Кламер БГ - Новини: Как ще свърши сериалът "СОС избира председател"

Как ще свърши сериалът "СОС избира председател"

Анализи и Коментари

|
Ср, 20 Дек 2023г. 10:10ч.
Как ще свърши сериалът "СОС избира председател"

Как ще се развие сагата с избора на председател на Столичния общински съвет. СН. БГНЕС

Изборът на председател на Столичния общински съвет (СОС) започва да прилича на лош сериал с банален сценарий. Главните действащи лица изглеждат в непримирим конфликт и през цялото време всички спорят помежду си. Малко роднини, приятели и неприятели се въртят около основните опоненти и понякога се намесват. Кулминацията най-вероятно ще настъпи с един програмиран развод, зле скалъпени обяснения и нежелан за повечето участници компромис, който обаче изглежда неизбежен.

Макар и засенчвана от несекващата трагикомедия в националния парламент, тази в столичния не отстъпва почти по нищо. С тази разлика, че ефективно блокира най-голямата община в страната. При това в един от най-натоварените периоди – краят на годината и началото на следващата. И поставя под риск изпълнение на европроекти и на важни общински политики. А ако се проточи още - и приемането на бюджета за 2024 г.

Какви са рисковете за града

От няколко седмици кметът Васил Терзиев предупреждава, че ще се стигне до загуба на евросредства по големи проекти като тези за канализация, ако общинският съвет не гласува едно на практика формално решение, което да осигури обортни средства за разплащане. Но гласуване не може да има, без да е избран председател.

Васил Терзиев казва, че в сметката за плащанията по тези проекти няма пари заради лошо планиране. Според него единственият вариант е общината да прехвърли пари от едно перо в това за европроектите, за да се плати на изпълнителите, а после съответната сума да се иска от Европейската комисия. Крайният срок за операцията е краят на годината. Явно това няма вече как да се случи. Неофициално се говори, че има и друго решение – то минава през отпускане на средства от държавния бюджет, които после общината да върне.

Операцията обаче не трябва да е "заем", тъй като и той минава през санкция на общинарите.

Общински съветници и кметът Васил Терзиев разговарят на едно от заседанията на СОС. Сн. БГНЕС

Възможно било все пак парите да се разплатят със заповеди на кмета, а после със задна дата операцията да получи санкция от СОС. Този вариант обаче е рисков от гледна точка на последващите одити на бюджета.

Още по темата

ГЕРБ, БСП и "Възраждане" блокират Столичния общински съвет поне още 3 седмици

18 декември 2023 14:20

Блокиран от блокирания общински съвет е и планът на общината как да събира и харчи парите за чистота. Според закона до края на годината трябва да се гласуват размерите на такса смет. Отсъствието на действащ общински съвет осуетява намерението да се увеличи плащането на контейнер за бизнеса (останалите ставки не се променят). Според кмета се блокира и приемането на план-сметката за чистотата. В нея се определя колко пъти да се мият и метат улиците, колко средства да се насочат към завода за боклука, колко за събиране на отпадъци и т.н. Източници на Mediapool обаче коментираха, че разпределянето на средствата за чистене може да се промени и през приемането на общия бюджет на общината. Т.е. не е задължително да се работи по параметрите от 2022 г., които са единствените приети от СОС към момента.

Липсата на общински съвет блокира и други политики като финансирането на опитите инвитро на семейства с репродуктивни проблеми. Отпускането на помощта се гласува от Програмен съвет, който трябва да се избере от общинския съвет. Така молбите залежават, докато в съвета се карат "леви ли сме, десни ли сме, или център нападатели" (думите са на Васил Терзиев – б.а.).

Когато изборните сметки се сблъскат с реалността

Още преди местните избори на 29 октомври беше ясно, че никоя политическа сила няма да има мнозинство в СОС. Местната коалиция между "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Спаси София" бе създадена именно с цел да спечели такова мнозинство. Излъченият от нея кандидат-кмет Васил Терзиев обикаляше навсякъде с лидера на "Спаси София" и проекто-председател на общинския съвет Борис Бонев, който също имаше амбиции да се кандидатира за кмет, но се отказа в името на общата листа.

Този план обаче се препъна в реалността, след като ПП-ДБ и СС финишираха с 23-ма съветници в 61-членния парламент. А за управление са нужни 31 души.

Борис Бонев на първото заседание на новия състав на Столичния общински съвет. Сн. БГНЕС

Както е известно, първата политическата сила няма приятели сред останалите партии в общинския съвет. Макар и нежелан, най-очевидният съюзник за управлението е втората политическа сила ГЕРБ, но засега "сглобка" не се получава.

Още по темата

Терзиев първо ще търси общи политики за София, а след това и решение за шеф на СОС (обновена)

18 ноември 2023 14:08

Първо, защото както Васил Терзиев, така и ПП-ДБ (СС) спечелиха най-много гласове като алтернатива на управленския модел на ГЕРБ в Столична община. Партията на Бойко Борисов претърпя знакова загуба в София (и не само), което още повече засили враждата с ПП-ДБ, макар двете формации да са партньори в правителството.

Първоначално ПП-ДБ и "Спаси София" заявяваха, че водят разговори с всички останали за формирането на плаващи мнозинства по важни теми. Останалите партии обаче не проявиха интерес, поради което ПП-ДБ и "Спаси София" превключиха на вариант "управленско мнозинство".

Реалните им опции бяха ГЕРБ или БСП. Следващата по численост група е тази на "Възраждане", която от самото начало се обяви за опозиция. По-малките партии – ИТН и "Синя София", с техните по 3-ма съветници биха могли да са балнсьори. Със задачата по намиране на решение за формиране на мнозинство от 31 гласа се зае Борис Бонев.

Той имаше личен голям залог в тази игра – да оглави общинския съвет.

Един паметник и един флекс

До началото на миналата седмица изглеждаше, че последният епизод от сериала "СОС избира председател" ще бъде излъчен на 18 ноември. От "Спаси София" почти се бяха разбрали с БСП за формирането на управленско мнозинство. Това потвърдиха официално и Ваня Григорова от левицата, и лидерът на "Спаси София" Борис Бонев. Цената на това разбирателство, по думите на Бонев, е била да не се прекрачват червените линии на червените. Една от тях – демонтирането на Паметника на съветската армия.

Демонтажът на фигурите от Паметника на Съветската армия се оказа решаващ и за формирането на управленско мнозинство в София. Сн. БГНЕС

На 12 декември областната администрация на София-град, която се ръководи от Вяра Тодева от "Продължаваме промяната", започна демонтирането на фигурите от монумента, известен и като МОЧА. Мотивът - те са компрометирани, напукани и опасни. Неофициално още през лятото се говореше, че паметникът ще бъде демонтиран по бърза процедура, тъй като скулптурите на върха му никога не са ремонтирани и са опасни. От областната администрация от месеци знаят, че по тях зеят огромни пукнатини. Това се вижда и по снимките, разпространи от екипа на Тодева – дърветата на заден фон са зелени и пейзажът не е зимен.

Бонев пада жертва на демонтажа на МОЧА?!

Въпреки че беше крайно време Паметникът на Съветската армия да изчезне от центъра на София, няма как да не се отбележи моментът, в който това се случи. "Твърде много случайности се натрупаха", коментира в понеделник пред бТВ Борис Бонев. Добави, че БСП веднага са спрели напредналите преговори за общо управление.

Бонев открито заяви, че решението за демонтирането на монумента точно сега е взето от "онези, които искат сглобката да се пренесе на местно ниво". Имена не назова, но обяви, че това са хора извън Столичната община.

"Да, смятам, че сред партньорите ни на местно ниво има и хора, които биха се радвали това нещо (сглобката – б.а.) да се прехвърли в София. "Спаси София“ няма да участва в подобен сценарий", зарече се той за пореден път.

Още по темата

ПП-ДБ и "Спаси София" вече ще търсят "управляващо мнозинство" в СОС

7 декември 2023 14:10

Между другото наративът, че демонтажът започна точно сега, за да повлияе на управлението в София, се поддържа с охота от БСП и "Възраждане"- основните защитници на МОЧА.

Така логично се провали и проведеният на 18 декември пети пореден опит да се избере председател на общинския съвет. Въпреки компромисното предложение постът да бъде временно зает от Грети Стефанова - най-възрастният представител на местния парламент.

БСП, "Възраждане" и ГЕРБ за пореден път бойкотираха вота.

Ще има ли сглобка

Шестият епизод на сериала "СОС избира председател" е догодина - 11 януари 2024 г. Засега не се знае какво може да се промени дотогава.

Още по темата

Бойко Борисов поема управлението на ГЕРБ в София

11 декември 2023 14:18

Ясно е обаче, че БСП вече едва ли ще бъдат вариант за формиране на управляващо мнозинство. Малко вероятно е и "Възраждане" да се отметнат от решението си да са опозиция, а освен това са крайно нежелан партньор за ПП-ДБ.

Така единственият възможен вариант остава ГЕРБ. По всичко изглежда, че решението дали и при какви условия общинарите от ГЕРБ да участват в сглобка на местно ниво, ще се вземе от Бойко Борисов. Той демонстративно пое контрола над местната организация на партията, след като неофициално взе на ръчно управление и групата в общинския съвет.

Формирането на управленско мнозинство с ГЕРБ обаче ще доведе до разрив в групата на ПП-ДБ и "Спаси София".

Бойко Борисов, Йорданка Фандъкова, Даниела Райчева, Цветомир Паунов от ГЕРБ на сбирка на ръководството на местната организация на партията в София. Сн. ГЕРБ

Борис Бонев няма какво особено да губи, ако разтури коалицията с "Продължаваме промяната-Демократична България", след като е ясно, че няма да е председател на общинския съвет. Той многократно предупреждава, че ако бъде направена сглобка с ГЕРБ на местно ниво, неговата формация ще премине в опозиция. "Спаси София" има 8 общинари, след като местата в общата листа с ПП и ДБ бяха разпределени поравно между трите формации. Ако Бонев и хората му напуснат, то групата на ПП-ДБ ще остане с 15 човека.

ГЕРБ има 14 съветници. Или общо 29 души с ПП-ДБ при нужни 31 гласа.

В тази ситуация вероятно ще се наложи някоя от по-малките формации да даде едно рамо. Най-близо по "цвят" е "Синя София", чийто кандидат за кмет Вили Лилков получи одобрение от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Тази формация има 3-ма общинари. С евентуалното ѝ присъединяване хипотетичното управляващо мнозинство ще има 32 гласа – достатъчни да се формира мнозинство, да бъде избран председател и СОС да започне най-накрая да се занимава с проблемите на гражданите и бизнеса, а не със себе си.

Съществува и вариант Б за развитието на сценария, но към моменто той е малко вероятен – разпускане на общинския съвет заради липсата на заседания. По закон, ако в продължение на три месеца общинарите не провеждат заседания, то общинският съвет трябва да бъде разпуснат. Спорен е въпросът дали към средата на февруари, когато изтичат 3 месеца от първото заседание на общинарите, този текст ще е приложим, тъй като до момента общинските съветници се събраха 5 пъти на първа сесия. А и при този сценарий управлението на общината ще бъде блокирано поне до средата на 2024 г.

Четете бюлетина Денят с Mediapool

Абонирайте се

mediapool.bg