Кламер БГ - Новини: Шолц смята за възможно споразумение между София и Скопие до края на юни

Шолц смята за възможно споразумение между София и Скопие до края на юни

България

|
Съб, 11 Юни 2022г. 18:51ч.
Шолц смята за възможно споразумение между София и Скопие до края на юни

Шолц и Кирил Петков, сн. БГНЕС

Германският канцлер Олаф Шолц каза в София, че настоятелно подкрепя постигането на съгласие за започване на преговори за присъединяване към ЕС на Република Северна Македония и Албания и вижда шанс България да промени позицията си и да одобри преговорната рамка на югозападната си съседка още в рамките на френското ротационно председателство, което изтича в края на месеца.

"Германия разбира, че не е лесно да се преодолеят историческите разногласия между съседните държави, но нашият опит показва, че е обогатяващо за всички, когато се преодолеят недоверието и се изградят приятелски отношения със съседите. Затова настоятелно подкрепям постигането на съгласие за започване на преговори за присъединяване към ЕС на Република Северна Македония и Албания. Смятам, че има шанс за постигане на напредък. Ще продължим дискусията и обмена между нас до края на френското председателство и се надявам да постигнем напредък. Аз съм убеден, че заедно ние, европейците, носим отговорност за ЕС и за стабилността на Балканите. Важно е да използваме процеса на разширяване сега, в полза на Европа“, каза Шолц, който за пръв път посещава страната ни в качеството си на канцлер.

Той каза, че Западните Балкани трябва да имат сигурна европейска перспектива, но допълни, че Северна Македония трябва да изпълни поставените условия.

Шолц заяви, че има голямо общо разбиране затова какъв трябва да бъде резултатът, проблемът е как ще се стигне до този резултат.

"Човек никога не знае какъв ще бъде изходът накрая, но всички полагат големи усилия. Струват си всички усилия, да постигнем резултат", каза той.

Премиерът Кирил Петков каза от своя страна, че България и Германия винаги са гледали в посоката на Западните Балкани и техния път към Европейския съюз.

“Позицията на Българя на този етап е, че ветото върху начало на преговори за еврочленство на Северна Македония може да бъде вдигнато само, ако Скопие даде гаранции, че ще изпълнява Договора за добросъседство и включи и българите като един от държавотворните народи в своята конституция“, посочи Кирил Петков.

Преди това Шолц бе в Скопие, където потвърди подкрепата си към Северна Македония. Македонският премиер Димитър Ковачевски, обаче, каза, че е скептичен, че София ще промени позицията си.

Той каза, че Скопие има желание двустранните спорове бъдат уредени, но изрази съмнение дали София е готова на същото.

"Едно от предварителните условия за успешни преговори е страните, които преговарят да имат доверие на процеса. Ние сме страната, която иска да бъде постигнато решение. Също така и Република България трябва да бъде подготвена да направи това. Впрочем съществува една голяма разлика между нас и Република България", каза премиерът на Северна Македония."

Българската позиция

"В този момент България има три основни приоритета, за които ЕС трябва да е част от гаранцията, за да имаме стъпки напред - през европейския процес да се гарантира включването на българите в Конституцията на Северна Македония. Едновременно с това имаме рамкова позиция и Договор за добросъседство. Така че всяко едно решение трябва да включва тези три приоритета. ЕС може да даде потенциални възможности да има европейски гаранции това да се случва, така че продължаваме да работим като правителство в рамките на съществуващата рамкова позиция и договор за добросъседство", заяви министър-председателят Кирил Петков.

По-късно и президентът Румен Радев разговаря "на четири очи" с канцлера на Германия Олаф Шолц.

България настоява Северна Македония да промени конституцията си и в нея да бъдат вписани българите наравно с останалите народности преди да започне преговори за европейски членство и ЕС да бъде гарант за това преди да промени позицията си и да одобри преговорната рамка на Скопие. Скопие обаче засега не приема това, като казва, че е готова да промени конституцията си, но след решението за старт на преговорите.

България настоява българските изисквания да влязат в преговорната рамка на Северна Македония, но страните членки имат резерви към изнасянето на двустранни проблеми на европейско ниво.

Темата за Северна Македония бе използвани и от Слави Трифонов, който оттегли партията си "Има такъв народ" от управляващата коалиция.

Шолц в Скопие: Северна Македония изпълни всички условия за старт на преговорите

“Германия се отнася сериозно към европейската интеграция на страните от Западните Балкани и това с особена сила се отнася до Северна Македония. През 2003 година в Солун ЕС даде обещание на Западните Балкани и трябва да изпълним обещанието си, особено по отношение на Република Северна Македония, която изпълни всички предпоставки за започване на преговорите за присъединяване към ЕС‘, каза Шолц.

Той отчете задоволството си от политическата сила (СДСМ), която е направила възможно постигане на споразумение с Гърция.

“За това и останалата част от задачата трябва да бъде успешно изпълнена и това е нещо, за което гражданите на Северна Македония и правителството работиха усилено. Трябва да положим всички усилия страната да започне преговори за присъединяване към ЕС и аз ще се застъпя за това. Насърчавам Северна Македония да продължи да върви по пътя на реформите”, каза той.

Ковачевски от своя страна каза, че “подкрепата, която получаваме от Федерална република Германия, е силна и недвусмислена“.

“Тази подкрепа ни насърчава в стремежите да изградим проспериращо общество, основано на европейските ценности, като равноправен партньор на Федерална република Германия и други държави-членки на ЕС“, каза премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски.

Той каза, че Скопие има желание двустранните спорове бъдат уредени, но изрази съмнение дали София е готова на същото.

"Едно от предварителните условия за успешни преговори е страните, които преговарят да имат доверие на процеса. Ние сме страната, която иска да бъде постигнато решение. Също така и Република България трябва да бъде подготвена да направи това. Впрочем съществува една голяма разлика между нас и Република България", каза премиерът на Северна Македония."

Според Ковачевски темата е станал предмет на вътрешнополитически противопоставяне в България и не могат да бъдат правени прогнози.

Олаф Шолц по-късно пристигна за разговори и в София.

"Историческата комисия не е проблем, а политизирането на работата ѝ от българските историци"

Република Северна Македония има ясна цел – старт на преговори с Европейския съюз. Ако и този път има вето, то ще бъде продължение на ветото на предишното българско правителство, но заложник на разширяването на ЕС, освен нашата страна, е съседната Албания, каза премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски в интервю за “Ал Джазира”.

Той каза, че е знаел, че пътят към ЕС няма да е лесен и никога не се е обвързвал с дати, за да не подгрява ненужно очаквания в Северна Македония, за да няма и разочарования.

Попитан за твърденията на бившият президент на Северна Македония Бранко Цървенковски, че Договорът за приятелство с България не само не е затворил нито един въпрос, но е отворил кутията на Пандора, Ковачевски посочи, че оценява на Цървенковски заради опита му, но в случая мненията им не съвпадат.

“Договорът за приятелство с България е основата за решаване на проблемите с България. Съществуването на историческа комисия не е нещо ново, ние имаме такива историческа комисия и с Гърция, но в нейната работа няма проблем, защото историците не се занимават с политика, а водят исторически дебат. Ако българската историческа комисия не политизира работата си, а работи по темите от миналото, няма да има големи проблеми. Трябва да намерим решения с България, които да запазят достойнството на хората и институциите в двете държави”, каза Ковачевски, цитиран от БТА.

По думите му Северна Македония е изпълнила всички условия за започване на преговори, което е потвърдено от четири последователни положителни доклада на Европейската комисия.

“Нашето законодателство е хармонизирано над 45% с европейското. Ако погледнем анализа на страните, които от 10 години преговарят с ЕС много ясно ще се види, че в някои глави Северна Македония е по-напреднала от тях, а ние все още не сме започнали преговори. Имаме напълно хармонизирана с ЕС външна политика и от тази гледна точка решението зависи само от страните членки на ЕС и правителството на България“, каза Ковачевски.

mediapool.bg