Нобеловата награда за мир беше присъдена на лишената от свобода активистка Наргес Мохамади за борбата ѝ срещу потисничеството на жените в Иран, предаде Асошиейтед прес.
Председателката на Норвежкия нобелов комитет Берит Райс-Андерсен обяви днес наградата в Осло.
Мохамади е една от водещите ирански правозащитнички, борещи се за повече права на жените и за премахване на смъртното наказание.
В свое изявление в социалната платформа "Екс" тя посочи, че глобалната подкрепа и признанието на нейното застъпничество за човешките права я правят "по-решителна, по-отговорна, по-силна и пламенна и изпълнена с по-голяма надежда", предаде Ройтерс.
"Надявам се също така това признание да накара иранците да протестират за промяна повече и по-организирано. Победата е близо", подчерта Мохамади.
Иранката Ширин Ебади, носителка на Нобелова награда за мир за 2003 г., заяви в петък, че се надява връчването на тазгодишната награда на Наргес Мохамади да донесе демокрация и равенство за иранските жени.
Приветствайки Мохамади като "борец за свобода", председателката на Норвежкия нобелов комитет започна речта си по обявяването на нобеловия лауреат с думите "Жена, живот, свобода" - един от лозунгите на мирните протести срещу иранското правителство.
"Норвежкият нобелов комитет реши да присъди Нобеловата награда за мир за 2023 г. на Наргес Мохамади за нейната борба срещу потискането на жените в Иран и борбата й за насърчаване на човешките права и свобода за всички", заяви Берит Райс-Андерсен.
В момента Мохамади излежава няколко присъди – общо около 12 г. лишаване от свобода - в затвора Евин в Техеран, сочат данни на правозащитната организация “Фронт лайн дифендърс“ (Front Line Defenders). Обвиненията включват разпространение на пропаганда срещу държавата.
Тя е заместник-ръководителка на "Центъра на защитници на правата на човека" (ЦЗПЧ) - неправителствена организация, ръководена от носителката на Нобеловата награда за мир за 2003 г. Ширин Ебади.
Наградата ѝ е присъдена след като миналата година Иран беше обхванат от мащабно протестно движение, предизвикано от смъртта на 22-годишната иранска кюрдка Махса Амини, която беше арестувана в Техеран за неспазване на строгия ислямски код за обличане.
"Движението ускори процеса на демокрация, свобода и равенство", който сега е "необратим", пише Наргес Мохамади до АФП от килията си миналия месец.
Тя и три нейни съкилийнички изгориха забрадките си в двора на затвора "Евин" в Техеран, за да отбележат годишнината от смъртта на Махса Амини на 16 септември.
Иран е на 143-то място от общо 146 държави в индекса на Световния икономически форум (СИФ) за равенство между половете.
Въстанието "Жени, живот, свобода" - лозунгът, с който Райс-Андерсен започна изявлението си - е жестоко репресирано там: по данни на неправителствената организация Iran Human Rights (IHR) 551 демонстранти, включително 68 деца и 49 жени, са били убити от силите за сигурност, а хиляди други са арестувани.
"Тазгодишната награда за мир е награда и за стотиците хиляди хора, които през изминалата година демонстрираха срещу политиките на теократичните режими за дискриминация и потисничество на жените", заяви Райс-Андерсен.
Наргес Мохамади, която беше арестувана отново през 2021 г., не е виждала децата си, които живеят във Франция със съпруга ѝ, от осем години.
Райс-Андерсен заяви, че "се надява" иранските власти да я освободят.
Наградата за мир на няколко пъти е награждавала активисти, лишени от свобода, включително Алес Беляцки от Беларус миналата година, представен от съпругата си на Нобеловата церемония, и китаеца Лю Сяобо, чийто стол остана символично празен през 2010 г.
Мохамади е деветнадесетата жена, която печели връчваната от 122 години награда.
В парично изражение Нобеловите награди носят на лауреатите 11 милиона шведски крони (около 1 милион долара). По време на церемониите по награждаването през декември победителите получават също 18-каратов златен медал и грамота.
За тазгодишната Нобелова награда за мир имаше списък с малко над 350 номинации - на 259 личности и 92 организации.
Миналогодишната награда беше спечелена от правозащитници от Украйна, Беларус и Русия, което беше възприето като силен упрек към руския президент Владимир Путин и неговия беларуски колега и съюзник.
Наградата може да бъде присъдена на отделни лица или организации. Сред другите предишни носители на наградата са Нелсън Мандела, Барак Обама, Михаил Горбачов, Аун Сан Су Чжи и Организацията на обединените нации.
За разлика от другите Нобелови награди, които се определят и обявяват в Стокхолм, основателят Алфред Нобел постановява наградата за мир да се определя и присъжда в Осло от петчленен норвежки Нобелов комитет.
Независимият комитет се назначава от норвежкия парламент.
mediapool.bg