Кламер БГ - Новини: Властите: С антигенните тестове целим да държим училищата възможно най-дълго отворени

Властите: С антигенните тестове целим да държим училищата възможно най-дълго отворени

Коронавирус

|
Четв, 11 Фев 2021г. 17:53ч.
Властите: С антигенните тестове целим да държим училищата възможно най-дълго отворени

С изследването на учениците с антигенни тестове целим да държим училищата колкото се може по-дълго отворени. Това обясниха здравните власти и образователния министър Красимир Вълчев на редовния брифинг в четвъртък по повод недоволството и притесненията на част от родителите относно пуснатите в училищата декларации за отказ или съгласие за периодично изследване на децата. Здравният министър Костадин Ангелов коментира, че антигенните тестове могат да помогнат децата да се задържат по-дълго в училище. "Нашата цел не е да затворим училищата, а напротив – да дадем възможност на децата да се докоснат в най-пълна степен до ценностите, които ще им даде образованието", категоричен бе проф. Ангелов.

Образователният министър Красимир Вълчев също каза, че желанието на властите да има максимум присъствено обучение, но доколкото е разумно и доколкото позволява ситуацията, без да се застрашава здравето на голям брой деца, учители и родители.

По данни на образователното министерство, цитирани от вестник "Сега", едва 15 на сто от родителите, отговорили на антеката на МОН за тестовете, са съгласни децата им да бъдат тествани. Отговори са получени от родителите на около 77% от децата и учениците в образователните институции.

Антигенният тест сред учениците е доброволен акт, каза главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев и допълни, че отказът за тестване няма да доведе до последици за родителите или за учениците.

"Целта на антигенните тестове, които се правят в училищата е да се направи скрининг - да се хванат ранни и безсимптомни случаи. Тези деца трябва да ги изолираме от средата, за да няма епидемичен бум в дадено училище. Тестовете ги правят училищните медицински сестри и лекари или специално обучени медицински екипи. Не е приятно, но това е начина. Ако някой не иска да се направи антигенен тест на детето му, просто отказва и това е.", обясни Кунчев.

Образователният министър каза, че в момента 650 хиляди деца са в училище и няма как това да не бъде част от веригата на разпространение на вируса. От друга страна изследванията показват, че колкото по-малки са децата, толкова по-малко индивидуално пренасят вируса. "Тоест - проблемът са не толкова децата, колкото класната стая като среда на многочислено, многочасово взаимодействие", каза Вълчев.

В детските градини не се предвижда изследване на децата с антигенни тестове. Те ще се правят само на учениците от 1 до 12 клас и то при желание от тяхна страна и със съгласието на родителите им.

Все още се обобщават нагласите по темата на родителите, които имаха срок до вторник на обед да попълнят, ако желаят, анкетното проучване на МОН дали са съгласни децата им да бъдат изследвани по този начин.

mediapool.bg