Причината все още да има изблици на насилие в британската провинция Северна Ирландия е липсата на промяна, пише в. "Ню Йорк таймс".
Действията на групировката "Нова ИРА" може отчасти да се обяснят - макар и да не може да бъдат оправдани - от икономическата несигурност, в която живеят мнозина в Лондондери - града, в който беше убита журналистката Лайра Маккий, смята Стиви Малет, социален работник, ръководещ младежки център близо до мястото на фаталната престрелка. За него избликът на насилие е бил донякъде предвидим - той познава лично мнозина от замесените младежи и е бил свидетел на лишенията, отвели ги до редиците на "Нова ИРА".
"Нещата се променяха, но след това спряха да се променят", казва Малет, цитиран от американския всекидневник.
Икономиката на Лондондери нараства по-бавно от тази на който и да било друг британски град, показва анализ на финансовата компания ПрайсуотърхаусКупърс, направен миналата година. По равнище на безработицата градът е в челните 3 на сто за Великобритания, показват последните статистики. Над една трета от децата в Лондондери живеят в бедност.
И всичко това се усложнява от близо десетилетие на бюджетни съкращения, наложени от консервативното правителство в Лондон, което намали финансирането за социални услуги и младежки програми във всички части на страната. Това обаче е имало особено тежки последствия в Лондондери, където отдавна съществуващото неравенство помогна за разпалването на северноирландския конфликт в края на 60-те години на миналия век.
Мнозина местни жители смятат, че никога не са усетили икономическите ползи, обещавани от поддръжниците на сключеното през 1998 г. мирно споразумение. В подобен контекст някои не се изненадват, че тийнейджъри се присъединяват към редиците на републикански групи, отбелязва "Ню Йорк таймс".
За усещането, че мирният процес е тръгнал в погрешна посока, допринасят и проблемите с подялбата на властта, довели до липса на местно правителство в продължение на повече от две години, както и перспективата за Брекзит без споразумение, който би довел до повторно въвеждане на митнически проверки по границата с Република Ирландия. В националистическите части на Лондондери, където има повече пътища, водещи към Република Ирландия, отколкото към останалите части на провинция Северна Ирландия, връщането на границата би имало огромен психологически ефект, предупреждава Малет.
От своя страна "Нова ИРА" отхвърля твърденията, че членовете й са мотивирани от икономически проблеми или Брекзит. Групировката твърди, че се стреми към обединение на Ирландия.
Всяко възстановяване на границата между Република Ирландия и британската провинция Северна Ирландия обаче би било полезен инструмент за вербуване на членове, отбелязва член на "Нова ИРА". "Това би припомнило, че тази страна е разделена" и трябва да се обедини, обяснява той.
mediapool.bg