Испания официализира задължителното носене на маски на цялата си територия, дори когато може да се осигури дистанция от 1,5 метра, предаде Франс прес. Това означава, че маски трябва да се носят дори в парка и на плажа.
"Важно е гражданите да знаят, че не сме стигнали до етапа да се отпускаме. Не можем по никакъв начин да си позволим да бъдем непредпазливи", заяви на пресконференция говорителката на правителството Мария Хесус Монтеро.
От май 2020 г. носенето на маска е задължителна мярка за борба с епидемията. Досега обаче не бе задължително да се носят маски на открити обществени места, където е възможно спазването на дистанция.
Единствено спортуващите ще могат да свалят маските си, ако регионалните власти позволят това.
Германия ще използва от днес ваксината срещу коронавирус на AstraZeneca предимно при хора на възраст над 60 години на фона на опасенията, свързани с регистрираните необичайни случаи на кръвни съсиреци при имунизирани с препарата, предаде Асошиейтед прес.
Федералният здравен министър Йенс Шпан и здравните министри на 16-те провинции постигнаха единодушно съгласие да ограничат използването на ваксината най-вече при хора на и над 60-годишна възраст, освен ако те не са от високорискови групи, застрашени от по-тежко протичане на болестта.
Хората на възраст под 60 години ще могат също да получат тази ваксина, но само "по преценка на лекарите и след индивидуален анализ на риска и задълбочено обяснение“, се казва в документ, видян от агенция ДПА.
Тази стъпка бе направена след препоръки на Постоянната комисия по ваксинациите към института "Роберт Кох" (STIKO) и след като германският здравен регулатор разпространи нови данни, показващи ръст на регистрираните необичайни случаи на кръвни съсиреци в мозъка при някои от имунизираните с ваксината. Тези странични ефекти се наблюдават особено при по-млади жени, отбеляза ДПА.
Новината е още един удар по ваксината на AstraZeneca, която играе ключова роля в имунизационната кампания в Европа и заема централно място в глобалната стратегия за осигуряване на ваксини за по-бедните държави.
Шпан каза, че това от една страна е спънка, но от друга означава, че повече хора над 60 години могат да се ваксинират по-бързо. "В този смисъл мога просто да призова всички хора над 60 години да се възползват от тази ваксинационна оферта", каза Шпан.
Канцлерката Ангела Меркел защити новите възрастови ограничения и каза, че те помагат за укрепването на доверието във ваксините срещу коронавируса. "Доверието идва със знанието, че всяко подозрение, всеки отделен случай, ще бъде разгледан", каза тя в Берлин след консултации с премиерите на 16-те провинции. Меркел добави, че откритостта и прозрачността са най-добрият начин за справяне с такава ситуация.
По-рано институтът "Паул Ерлих", медицински регулаторен орган, каза, че са установени 31 случая на церебрални тромбози, които се подозира, че са станали след инжектиране на ваксината на AstraZeneca. Девет от тези случаи са били с летален край. Всички, с изключение на два, са установени при жени на възраст между 20 и 63 години.
От днес Северен Тирол в Австрия ще напускат единствено лица с отрицателен ПСР-тест. Същите ограничителни мерки са наложени и за някои общини в самата австрийска провинция Тирол. Тази мярка се налага поради зачестилите случаи на мутация на британския вариант на коронавируса.
Мутацията Е484К може да се превърне в риск за имунизационната кампания, предупреждават специалисти. Изследвания показват, че тази мутация не се влияе от създадените в организма неутрализиращи вируса антитела. Затова предположенията са, че ваксините в момента вероятно не са така ефикасни срещу Е484К.
В провинция Тирол са установени много случаи на британския вариант В.1.1.7 с допълнителната мутация Е484К, съобщават австрийските медии. До неделя те са били 216. Същата мутация се диагностицира и в южноафриканския, и в бразилския вариант.
Засега научните наблюдения сочат добра защита на ваксините срещу британския вариант. Проблеми биха могли да настъпят, ако британският вариант, който принципно се разпространява по-бързо от основния, притежава и мутацията Е484К, предупреждава вирусологът Андреаас Бергталер. Той напомня, че за първи път тази мутация на британския вариант е установена в края на януари във Великобритания, установена е и в американския щат Орегон, като появата на двете места е независима една от друга.
Бергталер настоява за нови ограничения на излизането от вкъщи в Тирол, което би ограничило разпространението. В останалите австрийски провинции са диагностицирани отделни случаи на Е484К.
Локдаунът, обявен от 1 април в три австрийски провинции, може да е само първата стъпка коментират специалисти. Съществуват редица научни аргументи за разширяване на локдауна и за другите части на Австрия.
Полша днес съобщи за най-високия си еднодневен брой свързани с коронавируса смъртни случаи от началото на годината сред растяща тревога, че здравната й система се пропуква под напора на третата вълна от пандемията, предаде Ройтерс. Днес в Полша са регистрирани 653 починали и 32 874 новозаразени.
След медийни съобщения, че студенти по медицина са повикани да запълнят недостига на болничен персонал, а получил инсулт пациент е бил закаран в болница в багажника на кола, заместник-министърът на здравеопазването Валдемар Краска се опита да успокои поляците, че здравната система ще се справи с предизвикателството.
"Положението е под контрол, но е много сериозно. Увеличаваме броя на леглата в постоянните и временните болници", каза той за държавната телевизия ТВП1 преди обявяването на днешните данни.
Унгария вчера е регистрирала 302 починали от новия коронавирус, което е най-високият еднодневен брой от началото на пандемията, както и 6700 новозаразени, съобщи днес правителството й. В 10-милионна Унгария няколко дни поред е регистрирана най-високата смъртност на глава от населението в света според данни на университета "Джонс Хопкинс".
Към вчерашна дата в страната има над 12 000 пациенти в болници, в това число 1492 на респиратори.
В чешката столица Прага специални биосензори ще изследват въздуха в метрото, трамваите и автобусите за наличие на коронавирус, съобщи сайтът lidovky.cz, позовавайки се на столичното управление на обществения транспорт.
Смята се, че през април ще бъдат проверени около 500 вагона на метрото, трамваи и автобуси, а след това получените проби ще бъдат предадени за изследване в Института по физика на Чешката академия на науките. Проби ще се вземат и от седалки, облегалки, ръкохватки, стълби на ескалатори и скамейки в метрото.
За вчера в Чехия са регистрирани 8568 новозаразени, което е с 2400 по-малко в сравнение със същия ден миналата седмица. Общият брой на заразените е 1 532 332, а на смъртните случаи - 26 421.
Ограниченията върху обществения живот в Естония ще останат в сила до 25 април, след като правителството в Талин удължи локдауна в балтийската държава с още две седмици, предаде ДПА.
Макар че няма да бъдат въведени нови допълнителни мерки дотогава, онези, които са в сила, няма да бъдат вдигнати, каза пред естонското радио министърът на държавната администрация Яак Ааб.
В страната бе въведен локдаун през март, след като показателите на ръста на инфекциите започнаха да се покачват. Този локдаун, при който всички магазини, продаващи стоки не от първа необходимост, са затворени, а училищата преминаха към дистанционно обучение, трябваше да изтече на 11 април.
Естония, с население от 1,3 милиона души, в момента отчита един от най-високите темпове на разпространение на инфекциите в Европа. Досега страната е регистрирала повече от 105 000 случая и близо 900 починали от заразата.
Украйна регистрира антирекорд за свързани с коронавируса смъртни случаи. За последното денонощие те са 407. Последно антирекордът беше от 362 починали за денонощие и той бе постигнат на 25 март. Новите случаи на зараза за последното денонощие са 11 226. От началото на пандемията в Украйна са регистрирани общо 1 674 168 случая на зараза и 32 825 свързани със заразата смъртни случая.
mediapool.bg