Евродепутатът Ивайло Калфин изрази мнение пред БНР в събота, че Еврокомисията не би трябвало да поставя България под нов мониторингов режим по темата за отношението на страната ни към бежанците, каквито нагласи изрази през седмицата еврокомисарят по вътрешна сигурност Сесилия Малмстрьом.
Калфин обаче възприе позицията на правителството, че властите ни са овладели първоначалната криза с нелегалните имигранти. Освен това, той допълни, че България не е единствената страна с проблеми със силен натиск от бежанци, което го навежда на мисълта, че има пристрастност от страна на ЕК.
"Това е един механизъм, който е прекалено утежнен и не е за тази ситуация, която е в момента. В момента в България няма кризисна ситуация. Бежанците са 10 пъти повече отколкото страната ни нормално приема - около 1000-1500, в момента те са над 11 000. Голямата част дойде в рамките на 3 месеца и тогава имаше много силен натиск - това би се случило с всяка страна, да изпита затруднения. Това нещо отмина и в момента ситуацията е под контрол", коментира той.
Калфин допълни и, че България би трябвало да търси още подкрепа от европейските институции по въпроса: "Първото е много по-активна политика по отношение на Турция за ратификация на спогодбата за реадмисия. Тя е подписана, но Турция не я е ратифицирала и отказва да прилага. На второто място – финансова помощ. На трето място – поемане на ангажимент за разселване на част от хората, които са получили статут на бежанец. Не е нормално тези малки квоти, които дават големи страни в Западна Европа. Средствата от ЕС пристигнаха в последните дни. Ние на практика досега се справяхме със собствени финансови средства".
"Ако се въведе този механизъм за страната ни, това отново ще хвърли сянка на недоверие доколко България може да се справя със задълженията си на страна-членка, доколко може да си управлява границите, да пази външните граници. Ние трудно бихме могли да влезем в Шенген, ако на границата ни има такива механизми, в които се счита, че не се справяме достатъчно добре. Освен че няма основание, мисля, че това ще тежи и за бъдещото участие на България във всички европейски институции", заключи бившият външен министър, който заедно с Георги Първанов рестартира движението АБВ и предизвика раздор в редиците на БСП преди евровота.
mediapool.bg