Кламер БГ - Новини: Кацане на робот върху комета влезе в космическата история

Кацане на робот върху комета влезе в космическата история

Общество

|
Ср, 12 Ноем 2014г. 20:03ч.
Кацане на робот върху комета влезе в космическата история

Историческо спускане на робот върху комета бе извършено в сряда, след като машината "Филе" (Philae) кацна върху кометата 67P/Чурюмов-Герасименко след десетгодишно пътешествие със сондата "Розета", навъртяла 6.4 млрд. км преди успешната мисия, предадоха световните агенции.

След като сигналът за кацането бе потвърден, избухнаха бурни ръкопляскания и последваха прегръдки в контролната зала на центъра в германския град Дармщат, където международният екип на Европейската космическа агенция (ЕКА) следи мисията и публикува онлайн информация за нея.

Целта на робота е да хвърли светлина върху някои от тайните на ранната еволюция на Слънчеват система.

"Филе ни говори ... ние сме на кометата", заяви Стефан Уламек, ръководител на кацането, цитиран от ББС.

"Това е голяма стъпка за човешката цивилизация", каза Жан-Жак Дордейн, генерален директор на ЕКА.

"Не мога да повярвам. Това е фантастично. Ние кацнахме след толкова дълго чакане", каза буквално подскачайки от радост проф. Моника Гради от Опън Юнивърсити, която е ангажирана с мисията от първите й дни.

Специалистите изчислиха кога точно би трябвало да има контакт между апарата и кометата, но в продължение на около 35 минути напрегнато изчакваха да пристигне сигналът, потвърждаващ успешен край на тази фаза.

"Имаме първите данни от робота след кацането, но не можем да ги гледаме. Заети сме със шампанското", пошегува се един от инженерите.

Една от първите задачи на "Филе" е да направи панорамни снимки на околното пространство. Така за пръв път хората ще видят повърхност на комета от непосредствена близост.

Според първоначалните наблюдения само на 500 метра от мястото за приземяване има отвор, през който при нагряване от вътрешността на 67Р/Чурюмов-Герасименко изригват гейзери от газ и водна пара.

Антена на борда на робота предава данните до обикалящата в странна триъгълна орбита "Розета", а тя го препраща сигнала към Земята.

Постижението е заслуга основно на специалисти от Германския институт за аерокосмически изследвания (DLR), но в консорциума влизат и представители на Австрия, Финландия, Франция, Унгария, Ирландия, Италия и Великобритания.

Тежащият около 100 кг робот "Филе" има три "крачета", които могат да се въртят, да повдигнат или наклонят машината, така че тя да остане стабилна, а два забити "харпуна" гарантират, че роботът няма да се отдели от кометата, заради малката й гравитация.

На борда на робота има батерии, които могат да захранват апаратурата в продължение на една седмица, а ако соларните панели на корпуса не са замърсени и заработят нормално, ще има захранване за много месеци напред.

Мисията е планувана още през 1993 г. През 2004 г. "Розета" беше изстреляна в Космоса. 15 европейски държави, САЩ, Канада и Австралия участват в проекта.

Очаква се мисията на "Розета" да продължи до края на 2016 г., когато се очаква края на "живота" на сондата, която има налично гориво до лятото на 2016 г.

С наближаването на края на "Розета" се планира тя също да бъде приведена към меко кацане на кометата и практически отново събрана с "Филе".

От ЕКА заявиха амбиции подобните мисии с кацане на отдалечени малки космически тела да продължат. Следващите цели са посещение на ледените луни на Юпитер и извеждане в орбита на телескоп, който да търси гравитационни вълни в космическото време.

mediapool.bg