Кламер БГ - Новини: Конституционният съд отказа да "върне" лиценза на "Делта гард"

Конституционният съд отказа да "върне" лиценза на "Делта гард"

България

|
Вт, 05 Дек 2023г. 15:37ч.
Конституционният съд отказа да "върне" лиценза на "Делта гард"

Конституционният съд отказа да

Конституционният съд (КС) отхвърли искането на Върховния административен съд (ВАС) да обяви за противоконституционна разпоредбата от Закона за частната охранителна дейност, по силата на която беше отнет лицензът на охранителната фирма "Делта гард".

Лицензът на фирмата бе отнет от МВР, докато вътрешен министър беше Бойко Рашков. Причината бе, че бургаската прокуратура бе повдигнала обвинения срещу един от собствениците на "Делта гард" – Димитър Спасов, известен още като Митко Каратиста. Той бе сред героите на аферата "Осемте джуджета", разказана от "Антикорупционния фонд".

Според закона МВР е длъжно да отнеме лиценза на охранителната фирма при повдигане на обвинение за извършено престъпление от общ характер. Конституционният съд бе сезиран от състава на ВАС, пред който беше оспорено отнемането на лицензите на „Делта гард“.

Върховните съди Даниела Мавродиева, Калина Арнаудова и Весела Андонова сезираха КС, тъй като според тях законоът противоречи на гарантираните от конституцията права за свободна стопанска инициатива, неприкосновеност на частната собственост, презумпция за невиновност и право на труд.

Осем от конституционните съдии приемат, че Законът за частната охранителна дейност не противоречи на Конституцията, а двама – Соня Янкулова и Янаки Стоилов, са подписали решението с особено мнение. Мотивите на решението на КС все още не са публикувани.

Частната охранителна дейност е силно регулиран сектор и не се подчинява на общите правила за свободните професии. Повдигането на обвинение срещу Димитър Спасов по никакъв начин не е засегнало неговата презумпция за невиновност, право на труд и частната му собственост, няма и отнемане на права той да прави друг бизнес или да работи свободна професия, които не подлежат на строги регулации като охранителния бизнес.

По същия начин Висшият съдебен съвет има право да отстрани от работа магистрат, срещу когото има повдигнати обвинения, свързани с изпълнението на служебните му задължения.

Делото срещу Каратиста

През есента на миналата година бургаската прокуратура прекрати делото срещу Димитър Спасов, но след това Бургаският окръжен съд е разпореди делото да бъде възобновено.

За прекратяването на делото съобщи първо Mediapool в края на октомври, като тогава бургаската прокуратура категорично отказа да потвърди официално информацията. Само две седмици по-късно адвокатите на "Делта гард" са използвали прекратяването на разследването пред Върховния админнистративен съд, където охранителната фирма се бори за запазване на лиценза си.

На 14 май 2019 г. Димитър Спасов - Каратиста бе обвинен за самоуправство, осъществено със сила или заплаха. Това обвинение е единствената причината за отнемането на лиценза на охранителна фирма от МВР в началото на ноември 2021 година.

Когато собственик или съсобственик на охранителна фирма официално е обвинен в престъпление, по закон той трябва да излезе от управлението на дружеството си в срок от един месец. Спасов обаче не го прави.

Досъдебното производство срещу Митко Каратиста довежда липсата на прозрачност в прокуратура до абсурдни висоти. След повдигането на обвинението през 2019 г., прокуратурата цели две години и половина пропуска да уведоми дори самия обвиняем. През октомври м.г. МВР започна процедура по отнемане на лиценза на "Делта гард" заради делото срещу Каратиста. Той на свой ред започна процедура по прехвърляне на дяловете си в компанията на своя съдружник.

Прокуратурата го уведомява за повдигнатите обвинения три дни, след като той вече се е освободил от дяловете си от "Делта гард", съобщи "Свободна Европа" през февруари тази година.

Липсата на уведомление от прокуратурата работи в полза на Димитър Спасов. Охранителната фирма използва този аргумент пред административния съд. Твърдението е, че формално Димитър Спасов - Каратиста е спазил закона, защото не е знаел, че е обвиняем. Столичният административен съд все пак потвърди решението на МВР за отнемане на лиценза, но делото е висящо пред върховния съд.

До окончателното приключване на административното дело "Делта гард" може да работи като охранителна фирма с редовен лиценз.

"Делта гард" и "Осемте джуджета"

"Делта гард"стана особено популярна покрай разследването на Антикорупционния фонд "Осемте джуджета", което описва зловеща схема за заграбване на имущество и бизнес активи с помощта на прокуратурата. Самото разследване е кръстено така заради едноименното заведение в центъра на София, където бившият шеф на столичното следствие Петьо Петров-Еврото провежда срещите си. В него активно бяха намесени Специализираната прокуратура и главният прокурор Иван Гешев.

Дълго време заведението бе охранявано от няколко екипа на "Делта гард" и патрулка на полицията. След това охранителната фирма пази и фабриките на производителя на асансьори "Изамет", която е собственост на главните потърпевши от случая – бизнесменът Илия Златанов и сина му.

Илия Златанов многократно е твърдял, че служители на "Делта гард" незаконно са ограничили достъпа му до фабриките на фирмата му "Изамет". Това бе заснето на камера и от "Антикорупционния фонд".

mediapool.bg