Кламер БГ - Новини: Кирил Петков и Асен Василев "продължават промяната" и търсят "коалиция на почтените" (видео)

Кирил Петков и Асен Василев "продължават промяната" и търсят "коалиция на почтените" (видео)

България

|
Нед, 19 Септ 2021г. 19:36ч.
Кирил Петков и Асен Василев "продължават промяната" и търсят "коалиция на почтените" (видео)

Снимка: БНТ

Продължаваме промяната. В последните 4 месеца ние я започнахме и имахме много конкретни и ясни цели – да спрем корупцията и кражбата, да освободим малкия и среден бизнес, да привлечем високотехнологични инвестиции. Искаме тези 4 месеца да ги продължим в следващите 4 години, заяви Кирил Петков, който заедно с Асен Василев и други техни съмишленици представи в неделя съвместния им политически проект "Продължаваме промяната".

Очаквано председатели на новия проект ще са и Петков, и Василев. Видяхте какво можем, ако ви харесва, гласувайте за нас, казаха те.

Запитани кога са решили да влизат в политиката, бившият финансов министър Асен Василев каза, че това е станало в мандата на последния 46-ти парламент, когато видял, че има желание нещо да се промени, но невъзможност да се постигне консенсус накъде да се развива страната, как да върви напред. Двамата с Петков стигнали до извода, че за да продължи промяната, започната от служебния кабинет, е нужно да имат политическо представителство – защото хората са различни и да могат да избират да кого да гласуват.

Партии за регистрация се избират измежду много формации

Тъй като до изборите няма време за учредяване и регистриране на партия, Василев и Петков водят разговори с други формации, с чиято регистрация да се явят на вота на 14 ноември. Към момента водим разговори със 7-8 партии, каза Асен Василев и уточни, че планът е са формират коалиция, която да носи името "Продължаваме промяната".

Двамата уточниха, че откакто са обявили влизането си в политиката, са получили предложения от много партии да ползват регистрациите им.

Когато изберем кои ще са партньорите, ще съобщим, каза Василев в отговор на многобройни журналистически въпроси с чия регистрация ще участват на изборите. Той отхвърли като спекулация твърденията, че са търсили контакти с формацията МИР. Отбеляза, че получават безброй предложения за партньорство.

Към всички имат две условия. "Никакви пари не даваме на никого, не искаме да ни напълнят листите", каза Кирил Петков и добави: "Ако искате да сте част от промяната повярвайте ни, ние ще се самофинансираме, нищо друго не искаме от вас".

Голяма част от въпросите към двамата бивши служебни министри бяха провокирани от тезите на ГЕРБ, че политическият проект е свързан с президента. Двамата бивши служебни министри отхвърлиха това. Запитани кой е техният кандидат-президент, посочиха Румен Радев.

Какви хора ще влязат в листите

Освен това бяха бомбардирани с въпроси дали вземат за своя проект хора от други партии – БСП, например.

Кирил Петков и Асен Василев отговориха, че нито са търсили такива хора, нито възнамеряват да "крадат" от чужди листи. Петков поясни, че от 14 години насам той и колегата му Василев финансират и провеждат курсове и завършилите ги студенти получават сертификат от Харвардския университет, където са се дипломирали той и Василев. До момента 671 млади хора са завършили тези курсове. Някои са в чужбина, но много други са тук и са достатъчно, за да заемат места в листите на "Продължаваме промяната" в цяла България.

Освен това Петков изтъква, че имат много съмишленици, с които са воювали през годините за различни каузи, като спасяването на "Корал".

Хората, които представиха на срещата с медиите в неделя, бяха от Министерството на икономиката.

Като условие за тези, които двамата бивши служебни министри имат към присъединяващите се към тях, Петков изброи: Да имат добра кариера извън политиката, не са били в повече от една партия преди нас, да нямат скандали. Всеки един ще подпише договор за почтеност, че нямат скрити пари.

Един от представителите на "Продължаваме промяната" е Деница Симеонова, магистър инженер, която в последните 5 години работи за развитието на предприемаческата среда в България. В момента е социален предприемач.

Яна Балникова е от екипа на Министерство на икономиката. Калина Константинова беше заместник-министър в министерството.

Даниел Лорер е председател на Комисията по прозрачност в Министерство на икономиката.

Попитани дали са за ваксинацията срещу коронавируса, двамата отговориха, че те и хората, които представят, са ваксинирани и призоваха хората, които ги гледат, да последват примера им.

Баланс между леви и десни политики

По-рано тази седмица Кирил Петков обобщи идеологията им с думите: "Ние много вярваме в десни инструменти, които да постигат леви цели".

Сега Асен Василев доразви тази теза:

"При нас има един баланс. Ние не искаме да вземаме дългове, намалихме бюджетния дефицит, доколкото е възможно, но също така не вярваме, че намаляването на бюджетния дефицит и на данъците трябва да е самоцел. Вярваме, че тези пари, които българските работници и фирми изработват и дават на държавата, трябва да се използват ефективно и те трябва да подпомогнат така, че всички да имат равен старт - достъп до образование, здравеопазване, инфраструктура, услуги, което е една по-балансирана позиция".

Бившият финансов министър каза, че в бъдещия парламент са готови да работят с хора, които споделят техните идеи и цели.

За коалиция в бъдещия парламент: Важното е да си почтен

"Не е важно дали си ляв или десен. В нашето служебно правителство имаше хора отвсякъде. Важното е дали си почтен. Това е огромният приоритет и ние сме тук, за да започнем да работим с почтените хора", заяви Петков още в началото на срещата.

Петков и Василев са убедени, че в следващия парламент може да се формира коалиция на почтените. Така те отговориха на въпроси с кого биха се коалирали. Не коментираха конкретно големите политически сили, освен че има политици в БСП, ИТН и ИБГНИ, с които им харесва да работят. Не споменаха нищо за ГЕРБ и ДПС.

По-късно индиректно Петков и Василев изключиха ГЕРБ и ДПС като вероятни партньори след изборите. По думите на Василев "има партия, която е за корупцията, защото е против "Магнитски", явно визирайки ДПС. След това на въпрос за евентуална следизборна коалиция с ГЕРБ, той отговори:

"ГЕРБ до каква степен биха признали, че ин хаус процедурите са порочни? До каква степен биха признали, че начинът, по който са подписвали договорите с Агенция "Пътна инфраструктура", е незаконен и порочен?".

"В ИТН имах ползотворна работа с техни депутати, за съжаление, не цялостно. Всеки отговаря за себе си. Видях не един и двама души, с които с удоволствие бих разговарял. Има хора, които представляват нашите принципи, които бяха отляво. Например Крум Зарков от БСП", каза Петков.

Кирил Петков каза, че с работата си в служебното правителство са засегнали "тежки интереси".

"Тези интереси сега ще се обаждат от сутрин до вечер, за да се опитат да ни спрат", допусна той. В същото време обаче е оптимист, че ще има над 121 депутата от "коалиция на промяната".

"Депутатите не са функция на партиите, а обратното - партията трябва да е функция на депутатите. Всеки депутат има глава върху раменете си. Няма колективни органи в парламента. Всеки депутат е дал клетва да гласува за най-доброто за България", допълни Василев. Засега обаче двамата нямат намерение да защитават идеята за мажоритарен избор на народни представители.

Корупцията не е имагинерно нещо, коментира бившият икономически министър. По негово мнение повечето държавни служители не са корумпирани, но проблемът е с хора на ключови места, които имат властта да се разпореждат с ресурси. Въпросът е тези хора да са почтени, каза Петков и даде пример с предприетите от него промени в ръководството на ББР.

mediapool.bg