Кламер БГ - Новини: Кирил Петков: Решението на войната е Русия да напусне напълно територията на Украйна

Кирил Петков: Решението на войната е Русия да напусне напълно територията на Украйна

Война в Украйна

|
Четв, 02 Юни 2022г. 22:37ч.
Кирил Петков: Решението на войната е Русия да напусне напълно територията на Украйна

Сн. ЕПА/БГНЕС

Единственото решение на войната е Русия да напусне напълно територията на Украйна. Всичко друго би означавало замразен конфликт и нестабилност. Това е заявил министър-председателят Кирил Петков в рамките на участието си в международния форум "ГЛОБСЕК" в словашката столица Братислава, цитиран от от пресслужбата на Министерския съвет (МС).

Според Петков няма място за компромис по въпроса.

По думите му украинците се борят за Европа и е важно Европейския съюз (ЕС) да има единен глас в подкрепа на Украйна. Премиерът даде пример с категоричната реакция на България след едностранното прекратяване на доставките на газ от "Газпром“.

Петков изтъкна още, че страната ни не е позволила да ѝ бъдат извивани ръцете и е защитила националния си интерес, като същевременно е демонстрирала лидерство в Европа по тази ключова енергийна тема.

Според Кирил Петков, въпреки сложната вътрешнополитическа ситуация в България, страната ни е взела решение както за хуманитарна, така и за военнотехническа помощ за Киев. Той отбеляза, че България ще ремонтира 80 украински танка, което ще има реален практически ефект в полза на украинската страна.

От пресслужбата допълват, че премиерът е обърнал специално внимание на необходимостта да се погледне по-стратегически на темата за инфраструктурата и свързаността в Европа, така че да се запълнят наличните логистични пропуски. Според Петков това ще даде възможност да има по-голям ефект и от инвестициите в отбрана и сигурност, както и да се обезпечи Източният фланг.

Така занапред няма да се налага да имаме дискусии като сегашната, чието мото е „Казах ли ти“, добави още българският министър-председател.

В лидерския панел премиерът Кирил Петков участва заедно с премиерите на Словакия и на Латвия - Едуард Хегер и Кришянис Каринш.

България и Словакия имат близки позиции и сходни интереси по много от актуалните въпроси за региона и за Европа, което е предпоставка за още по-тясно сътрудничество между нашите две държави. Това е заявил Петков по време на срещата му с премиера на Словакия Едуард Хегер.

Такава визита в Братислава на ниво български премиер не е имало от десет години и настоящото посещение на Петков е знак за интереса на България да задълбочи партньорството си със Словашката република, припомнят от МС.

Словашкият премиер приветства твърдата позиция на България относно едностранното прекратяване на доставките на газ от „Газпром“. Петков и Хегер се обединиха около разбирането, че общите действия на Европейския съюз (ЕС) в енергийната сфера са от ключово значение, за да има диверсификация и сигурност.

Министър-председателят Кирил Петков изтъкна потенциала за сътрудничество между България и Словакия в значими сфери като икономиката и инвестициите. Петков определи като добра основа за по-сериозно взаимодействие близките позиции на двете страни и по европейските въпроси за кохезионната и общата селскостопанска политика.

На срещата беше обсъдена също темата за борбата с корупцията, която е един от постоянните приоритети на българското правителство. Премиерът Петков изтъкна близките позиции на България и Словакия по отношение на необходимостта от разширяване мандата на европейската прокуратура, така че да бъдат разследвани по-широк кръг престъпления. Според Петков това би било правилна стъпка, която ще е от полза включително за върховенството на закона в България.

Премиерът Кирил Петков е разговарял в Братислава и с украинския вицепремиер по евроатлантическата интеграция Олга Стефанишина.

Петков е поздравен от Стефанишина за проявеното лидерство в настоящия изключително сложен момент, когато му се налага да търси решения на спрените газови доставки за България, да работи интензивно с европейските лидери за налагането на санкции заради руската агресия в Украйна и същевременно да се справя с предизвикателства за България във вътрешнополитически план.

От своя страна Петков изтъкна подкрепата на България за Украйна, както във войната, така и по отношение на европейската перспектива на страната.

Българският министър-председател отбеляза, че молбата на Украйна за членство в ЕС ще бъде обсъдена от европейските лидери на заседанието на Европейския съвет в края на юни.

mediapool.bg