Правителството одобри отпускането на 263 млн. долара за първата вноска за покупката от САЩ на бронираните машини "Страйкър", като очакванията са те да бъдат преведени до средата на месеца.
Парламентът ратифицира договора със САЩ, но секретарят по сигурност и отбрана на държавния глава Димитър Стоянов отбеляза пред БНТ, че все още няма указ на президента Румен Радев.
“Договорът още не е обнародван и не е издаден указ на президента. Виждам как се върви пред вятъра. Нямам съмнения, но е нарушена процедурата“, каза Стоянов в сряда вечерта.
“Би следвало след като има указ, да последва решение на МС. Надявам се, че няма да има проблеми и първият транш ще бъде преведен“, добави той.
Няма индикации, че президентът може да забави сделката, още повече, че голяма част от работата по нея бе извършена от екипа на Димитър Стоянов в качеството му на служебен министър на отбраната.
Още по темата
Тагарев отхвърли критиките на Борисов за бронираните машини и очаква договор през декември
7 ноември 2023 13:47
Това обаче не са първите въпроси около процедурата. Преди това правителството прие доклада на министъра на отбраната Тодор Тагарев за одобряване на проектодоговора със САЩ за придобиването на бронираните машини, с който се дава разрешение за воденето на преговори и подписването на договор, преди да бъде одобрен от парламента.
От МО обаче неколкократно обясниха, че няма проблеми, а целта е да не се губи техническо време.
Проектът предвижда придобиване на 198 броя бойни и спомагателни машини, 183 от които от фамилията "Stryker". Машините ще струват около 2.2 млрд. лева, но ще са необходими и още 300 млн. лева за боеприпаси.
Те ще бъдат изплатени разсрочено между 2023 и 2027 година.
Доставката на машините ще започне през 2025 година.
Още по темата
Сделката за "Страйкър"- ите вече е факт: Близо 200 машини за около 2.5 млрд. лева
1 декември 2023 16:30
Военното министерство реши да сключи междуправителствен договор със САЩ за машини "Stryker", след като проектът години наред се движеше неуспешно заради лошо планиране, неправилни анализи и различни интереси.
Той бе блокиран в края на управлението на последното правителството на Бойко Борисов.
Тогава очаквано се оказа, че и двете подадени оферти в конкурса - на финландската фирма "Patria" и на мултинационалната "General Dynamics" (с предимно американско участие), надвишават тогавашния таван от близо 1.5 млрд. лева.
След това МО смени подхода и предложи нов проект на база вече получената информация – междудържавно споразумение със САЩ.
mediapool.bg