След като половин година "Българският енергиен холдинг" (БЕХ) бе ръководен от директор в оставка и енергийният министър Теменужка Петкова обяви, че ще се избере такъв с конкурс по изискванията на Закона за публичните дружества, някой наивно може да си е помислил: Е, поне ще са ясни критериите, кои са кандидатите, кой ги избира, какви са концепциите им!
Много скоро обаче се разкри каква голяма заблуда е мероприятието конкурси за ръководствата на БЕХ и дъщерните му дружества АЕЦ "Козлодуй", НЕК, ТЕЦ "Марица Изток 2", Мини "Марица Изток", "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз".
Критериите, стана ясно, че са едни и същи, независимо дали става въпрос за ядрена централа, газова или въглищна компания. За всяко едно от дружеството може да кандидатства на практика почти всеки с диплома за магистър по социални, стопански, правни, технически и дори хуманитарни науки, както и сигурност и отбрана. Е, изисква се професионално направление икономика, финанси, счетоводство и контрол; право, енергетика, строителство, инженерство, но ключовото е " и други". Достатъчно е да има хуманитарно образование и пет години опит като шеф. Къде? Няма значение – може и в държавно, може и в търговско дружество, даже в собствената фирма.
Дори и изискването за концепция, която ще се оценява накрая от сформирана за конкурсите комисия, изглежда като подигравка, при положение, че никой извън незнайните членове на комисията няма да научи какви са вижданията на кандидатите за управлението на държавните дружества.
За още по-голямата прозрачност на конкурса допринася и това, че няма да разберем всъщност и кои са кандидатите – накрая просто ще бъдат съобщени назначения.
Завесата леко бе открехната с контролирано изтеклата информация, че депутатът от ГЕРБ Валентин Николов, доскоро председател на парламентарната енергийна комисия, се оттегля от Народното събрание, за да участва в надпреварата. Другият известен кандидат е енергийният експерт на АБВ Любомира Ганчева, чието участие в конкурса обявиха от партията.
Има ли други заявления и кои са те, Министерството на енергетиката не казва, макар че срокът изтече в понеделник, 8 февруари. Същият ще е подходът на ведомството и при конкурсите за дъщерните дружества, чиито срокове за подаване на документи изтичат в петък,12 февруари.
Освен че не възнамеряват да съобщят нито кои са кандидатите в конкурсите, от министерството ще запазят в тайна и как протичат етапите на пресяване на участниците, както и кой ще ги оценява.
Не възнамеряват да кажат дори в какви срокове смятат да приключат трите кръга за преглеждане за допустимост, оценка на концепциите за развитие на съответното дружество и за устното интервю. "Накрая ще обявим избраните кандидати", заявиха от Министерството на енергетиката пред Mediapool. От пресцентъра на ведомството дори не можаха да кажат кога се очаква да информират за назначенията.
Резонен е въпросът защо въобще е нужно да се разиграват бездарни симулации на конкурси? Никой не очаква резултатът да е по-различен от това, което се случваше досега по върховете на държавната енергетика – политически назначения, свързани с интересите на ГЕРБ и ДПС в сектора. За да не стане някоя "грешка", два месеца преди края на мандата си управляващите правят "конкурси", за да гарантират тези интереси и занапред.
С обявяването на кандидатурата на Валентин Николов, но не и на евентуалните му конкуренти, бе излъчено директното послание: Ето, това ще е новият шеф на БЕХ!
Този подход реално подкопава доверието и в самия Николов, който оглави енергийната парламентарна комисия след напускането на Делян Добрев. Николов се опитваше да води диалог с бранша, прокара отдавна желани от бизнеса промени и дори от време на време си позволяваше умерени критики към ръководството на Министерството на енергетиката.
Предрешени изглеждат и "конкурсите" за дъщерните дружества на БЕХ. Очаква се в тях да се явят почти всички сегашни членове на ръководствата им. Шефовете на "Булгаргаз" Николай Павлов, на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, на АЕЦ "Козлодуй" Наско Михов, както и повечето членове на бордовете ще участват в конкурсите, за да запазят досегашните си позиции.
Според източници от бранша няма много други желаещи да влязат в държавната енергетика. Нови лица вероятно ще има, но колкото да се създаде впечатление за някаква промяна.
Изборът на шефове в държавната енергетика с петгодишни и тригодишни мандати изглежда като бетониране на ГЕРБ и ДПС в сектора и след изборите, макар че ново правителство би могло да смени сегашните избраници. Много зависи, разбира се, какво ще е евентуалното ново правителство и ще има ли промени в енергийната политика. Един от признаците за това накъде духа вятърът е какво ще стане с висшия ешелон на държавната енергетика, където през годините се култивира лоялност към определени частни интереси, а не към интересите на съответните компании и на обществото.
mediapool.bg