Кламер БГ - Новини: "КонтурГлобал" ще помага на кабинета да проучва безвъглеродни технологии

"КонтурГлобал" ще помага на кабинета да проучва безвъглеродни технологии

Greenpool

|
Ср, 25 Май 2022г. 15:51ч.
"КонтурГлобал" ще помага на кабинета да проучва безвъглеродни технологии

Красимир Ненов и Алексъндур Николов подписват необвързващия меморандум, сн. МЕ

Втората по големина въглищна централа в България – "ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", ще помага на правителството да проучи възможностите за инвестиции в технологии за безвъглеродно и нисковъглеродно производство на електроенергия, системи за съхранение на енергия, както и за съвместно изгаряне на алтернативни горива, включително RDF и биомаса. Това предвижда меморандум за разбирателство подписан в сряда между Министерството на енергетиката и компанията, която отскоро има нов собственик

– един от акционерите в притежаващата "Виваком" и "Нова телевизия" - "Юнайтед груп".

Подписи под необвързващия документ са положили министърът на енергетиката Александър Николов и изпълнителният директор на "КонтурГлобал Марица Изток 3" Красимир Ненов, а на церемонията присъства и Куинто Ди Фердинандо, главен оперативен директор топлоелектрическа дивизия на "КонтурГлобал".

Меморандумът като цяло е за проучване на възможни инвестиции в енергийни проекти, базирани на нови технологии, които ще съдействат за модернизирането на българския електроенергиен сектор. "КонтурГлобал" ще осигури техническа помощ при оценката на използването на алтернативни горива, които да съдействат за гарантиране на стабилността на мрежата и постигане на целите за декарбонизация. Така компанията се ангажира да подкрепя зеления преход в страната с експертиза, опит и технически компетенции, посочиха от енергийното ведомство.

Подписаният меморандум ще действа до 31 декември 2025 г. Само допълнително подписани споразумения в изпълнение на меморандума ще имат обвързващо действие, уточняват от министерството.

В началото на май подобен меморандум за предостяване на знания и опит за пазарното внедряване на иновативни технологии, които ще подпомогнат плавния преход към екологосъобразно производство и съхранение на енергия, включително от възобновяеми източници, енергийното министерство подписа и с "AES България", която управлява другата голяма въглищна централа в комплекса "Марица Изток" - "ТЕЦ AES Гълъбово". Още по-рано пък - през март, Николов подписа меморандум и с базираната във Великобритания компания "Джемкорп" и американската "Ай Пи 3", които също имат грандиозни планове за развитието на въглищния регион.

Централите в комплекса "Марица Изток" са ключови за енергийната сигурност на страната. Те ще имат важна роля и в периода на преход към декарбонизация. В този смисъл, експертизата, която те предоставят на българската държава, има важно значение за постигане на целите, свързани с европейската Зелена сделка.

mediapool.bg