Недоволни канадски шофьори на камиони блокираха днес най-натоварения контролно-пропускателен пункт на границата със САЩ. Премиерът на Канада Джъстин Трюдо ще се срещне по-късно през деня с парламентаристи за обсъждане на разрастващата се криза, предаде Ройтерс.
Шофьорите настояват за премахване на наложеното от канадското правителство изискване за ваксинация за преминаване през границата. Първите протестиращи пристигнаха в Отава на 28 януари и постепенно завзеха центъра на канадската столица.
След като полицията бавно започна да си връща контрола върху ситуацията, протестиращите, много от които искат оставката на Трюдо, пренасочиха вниманието си към моста, свързващ канадския град Уиндзор и американския Детройт.
Камиони започнаха да блокират движението снощи, а тази сутрин уебсайт на канадското правителство показа, че мостът е затворен и в двете посоки.
Превозът с камиони има съществена роля за транспорта на стоки от Канада за САЩ, а по моста обикновено минават по 8000 камиона на ден, което показва какво е икономическото значение на блокадата. Около 75 процента от канадския износ на стоки е за САЩ.
Трюдо, който прекара 10 дни в изолация след заразяване с КОВИД-19, трябва да отиде днес в Камарата на общините на канадския парламент, за да се изправи пред опозиционни депутати, които искат той да направи повече за уреждане на кризата. Ситуацията бе определена като "национално унижение". Правителството обаче настоява, че полицията би трябвало да може да възстанови реда.
Кметът на канадската столица Отава Джим Уотсън призова федералните власти за помощ, за да се сложи край на протеста на шофьорите на камиони. Протестът в Отава продължава вече 10-и ден, предаде Франс прес.
Протестиращите са пред парламента и под прозорците на канцеларията на премиера Джъстин Трюдо. Между 400 и 500 камиона все още блокират центъра. Според кмета на Отава ситуацията е извън контрол.
В града остават блокирани някои пътни артерии, магазините са затворени, а протестиращите са си устроили лагери за ужас на жителите.
Противниците на протеста спечелиха съдебна битка. Висшият съд в провинция Онтарио постанови протестиращите да престанат да надуват клаксони. Някои от жителите бяха внесли колективен иск срещу организаторите на протеста и заради хаоса, предизвикан от протестното движение. Те поискаха около 10 милиона канадски долара за нанесени вреди (7 милиона евро).
Премиерът Джъстин Трюдо пък заяви, че протестът трябва да престане. Той разкритикува тактиките на демонстрантите и припомни, че Канада е преминала през пандемията, като е била единна и малцина протестиращи, които скандират и размахват свастики, не дават представа какви са канадците.
Канадците спазват до голяма степен мерките срещу Ковид-19, а 79 процента от подходящото за ваксинация население е с по две дози от ваксините. Но неотдавнашни допитвания показват, че сред хората нараства фрустрацията от рестрикциите.
mediapool.bg