгласно план за постепенно отваряне на цяла Италия. За едни обаче този план е прекалено предпазлив, а за други прекалено прибързан.
Изтощените италиански вирусолози и медици се опасяват, че дори леко отваряне на страната, каквото предлага правителството на премиера Марио Драги, може да доведе до масово неспазване на противоепидемичните мерки. Признаци за това вече се забелязаха през уикенда в градове от Рим до Торино и от Милано до Неапол.
"Илюзия е да си мислите, че като отслабите мерките, хората няма да започнат да се събират. Няма съвършени неща", каза кметът на Милано Джузепе Сала. "Нужна е и малко толерантност, но и малко бдителност."
За собствениците на ресторанти, които се борят да оцелеят, разрешаването на храненето навън е твърде недостатъчно и твърде закъсняло. Същевременно продължаващият вечерен час 22:00 ч. пречи на отварянето на театрите и изпраща лош пиар сигнал към международния туризъм в навечерието на второто пандемично лято.
Виждането на правителството е, че възобновяването на икономическата активност чрез постепенното отваряне, което ще продължи следващия месец с басейните на открито, следвани от фитнесите и по-големите масови мероприятия и изложения от средата на юни ще бъде свръхобезпечено с 200 милиарда евро европейско и италианско финансиране, планът за осигуряването на което беше представен вчера в италианския парламент.
"Сигурен съм, че почтеността, интелигентността и далновидното отношение ще надделеят над корупцията, глупостта и личния интерес", каза Драги пред депутатите в Рим.
Под натиска на десните си партньори правителството измести отварянията със седмица по-рано от предвиденото, позволявайки за пръв път от месеци свободното пътуване между 15 от 21-те региона и автономни провинции на Италия при възможно най-минимални противоепидемични ограничения. Броят на хората, които могат да посещават наведнъж близки и приятели по всяко време, се удвоява от двама на четирима. Баровете и ресторантите могат да настаняват клиенти за хранене на открито. Позволяват се и контактните спортове на открито.
На римския площад "Кампо деи Фиори" ресторантьорите поставяха маси отвън и метяха паважа пред заведенията си, за да посрещнат клиенти на масите си за пръв път от средата на март. Венеция остана без обичайните си огромни тълпи от туристи, но собствениците на кафенетата бършеха масите и столовете и ги поставяха отпред с надеждата да дойдат местни клиенти.
"Малко като прераждане е", каза Стефано Балдан, собственик на кафене на площад "Кампо Санта Маргерита".
Тези отваряния стават в момент, когато интензивните отделения в Италия остават запълнени над тревожния праг от 30 процента. Ваксинацията в страната също е далеч от постигането на поставената цел от 500 000 имунизации дневно и едва сега се пристъпва към имунизирането на хората от възрастовата група 70-79 години. Според Световната здравна организация в огромната си част жертвите на коронавируса в Европа са хора над 65 години.
Това предизвика загриженост у вирусолозите, които отбелязват, че вирусът умее да се трансформира в смъртоносни варианти, както и че Италия едва наскоро е поставила под контрол кривата на заболеваемостта, която обаче лесно може да тръгне отново рязко нагоре.
Италианският остров Сардиния, който за известно време тази зима стана единственият регион без абсолютно никакви противоепидемични ограничения, стана повод за предпазливост. В средата на този месец той отново влезе в червената зона, след като преди това беше обявено, че там повече няма опасност.
Д-р Масимо Пуоти, завеждащ отделението по заразни болести в миланската болница "Нигуарда", заяви, че според него италианската система за наблюдение на епидемичната обстановка ще сигнализира своевременно, ако вирусът нанесе нов удар. Сега по думите му вниманието трябва да остане съсредоточено върху ваксинацията, но нетолкова за да бъде възпирана заразата, колкото за да бъдат разтоварени болниците.
"Това ще ни позволи да се върнем към обичайната си дейност, защото имаме много пациенти, които не се нуждаят от лечение от covid", каза д-р Пуоти. Става дума за лечения, които не могат да бъдат насрочени, докато интензивните отделения са под натиск.
Що се отнася до театрите, в Ломбардия 500-те регионални театъра могат да отворят, но действителността е малко по-сложна. В салоните се допускат до 500 души, дори и в големи театри като Ла Скала, който побира над 2000 души.
Ла Скала планира символичен откриващ концерт за следващия месец под диригентството на Рикардо Мути. Но подновяване на сезона с пълен календар не се очаква преди септември, докогато ръководството се надява оркестърът и хорът да са напълно ваксинирани, а противоепидемичните мерки да са станали още по-облекчени. Междувременно театърът планира за следващите месеци поредица концерти на открито из града.
"Важното е да имаме поводи да накараме публиката да се върне и да пресъздадем уникалните емоции от концертите", каза директорът Доминик Майер. /със съкращения/
По БТА
mediapool.bg