Кламер БГ - Новини: Кой не иска реформа в МВР? Нито властта, нито корумпираните полицаи

Кой не иска реформа в МВР? Нито властта, нито корумпираните полицаи

Анализи и Коментари

|
Ср, 04 Ноем 2015г. 09:25ч.
Кой не иска реформа в МВР? Нито властта, нито корумпираните полицаи

Символен кадър от полицейската блокада на Орлов мост в София във вторник вечерта. Полицай, който очевидно току що е приключил смяната си, пристига с униформата си, за да протестира. И понеже няма право да го прави като служител на МВР, сваля пагона.

С други думи – на 3 ноември 2015 г. полицията свали пагона си и блокира държавата без да й даде шанс за реакция, защото такъв просто не съществува.

Фактологията е важна.

Имаме една система, която всяка година харчи 1.2 – 1.3 млрд. лева – основно за заплати и обезщетения, изплащани при пенсиониране. Капиталови разходи, които да подобрят условията на труд на полицаите, по традиция не се правят – няма пари. Средства за консумативи също няма.

Прякото следствие от това е, че всеки съвестен полицай трябва да плаща от джоба си за неща, като бензин за патрулката, тонер за "служебния" принтер, хартия... Че дори и за обувки и части от униформата, защото тези, дадени им от МВР, са некачествени и с надути цени заради непрекъснатите корупционни схеми, въртяни от администрацията, която снабдява министерството.

По правило тези, които вадят от джоба си, за да обезпечат смяната си, искат да работят. Има много други, които не искат, имитират дейност, скатават се, корумпират се. Повечето са такива, поне според впечатленията, които има целокупното население от работата им.

И тук идва ролята на един финансов министър, който използва точно тези масови настроения срещу полицията, за да прокара "реформа". Иска да им ореже наполовина 20-те заплати, които получават при пенсиониране и да им замрази 2-процентния бонус, който се трупа върху заплатата им за всяка прослужена година.

Същият министър мотивира намерението си с аргумента, че "ако мотивацията им за работа в системата са обезщетенията накрая, по-добре да си ходят".

Това изречение обаче слага под общ знаменател и тези, които се скатават, и тези, които искат да работят съвестно, колкото и да са те. Защото е съвсем близко да акъла, че ако въпреки мизерните условия, ненормираното работно време, малоумните заповеди и политическия натиск, някой иска все пак да работи като полицай, той ще разчита на това обезщетение.

Сама по себе си предлаганата реформа не цели реално да подобри ситуацията за ефективно работещите в системата, например с орязване на доста раздутата ведомствена администрация чрез добре планирани структурни промени, обучения и вадене на дйности от държавния в частния сектор. Напротив, поднася се така, че да провокира масова истерия и недоволство - "на тъмно", в последния момент, без дори да е уведомено ръководството на МВР.

Предложението за промяна на редица закони тайно е включено в преходните и заключителни разпоредби към проектобюджета и дори не присъства в стенограмата от заседанието на Министерския съвет, на което е прието, защото просто не е било обсъждано. Полицаите и обществото разбират за него едва три дни по-късно от декларация на полицейски синдикат, който обявява намерение за ефективни протестни действия, каквито права, според закона, тези служители нямат и никога не са имали.

Резултатът е повече от катастрофален – полицията взима за заложници хиляди граждани, блокирайки възлови пътни артерии в София и страната в час пик. Уж иска така да привлече вниманието върху своя проблем, но реално просто иска да принуди правителството да оттегли предложението си за орязване на обезщетенията в МВР.

Изводът също е катастрофален – имаме една повече от неадекватна власт. Която е в състояние само ден, след като е потвърдила със съмнителни изборни резултати, че има карт бланш от гласоподавателите да управлява, да торпилира безвъзвратно всякакъв опит за реформа в един от най-важните и неработещи сектори – сигурността, вътрешният ред, разследването и предотвратяването на престъпления.

А, че реформа е необходима, е видно за всички – особено за тези, които искат да работят в МВР не, за да бият хора и да събират двайсетолевки, както и за тези, които вече дори не се обръщат към МВР, когато имат нужда, защото то е безпомощно. Нито една от тези две групи явно не е в състояние да принуди властта да направи това, което трябва.

За финал един цитат от протестиращ полицай на Орлов мост: "Ние сме държавата, бе!"

Да, държавата в голямата си част е корумпирана, работи зле в кофти условия и няма никакво желание да се реформира.

mediapool.bg