Кламер БГ - Новини: Кой в Египет се страхува от 25-и януари?

Кой в Египет се страхува от 25-и януари?

Анализи и Коментари

|
Четв, 21 Ян 2016г. 16:36ч.
Кой в Египет се страхува от 25-и януари?

Египетските активисти Али ах Хули и Мохамед Али тъкмо били седнали в кафене в Кайро, когато цивилни полицаи ги хванали и ги отвели в участъка. Това, което искали да разберат преди всичко, било: какви са плановете ви за следващия понеделник?

С приближаването на петата годишнина от протестите на 25 януари, които сложиха край на 30-годишното управление на Хосни Мубарак, най-строгите мерки за сигурност в историята на Египет са ясен знак, че властите са притеснени.

"Те използват тактики за сплашване, защото самите те са уплашени", заяви Ах Хули пред Ройтерс ден след освобождаването си. "Наистина нямам представа защо бях арестуван, или защо ме пуснаха, но няма оправдание за този ужас".

Хиляди опоненти на правителството са зад решетките и шансовете за масови протести са нищожни. Но според анализатори и активисти строгите мерки на властите показват една неувереност, която се е засилила, след като генерал Абдел Фатах ас Сиси, който стана президент на страната, свали от власт "Мюсюлмански братя" преди две години.

Тогава популярността на Ас Сиси достигаше небесата. Но предвид, че обещаното икономическо възстановяване още не се е случило и заплахата от ислямистки екстремизъм е надвиснала над страната, той се старае да потиска откритите прояви на недоволство.

"Има засилена параноя сред правителството. Това е неволно признание, че е имало серия от грешки", заяви Тимъти Калдас, чуждестранен аспирант в Института за близкоизточна политика "Тахрир".

След като армията свали президента Мохамед Морси, член на "Мюсюлмански братя", след протести срещу неговото управление, организацията успя да мобилизира хиляди души на улиците. Оттогава силите за сигурност са убили стотици нейни привърженици и са изпратили в затвора хиляди, като обвиняват групата в тероризъм.

Оттогава властите разшириха обхвата на действията си. През последните няколко седмици те арестуваха десетки активисти, затвориха културни центрове и се погрижиха имамите да кажат на последователите си, че протестите срещу Ас Сиси са греховни.

През последните дни полицията извършва и масови обиски на апартаменти, особено в центъра на Кайро близо до площад "Тахрир", епицентър на бунта през 2011 година. Те казват, че са открили десетки чужденци с просрочени визи, което напомня за действията на правителството на Мубарак през 2011 г., когато чужденците бяха обвинени, че подклаждат протести.

Ах Хули и Али са светски настроени и не са влиятелни активисти, но въпреки това попаднаха в полицейската мрежа и бяха задържани в продължение на 5 часа в полицейския участък, казва техният адвокат.

Те са били разпитвани отделно и са им задавани въпроси за политическите им възгледи и мнението им за Ас Сиси, както и дали ще протестират на 25 януари.

Потисничеството разпалва протести

Въпреки че Ас Сиси продължава да е популярен сред много египтяни, той вече не се радва на благоговението, което някога предизвикваше снимката му с военна барета и слънчеви очила, срещаща се на всевъзможни места, от плакати до дамско бельо, в консервативната мюсюлманска страна.

Един от проблемите е икономиката, която остава стагнираща с нарастване на цената на живота и замразените заплати, каза Калдас. Египет е изправен и пред бунт на "Ислямска държава" в Синай, стратегически полуостров, който граничи с ивицата Газа, Израел и Суецкия канал. В Синай екстремисти убиха стотици войници и полицаи. Ас Сиси е обещал да сложи край на екстремизма, но резултатите са смесени.

"Това е режим, който знае, че има от какво да се страхува. Той знае, че не постигна това, което египтяните очакваха", каза Айман ас Саяд, редактор на политическото списание "Вегет Назар".

Но повечето египтяни не се противопоставят активно на Ас Сиси, каза Али, и много активисти са уморени да се конфронтират с една все по-безпощадна държава, както твърдят правозащитни групи.

"Това просто не се случва, не можем да принудим хората. Дори да се опълчваме на режима, трябва да зачитаме желанието на обществеността", заяви Ах Хули.

Ройтерс разговаря с трима други активисти, които поискаха имената им да не се съобщават поради страх от репресии, в контраст с дните, когато египтяните излязоха на площад "Тахрир" със стотици хиляди. Всички те казаха, че ще останат у дома на 25 януари, след като много техни колеги са били арестувани, а местата на които се събират, са били затворени.

Много от арестуваните не са влиятелни активисти, но в страниците си във "Фейсбук" призовават за демонстрации. Шествията и митингите през 2011 г. често бяха организирани от млади активисти във "Фейсбук" и в други социални медии.

Най-малко четири културни обекта, включително галерия за изкуство и издателство в центъра на Кайро, са били или проверени от полицията, или затворени през последния месец.

"Взехме няколко мерки, за да гарантираме, че активистите няма да имат възможност да действат и няма да могат да се събират. Няколко кафенета и други места за срещи бяха затворени, а други може да са били арестувани, за да се сплашат останалите", съобщи пред Ройтерс служител в Агенцията за вътрешна сигурност.

Двама служители на галерията "Таун хаус" разказаха как двайсетина души, повечето полицаи, са нахълтали в помещенията на галерията под предлог за допуснати административни нарушения. Тя остава затворена.

Министерството по въпросите на вакъфите, което осигурява на проповедниците седмични теми за проповед и цитати, които трябва да се включат в тях, също се присъедини към кампанията.

В последните две петъчни религиозни проповеди египтяните бяха изрично предупредени да не протестират на 25 януари. В едната, озаглавена "Благото на безопасността и сигурността", се казва, че тези, които искат да разрушат стабилността, извършват голямо престъпление в очите на Бог.

Политически анализатори казват, че правителството поддържа деликатен баланс между обезкуражаването на протестите и прекалено силният натиск.

"Потисничеството е горивото на протеста, а протестът е първата стъпка към насилието", казва Саяд.

"Режимът се страхува, че ще пожъне, каквото е посял".

По БТА

mediapool.bg