Иранското правителство отказа да изпрати нов посланик в Швеция, след като протестиращ изгори Коран пред джамия в столицата Стокхолм.
Бежанец, роден в Ирак, подпали свещената книга https://www.mediapool.bg/mazh-izgori-korana-pred-dzhamiya-v-stokholm-news349049.html на мюсюлманите миналата сряда пред джамия в първия ден на Курбан Байрам.
Шведската полиция го обвини в агитация срещу етническа или национална група миналата седмица.
Външният министър на Иран Хосейн Амирабдолахян обвини правителството, че му е дало разрешение за протеста.
Плановете за изгаряне на копия на Корана предизвикаха бунтове в Швеция през последните месеци. Наскоро полицията отхвърли подобни молби за протест, но след това съдилищата решиха, че те трябва да бъдат разрешени на основание свобода на изразяване.
Мюсюлманите смятат Корана за свещеното Божие слово и смятат всяко умишлено увреждане или проява на неуважение към него за дълбоко обидно.
Така, въпреки назначаването на нов посланик в Стокхолм, Техеран няма да ги изпрати.
„Процесът по изпращането им беше отложен поради издаването на разрешение от страна на шведското правителство за оскверняване на Свещения Коран“, каза той в изявление в Twitter.
Министерството на външните работи на Ирак също поиска от шведския си колега да екстрадира човека, изгорил Корана. Те твърдят той все още притежава иракско гражданство и трябва да бъде изправен пред съда в Багдад.
След инцидента хиляди иракски протестиращи нахлуха в шведското посолство в Ирак по инициатива на популисткия шиитски духовник Моктаха ал Садр. Те си тръгнаха петнадесет минути по-късно след разполагането на сили за сигурност.
Премиерът на Швеция Улф Кристерсон осъди нападението срещу посолството, но също така каза, че е време Швеция да помисли за своята идентичност.
„Разбира се, напълно неприемливо е хората незаконно да нахлуват в шведски посолства в други страни. Мисля, че трябва да помислим и в Швеция. Ситуацията със сигурността е сериозна, няма причина да обиждаме други хора“, каза той.
След спешна среща на Организацията за ислямско сътрудничество в Джеда в неделя, базираната в Саудитска Арабия организация призова страните членки да предприемат „обединени и колективни мерки“, за да спрат страните да изгарят копия на свещената книга на исляма, предаде ББС.
Генералният секретар Хисеин Брахим Таха каза, че изгарянето на Корана "не е просто обикновен ислямофобски инцидент" и призова страните по света да се придържат към международното право, "което ясно забранява всякакво пропагандиране на религиозна омраза".
Мароко, Кувейт, Йордания и Обединените арабски емирства - наред с други страни - отзоваха своите посланици в Стокхолм след инцидента.
Това също предизвика гняв в други нации с мюсюлманско мнозинство, включително Турция - член на НАТО, която има думата дали Швеция ще получи членство.
В сряда външният министър на страната написа в Туитър, че е „недопустимо да се разрешават антиислямски протести в името на свободата на изразяване“.
mediapool.bg