Кламер БГ - Новини: "Москва" е извън играта: Руският флагмански крайцер потъна в Черно море

"Москва" е извън играта: Руският флагмански крайцер потъна в Черно море

Война в Украйна

|
Пет, 15 Апр 2022г. 10:59ч.
"Москва" е извън играта: Руският флагмански крайцер потъна в Черно море

Снимка: OSINT UK

Ракетният крайцер "Москва", флагман на руския Черноморски флот, е потънал след като е загубил устойчивост докато е бил теглен на буксир обратно към пристанище по време на буря, съобщи руското министерство на отбраната в четвъртък вечерта. Корпусът на кораба е повреден след експлозия и пожар, съобщиха руските информационни агенции.

Военното ведомство беше съобщило по-рано, че корабът е тежко повреден от пожара, за който Украйна казва, че е резултат от неин ракетен удар.

Така 50-ият ден на руската инвазия бе ознаменуван с крупна загуба за Русия, най-голямата за руския флот от Втората световна война насам.

Крайцерът "Москва" е започнал да подава сигнали за бедствие в сряда през нощта, но руските медии съобщиха за това едва на следващия ден.

Според руската версия, на борда са се взривили боеприпаси, в резултат на което е възникнал пожар. Крайцерът действително е пламнал, но както завяват в Киев, това е станало в резултат на обстрел с украински крилати ракети "Нептун".

По-късно украинците съобщиха, че корабът е започнал да потъва, но руското военно министерство каза, че това не е вярно.

Екипажът на крайцера е бил евакуиран на други кораби, намиращи се наблизо.

Украинското издание "Обозревател" пише, че от крайцера "Москва" в Севастопол са пристиганли 14 руски моряци, а съдбата на останалите е неизвестна.

"Русия изгуби значима част от своите военноморски способности в Черно море и възможността си да атакува цели в Украйна", коментира независимият военен анализатор Павел Лужин пред "Москоу таймс".

P { margin-bottom: 0.08

P { margin-bottom: 0.08

Съобщенията за пожара

Ръководителят на администрацията на Одеска област Максим Марченко съобщи на 14 април сутринта, че крайцерът е бил атакуван с противокорабни ракети "Нептун" украинско производство и той е получил "много сериозни увреждания".

Руското министерство на отбраната оповести друга версия – че на крайцера е възникнал пожар след детонация на боеприпаси.

Русия обяви в четвъртък, че целят екипаж на "Москва" – военен кораб, който обикновено има 500 на борда, е бил принуден да се евакуира след избухнал пожар през нощта, който е нанесъл сериозни увреждания. Русия обаче отрича това е станало вследствие на украинска атака – признание, което би било огромен удар върху престижа на руснаците седем седмици след началото на войната.

Информацията за случилото с крайцера бе потвърдена косвено от Алексей Арестович, съветник на украинския президент, който потвърди, че на кораба е избухнал пожар. "510 човека на борда. Не можем да разберем какво е станало. Дали двама матроси не са пушили на грешното място. Или за пореден път не са нарушили някакви мерки за безопасност...Както в Белгород не им провървя, така и на "Москва" не провървя", каза той.

Арестович има предвид взривовете в петролната база в Белгород, които според руските власти са били причинени от удари на украински хеликоптери. Украйна обаче не потвърди официално за такива действия на въоръжените си сили.

Арестович и Марченко отбелязаха, че крайцерът "Москва" е участвал в операцията на Змийския остров в Одеска област и именно с него е свързана фразата "Руский военный корабль, иди нахуй!".

Украинските военни засега не са коментирали информацията.

Туитър акаунтът OSINT UK публикува запис на сигнала SOS, който, както се твърди, е бил подаден от борда на кораба около 1 часа през нощта московско време.

Добра стратегия: Удар с дрон предшества ракетния обстрел

Украинските сили изглежда са имали много добре планирана стратегия, отбелязва OSINT UK. Според допълнителни съобщения, украинците първо са атакували "Москва" с дрон Bayraktar TB2 UCAV, отвличайки вниманието на екипажа, след което по кораба са изстреляни две ракети "Нептун". Това е станало между Одеса и Николаев.

След удара корабът се е наклонил настрани.

Заради спрения от Турция достъп на военни кораби през Босфора, Русия не може да замени загубени кораби от Черноморския си флот с други плавателни съдове от своите ВМС.

Загубите и особено флагманският крайцер "Москва" ще засегнат потенциала на руските Военноморски сили и евентуални по-нататъшни поражения могат да обърнат хода на войната.

Интересен исторически факт е, че това е първият руски крайцер, потопен след 1941 година.

Потъва или не?

Според украинското разузнаване и Одеската областна военна администрация, дори пожарът на крайцера да бъде потушен, "той няма да е боеспособен в близката една година".

През нощта на 14 април и руското министерство на отбраната съобщи за пожар и взривени боеприпаси на 186-метровия крайцер.

"Корабът получи сериозни увреждания. Екипажът е изцяло евакуиран", заяви ведомството. Тази формулировка означава, че корабът вероятно е излязъл от строя, тъй като в задълженията на екипажа влиза битката за оцеляване на плавателния съд до момента, докогато все още може да бъде спасен.

Руското военно министерство каза в четвъртък през деня, че пожарът на крайцера е овладян, взривовете на боеприпаси са прекратени, а основното ракетно въоръжение на борда не е повредено. Ведомството не уточни дали има ранени и загинали в резултат на пожара и детонациите.

Според министерството корабът е съхранил плавателната си способност и предстои да бъде изтеглен на буксир до пристанището. Украинските ВМС обаче твърдяха, че заради получените увреждания корабът е "започнал да потъва", но без да дават повече подробности.

На президента Владимир Путин е докладвано за ситуацията с крайцера "Москва", съобщи в четвъртък прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков. Той не коментира причините за случилото се, препращайки въпросите към военното министерство. Досега от там не са посочили причината, заявявайки само, че тя се "уточнява".

Засега САЩ не могат да потвърдят какво се е случило с крайцера "Москва", заяви прессекретарят на Пентагона Джон Кърби в четвъртък следобед: "Ние не знаем какво е причинило експлозията. Видяхме съобщения в социалните мрежи, според които може би е имало удар от украинската брегова отбрана. Не изключваме това, но засега нямаме достатъчно информация".

По наши оценки корабът е на собствен ход, каза Кърби и добави, че както изглежда, в момента "Москва" се придвижва в източна посока. Вероятно ще бъде оставен в Севастопол за ремонт, добави той.

"Експлозията беше доста значителна и ние забелязахме признаци за това как други плавателни съдове наоколо идват за помощ, което в крайна сметка явно не е било нужно. Така че корабът е на собствен ход в Черно море", каза Кърби.

Некомпетентност или украинска атака - и двете версии са неприятни за Русия

В същото време Джейк Съливан, съветник на президента Джо Байдън по националната сигурност, коментира в четвъртък, че крайцерът "Москва" е сериозно увреден в резултат или на "некомпетентност", или на успешна украинска атака.

Украинците ни уведомиха снощи, че са атакували кораба с антикорабни ракети, каза Съливан, който обаче уточни: "На този етап ние нямаме възможност за независима проверка на това, но определено, начинът, по който се разви всичко, е голям удар за Русия".

"Това е техният флагман, "Москва", и сега те са принудени да признаят, че корабът е бил силно повреден. И те трябвало да избират между две версии. Едната е, че това е просто некомпетентност, а другата е, че са били атакувани. И нито една от двете е добър резултат за тях", коментира Съливан, цитиран от Си Ен Ен.

Символична и военна победа за Киев

Проф. Майкъл Петерсън, директор на института за проучване на морския потенциал на Русия към Военноморския колеж на САЩ, коментира пред Би Би Си, че засега е рано да се каже колко силни увреждания са нанесени на крайцера "Москва", но по всичко личи, че украинците са успели да удържат важна морска победа.

"Мисля, че тя има и символично, и военно значение. Това е флагман на руския Черноморски флот, той вече е малко остарял, но все още е символ на руската военна мощ в Черно море", коментира Петерсън.

Според него сега руският флот може да реши да действа на по-голямо разстояние от украинския бряг.

"Това може да повлияе на възможностите за пряка огнева поддръжка на войските и противовъздушната отбрана в крайбрежните райони. Мисля, че това ще накара руските моряци да мислят два път", смята той.

Какво представлява крайцерът "Москва" и за какво се ползва

Ракетните крайцери по проекта 1164 "Атлант", към които се числи и "Москва", са вторите по боева мощност кораби на руския ВМС (най-мощен е ядреният ракетен крайцер "Петър Велики" от Северния флот).

Русия получи "Москва" в наследство от СССР, при подялата на съветския морски флот с Украйна. Корабът е въведен в експлоатация през 1982 г. , а през 2018 г. се обсъждаше възможността за изваждането му от употреба, отбелязва Би Би Си. Година по-късно обаче му е направен основен ремонт на двигателя и генераторите, след което корабът пак е пуснат по вода.

Руските ВМС разполагат общо с три кораба тип "Атлант" – освен най-стария "Москва", флагманът на Тихоокеанския флот "Варяг" и "Маршал Устинов" от Северния флот. Преди войната в Украйна, Русия изпрати последните два в Средиземно море.

Тези крайцери са въоръжени с 16 пускови установки на противокорабни ракети "Вулкан" и на първо място са предназначени за битка с кораби, но също така могат да се използват за обстрел на наземни цели и за поддръжка на десантни операции. Освен това всеки кораб е въоръжен със зенитни комплекси С-300Ф "Форт" – морският аналог на наземните С-300, а също системи за противовъздушна отбрана с малък обсег и различни зенитни артилерийски системи. Те са предназначени за битка както със самолети, така и с крилати ракети като "Нептун", каквито украинците са ползвали срещу "Москва".

Украинският комплекс "Нептун"

Украинският брегови комплекс "Нептун" е въоръжен с противокорабни крилати ракети РК-360МЦ, чийто обсег на действие надхвърля 250 км. Този тип ракети са разработени на основата на съветските Х-35, но украинските конструктори значително са увеличи тяхната далекобойност и са подобрили системата за насочване.

Командващият украинските ВМС контраадмирал Алексей Неижпап зави преди две години, че през 2021 г. в армията трябва да влезе първата дивизия "Нептун".

Представената преди година концепция за развитие на украинските ВМС предвиждаше да се развиват група неголеми кораби за близката морска зона, брегови ракетни комплекси и морска авиация, включително безпилотните апарати Bayraktar.

Битката с бреговите противокорабни комплексни е трудна, защото те са мобилни, могат да се движат и скрито да напредват към позиции, поради което местоположението им трудно се следи предварително.

Изпитания на крилати ракети ''Нептун'', с които украинската брегова охрана се сдоби през 2020г. Снимка: ''Kyiv post''', архив

След визитата на британския премиер Борис Джонсън в Киев се появи информация в медиите, че Великобритания може да предостави на Украйна противокорабни ракети Harpoon американско производство. Досега обаче няма информация да са доставени.

През 1989 г. екипажът на крайцера бе сред съпровождащите срещата на лидерите на СССР и САЩ Михаил Горбачов и Джордж Буш-старши в Малта. През 1999 г. вече е корабът вече е кръстен "Москва" и се отправя в главната база на руския Черноморски флот в Севастопол.

Путин неведнъж е посещавал крайцера с лидерите на други страни. През 2000 и 2001 г. той се качи на борда на крайцера заедно с тогавашния украински президент Леонид Кучма.

През 2008 г. "Москва" участва във въоръжения конфликт в Южна Осетия, а през 2015-2016 г. осъществи противовъздушно прикритие по море на заминаващите в руската авиобаза Хмеймим в Сирия.

Снимка: OSINT UK

P { margin-bottom: 0.08in }

P { margin-bottom: 0.08in }

mediapool.bg