Възрастта за постъпване в армията ще се вдигне, но изискванията към постъпващите няма да с променят, коментира вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
В опит да се справи с кадровия колапс, в който от години тъне българската армия, военното министерство предлага драстично вдигане на пределната възраст за влизане в армията. Досега за войници и матроси тя бе 28 години, а с предложените законови промени тя ще се увеличи до 40.
"Ще се вдигне възрастта, на която можеш да постъпиш в армията - сега тя е 28 години, но има случаи които млади хора на 30 и повече години желаят да постъпя на служба и затова слагаме горна граница 40 години. Промяната не отменя медицинските прегледи и изискванията за физическа подготовка, каквито са за един 28-годишен човек", коментира министърът.
Войниците постъпват в армията основно с тест за обща култура и изпит по физическа подготовка. Въпреки твърденията на МО, че не са намалени критериите за оценка, според неофициална информация те вече са на възможния минимум.
"Случва се млад човек на 28 години да подпише договор за три години служба и след това да напусне. Защо човек в добра физическа подготовка да не може да служи в армията на по-голяма възраст? Има длъжности - шофьори, готвачи и много други, за които не е необходимо да си на 29 години, за да ги работиш, посочи министърът. Ако има ситуация, хората които са в резерва, също ще се наложи да влязат в бой. Преди Коледа произведох в чин лейтенант Кубрат Пулев, вижте в каква форма е, ако искате да се разходим по софийските улици, за да видим дали 20- 25-годишни са в по-добра форма", сподели Каракачанов.
Каракачанов съобщи, че следващата седмица предложението за вдигане на горната възраст за служба в армията ще влезе в Министерския съвет. С предложените промени в Закона за отбраната се предвижда и повишаване с 3 години на пределната възраст за военните, които все още не са упражнили правото си на пенсия.
"Тази и следваща година осем генерали и висши офицери навършат досегашната пределна възраст за служба. При тази демографска ситуация и с най-ниската пределна възраст за служба в НАТО трябва да дадем възможност на хората да служат още три години. Така уменията им ще има бъдат използвани, защото сега един млад човек на 56 години напуска армията, например със звание генерал. В другите НАТО-вски държави те могат да служат до 60 години", обясни Каракачанов.
"Но това ще се отнася за тези, които не са упражнили правото си на пенсия. Ако са упражнили правото си на пенсия, се дава възможност на прекия им началник да направи предложение до министъра на отбраната и той има право да ги държи на служба до три години. Има напрежение между тези, които получават заплата и други, които сега в армията получават и пенсия, и заплата. Не е редно, според мен, да получаваш и пенсия, и заплата и да даваш пример на своите подчинени, тази практика трябва да приключи", каза Каракачанов.
Практиката военни да се пенсионират, а след това да остават на същите длъжности, но вече да получават и заплати, и пенсии, създава напрежение от години. Сега МО прави опит да ограничи тази практика. Пенсионерите ще могат да останат по закона в системата до 3 години, но по предложение на министъра.
Според данни на министерството към този момент 1500 пенсионери продължават да са на заплата в МО. Има и такива, които въпреки, че могат да упражнят правото си на пенсиониране, не го упражняват.
Дори според официалната информация в момента около 5000 от местата за военнослужещи са незаети.
Военният министър Красимир Каракачанов предприе мащабна информационна кампания под мотото "Бъди войник", която обикаляше из градовете с пищни спектакли с участието на звезди като Роси Кирилова, Райко Кирилов, Орлин Горанов, ведомствените състави и други.
Твърди се, че кампанията давала добри резултати и вече има повече желаещи да станат войници. С подобни темпове обаче кадровата криза няма как да се реши поне още няколко десетилетия.
Според МО в рамките на кампанията е имало желаещи да постъпят на военна служба, които са по-възрастни от 28 години.
mediapool.bg