Ваксинираните с една доза от ваксината на AstraZeneca да си поставят и втора, тъй като редките случаи на тромбози са наблюдавани само след първата имунизация. У засега не са регистрирани случаи на тромбози и ако човек не е имал имал тежка нежелана реакция след първата доза, спокойно може да си постави и втора. Това уверяват експерти от Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), лекари и представители на ваксинационния щаб след заключението на Европейската агенция по лекарствата. Преди два дни европейският регулатор потвърди възможна връзка между редките случаи на тромбози и ваксината на AstraZeneca, но въпреки това смята, че ползите от нея многократно надвишават рисковете.
У нас властите решиха ваксината да се поставя с повишено внимание при жени под 60 г. , а при такива с повишен риск от тромбоза да не се прилага. За целта лекарите трябва да снемат анамнеза на желаещите да се ваксинират за рискови фактори в медицинската им история.
Шефът на ИАЛ: Тромбозите се наблюдават след първа доза
"Тромбообразуването се наблюдава след поставяне на първата доза от ваксината на AstraZeneca. Вече има над 1 млн. ваксинирани с втора доза, при които не се наблюдава такава реакция", каза директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) Богдан Кирилов в петък пред БТВ.
"При нас няма регистрирани такива случаи на тромбози. На база на наличните данни беше взето решението да се съобразим с препоръката на ЕМА и да ваксината да се прилага с повишено внимание", обясни Кирилов. Той уточни, че освен издадените препоръки към медицинските специалисти, всеки пациент трябва да уведоми медиците дали има в миналото случаи на тромбози, за да се минимализира рискът.
Кирилов определи мерките като по-скоро превантивни, а не стриктно регулаторни. "Възрастта 60 години е въведена поради по-голямата експозиция. В тази възрастова група тази ваксина се прилага по-често, поради това се очаква да има и по-висока честота на нежелани реакции", добави той.
До момента към ИАЛ са подадени общо 1500 сигнала за нежелани лекарствени реакции за всичките три разрешени ваксини, като за AstraZeneca са 1000. След втора доза, обаче, няма нито един сигнал. Преди две седмици у нас са се ваксинирали около 150 българи с втората доза на AstraZeneca.
Проф. Мурджева: Препоръчително е да се постави и втора доза
Ваксинираните с първа доза на AstraZeneca е препоръчително да продължат с втора доза от същата ваксина, освен ако при първата доза не са получили усложнения. Това заяви пред Радио Пловдив проф. Мариана Мурджева, клиничен имунолог, ректор на Медицинския университет в Пловдив и член на Националния ваксинационен щаб.
Тя посочи, че тромбозите като клинични изяви са добре познати - главоболие, задух, болка в гърдите, подуване в краката, объркване, замъглено зрение и кървене.
Това
не е единствената векторна ваксина, която носи риск от тромбози при прилагане. Такава е например и ваксината срещу ебола и това се знае от медицинската общност, коментира тя. За РНК-ваксините засега няма данни за поява на тромботични усложнения.
"Рискът от тромбози е многократно по – нисък от риска от заразяване. Съотношението полза – риск е положително. То е в полза на вакисната на AstraZeneca", каза проф. Мурджева.
За момента ЕМА не съобщава за случаи на тромбози след втора доза на AstraZeneca, посочи проф. Мурджева.
Тя припомни, е препоръките са втората доза на AstraZeneca да се постави между 4-та и 11-та седмица след първата доза. Тя посъветва хората, получили първа доза от AstraZeneca да изчакат до края на месеца.
В Европейския съюз няма консенсус за възрастта на жените, на които не е препоръчително да се слага от векторната ваксина. Около 2/3 от съобщените случаи на тромбози, получени след ваксиниране с AstraZeneca, са на жени под 60-годишна възраст при над 34 милиона ваксинирани в ЕС и Великобритания. В Обединеното кралство не препоръчват прилагането на AstraZeneca на жени под 30-годишна възраст. Това е така, тъй като те най – често използват контрацептиви, които сами по себе си увеличават тромботичния риск, коментира Мурджева.
Проф. Кожухарова: Замяната на ваксини е неразумна
Замяната на втората доза на AstraZeneca с РНК ваксина е неразумна, коментира пред БНТ епидемиологът проф. Мира Кожухарова. Тя посочи, че е добре е да се направи втора доза за затвърждаване на получения имунитет. Според проф. Кожухарова е добре да се продължи с масовата ваксинация, като се преодолее недоверието, създадено напоследък.
"Нека, ако толкова много притеснения има по отношение на ваксината на AstraZeneca, макар че аз не ги подкрепям и смятам, че ваксината е добра, да се предлагат на хората други ваксини, но да бъдат ваксинирани", призова проф. Кожухарова.
Сертификат за ваксинация само след 2 дози
Сертификат за ваксинация няма как да бъде издаден, ако не е поставена втората доза на ваксината, обясни пред БНТ главният държавен здравен инспектор доцент Ангел Кунчев:
"Рискът е толкова малък, че във всички случаи си заслужава да завършим имунизацията и да знаем, че имаме тази максимална защита, която осигурява ваксината. Тогава ще получим и документ, на който обикновено хората държат - сертификат за ваксинация. Няма как да се издаде документ, че си ваксиниран, ако не е завършена ваксинацията. За завършена имунизация се счита тази, която е спазила схемата на производителя - в случая 2 дози", каза Кунчев.
"Повишено внимание трябва да има при жени под 30 години с наднормено тегло, тежки пушачки и приемащи контрацептиви. Ето това е групата, при която може да очакваме сравнително по-високо ниво. И това по-високо ниво на риск е 2-3 случая на 1 милион", посочи Кунчев.
Директорът на Пирогов проф. Асен Балтов също призова хората, които са били ваксинирани с AstraZeneca, да не се притесняват.
"Предупреждаваме всички да ни потърсят, ако имат странични реакции след имунизацията. При направени повече от 230 хиляди дози в България нямаме случаи, които да показват подобни проблеми", казва той пред Нова телевизия.
"Някои хора смятат, че виновник за тези изключително редки тромбози е аденовирусът, който е носител вектор всъщност", коментира Балтов.
"Производителите на Jansen също започнаха да правят изследвания на своя препарат. Всичко това има и друг момент. Ваксината на AstraZeneca е изключително евтина. В Европа тя трябва да бъде продавана на много ниска цена. Извън Европа стойността й е 7-8 пъти по-висока", каза още Балтов.
Той каза, че вторите дози от препарата трябва да започнат да се поставят след 15 април, а нежеланите реакции от ваксината са се появявали само в първите 2 седмици след ваксинация.
mediapool.bg