В някои институции се вихри легендата, че държавите, дарили старо съветско въоръжение на Украйна, не получават безвъзмездно модерни заместители от западните си партньори. Време е да развенчаем мита с малко факти:
Гърция. На 16 октомври южните ни съседи получиха от Германия 6 от общо 40 бронирани машини “Мардер”. Дни по-късно още 14 заминават за Атина. Впоследствие гърците ще изпратят в Украйна 40 стари съветски БМП-1.
Полша. Още на 22 април бе съобщено, че британското правителство ще изпрати на Полша танкове Challenger 2 в замяна на T-72, които Варшава ще дари на Киев.
Словакия. В края на август Берлин и Братислава подписаха сделка, според която словаците ще изпратят в Украйна 30 БМП-1 и в замяна ще получат 15 танка Leopard-2, заедно с муниции, обучение и логистика. По думите на министъра на отбраната на Словакия, немските танкове ще бъдат доставени до края на 2022 г.
Хърватия. Към момента страната е предоставила на Украйна пушки, картечници и отбранително оборудване на стойност €16.5 млн. Съвсем наскоро се появи информация, че Загреб ще дари на Украйна 14 стари съветски хеликоптерa, а в замяна американците ще им предоставят модерни Black Hawk.
Чехия. През май Прага изпрати 12 танка Т-72 и 5 БМП-1 в Украйна. В замяна Германия обеща 15 танка Leopard 2A4, като все още няма информация дали сделката вече е осъществена.
Словения. На 6 май словенското правителство обяви, че ще изпрати 30 танка Т-72 и 35 БМП-1 на Украйна в замяна на адекватни заместители, осигурени от Германия. Смяната на кабинета в Любляна през юли е отложила преговорите.
Естония, Латвия, Литва. От началото на войната Естония е предоставила на Украйна няколко дузини дронове и неопределен брой противотанково оръжие Javelin, бронирани машини Mambas (4x4), както и D-30 122 mm howitzer. Латвия е въоръжила Украйна с хеликоптери, Stinger и безпилотни системи. В резултат само през 2022 г. САЩ инвестира общо € 180 млн. в тяхната отбрана.
Тези примери са с уговорката, че подробната информацията за замени на оръжие често остава неразкрита от замесените правителства. При политическа воля и адекватна двустранна дипломация обаче резултат очевидно има.
Няма как партньорите ни от НАТО да ни помогнат с въоръжение, докато част от политиците в България си заравят главата в пясъка и вместо да правят консултации с партньорски правителства,
правят разбор на фейсбук постове или просто се стараят армията да не замени античното съветско въоръжение с адекватно западно.
Ние ще продължаваме последователните си усилия за модернизация на армията, защото вярваме, че това е пътят за по-сигурна България.
mediapool.bg