Кламер БГ - Новини: Как МО движи проект за 300 млн. лева? Директно възлагане. Авансово плащане. 6-8 месеца закъснение

Как МО движи проект за 300 млн. лева? Директно възлагане. Авансово плащане. 6-8 месеца закъснение

Анализи и Коментари

|
Вт, 03 Авг 2021г. 14:38ч.
Как МО движи проект за 300 млн. лева? Директно възлагане. Авансово плащане. 6-8 месеца закъснение

Как МО движи проект за 300 млн. лева? Директно възлагане. Авансово плащане. 6-8 месеца закъснение

Модернизацията на военните летища и най-вече на авиобазата "Граф Игнатиево" е един от емблематичните проекти на военното министерство, който разкрива много от особеностите при реализирането на подобни мащабни договори, засягащи националната сигурност. Те се характеризират с това, че се провеждат на тъмно и по специални правила, които не дават възможност на данъкоплатците да имат ефективен контрол върху изразходването на средствата им. Поръчките, които засягат националната сигурност, действително понякога изискват излизане от стандартните правила, но в МО последните години това поведение стана практика дори по отношение на сделки, които не са толкова "секретни".

Всички сделки могат да се смятат за законни, тъй като законодателите са осигурили достатъчно законови вратички, за да може ръководството на МО да няма притеснения. През последните повече от 15 години различни казуси от практиката на МО стигат до прокуратурата, като обикновено се оказва, че макар да има съмнения, всичко е законно.

Особеностите на подобни проекти вече като по правило се изясняват при смяна на властта, като малко по-късно практиката продължава без промяна. За да бъде прекратена, трябват законови промени, ограничаващи прилагането на специалните правила и възможност за граждански контрол.

Проект за 300 млн. лева

Модернизацията на авиобазата "Граф Игнатиево" и останалите военни летища се налага заради закупуването на новите изтребители F-16 от САЩ и "Локхийд Мартин" за над 2 млрд. лева.

Правителството е планирало за целта общо 300 млн. лева, които се отпускат поетапно. Парите за модернизацията на базата са извън договора със САЩ.

Към момента MO e сключило 42 договора, като средствата са изплатени авансово. Проектът ще се движи няколко години.

Договорите са за изграждане на нови сгради, съоръжения, модернизиране на инфраструктурата, изкореняване на дървета, премахване на стари сгради.

Всички договори са сключени чрез директно възлагане. Изпращана е покана до конкретна фирма за конкретен предмет на договор. После фирмата предлага оферта, обяснява служебният военен министър Георги Панайотов в отговор на парламентарен въпрос на депутата от ГЕРБ Христо Гаджев.

По-рано Панайотов обясни, че фирмите са избрани без ясна процедура и аргументи. Не е ясно и на каква база са остойностени проектите. Според Панайотов прави впечатлението за някои "любими фирми" и за една "най-любима фирма", която има 15 договора.

И на фона на твърденията на Панайотов имената на фирмите и конкретните договори продължават да не са публично известни. От отговора на Панайотов става ясно, че той е предоставил на Гаджев списък на фирмите с които има сключени договори за работа в авиобазата, но той не е публичен.

Бившият военен министър Красимир Каракачанов вече отхвърли твърденията, като обясни, че в МО имало достатъчно лостове за контрол, а по-ограниченият кръг от фирми, с които МО работи, се налага заради многото условия, на които трябва да отговарят, включително и разрешения от ДАНС за достъп до класифицирана информация.

Далеч не от всички договори на МО, включително и тези засягащи "Граф Игнатиево", са толкова секретни.

Някои смущаващи сравнения

Още преди месец Панайотов обясни, например, че има установени неясни разлики в заплащането за извършването на едни и същи дейности.

Обезлесяването на един декар в Чешнегирово се плащало 220 лева, а в "Граф Игнатиево" над 2000 лева.

Проблеми с проекта и закъснение

Според служебния кабинет цялостният проект не е добре координиран. И към момента вече има 6-8 месеца закъснения.

Въпреки че са предвидени 300 млн. лева, се оказало че в тази сума не влизат над 50 млн. лева за писта.

Повечето проекти в рамките все още на ниво "идеен проект” тепърва трябва да започне същинската работа по тях, пише Панайотов в отговора си на парламентарния въпрос.

Това се дължи на сложната система на съгласувателен режим, който включва множество структури в България и извън нея.

Промени

Военният министър Георги Панайотов обяснява, че е въвел определени промени, които да подобрят практиката в МО.

Въведено е изискване при директното възлагане да се определи длъжностно лице и лица, които да работят по прогнозната стойност на поръчките. Ще се въведе и задължително условие да се прави предварително проучване на възможни изпълнители, като това се обявява на сайта на МО.

Deja Vu

И за да не остане изнесената информация само на полето на политическото противопоставяне, ще трябва проектът и останалите поръчки по "специалните правила" да се анализират от следващото ръководство на министерството, което да предложи законови промени.

И това трябва да стане още в началото на управлението му, тъй като практиката е показала, че след това много бързо се намират аргументи, които да защитят прилагането на специалните правила и наложат в още по-големи мащаби.

mediapool.bg