Вече са идентифицирани всички 45 жертви от катастрофиралия на магистрала "Струма" автобус с македонска регистрация. Това съобщи директорът на Националната следствена служба Борислав Сарафов, цитиран от БТА.
Идентификацията им е направена чрез ДНК-профили.
Трагедията стана на 31-ия километър на магистрала "Струма" малко след 2 часа на 23 ноември, близо до разклона за село Боснек.
От Турция към Северна Македония са пътували четири автобуса с туристи. Последният от тях се удря в мантинелата и се запалва. При пожара загинаха 45 пътници, от които 12 са деца. Седем оцеляха и бяха настанени за лечение в "Пирогов". В сряда беше изписан последният от тях.
На 1 декември с постановление на наблюдаващия прокурор тленните останки на жертвите са били освободени и предоставени на представители на правителството на Северна Македония за транспортиране и предаване на близките им, каза Борислав Сарафов.
Българското правителство ще съдейства за транспортирането, като за целта е предоставен военен самолет.
В същото време пред БНТ експерти коментираха какво дължи застрахователят на пострадалите. Според тях, ако се докаже, че състоянието на пътя е сред причините за инцидента, е възможно застрахователят на автобуса да предяви финансови претенции към агенция "Пътна инфраструктура".
Към момента няма яснота кой е застрахователят на автобуса. Близките на загиналите и пострадалите имат право да насочат претенциите си към застрахователя или към националното бюро Зелена карта, което е в България.
Преди това обаче трябва да приключат досъдебното производство и всички назначени експертизи. Те ще изяснят какви са причините за инцидента - дали човешка, техническа грешка или някакви проблеми с пътната инфраструктура.
Всеки автобус, който преминава през страната, има два вида застраховки - Гражданска отговорност и Злополука на пътници. Пострадалите и близките на загинали при инцидента имат право да потърсят обезщетение от застрахователя на автобуса или към националното бюро Зелена карта. По този начин те имат право на избор къде по-лесно ще насочат претенциите си.
"Има огромна разлика в нивата на обезщетения в Македония и в България. Ние като държава членка на ЕС в един такъв случай общият размер на обезщетението стига 10 милиона 240 хиляди лева, докато в Македония нивата са около 600 хиляди евро", заяви Владимир Тодоров, председател на Асоциацията на пострадалите при пътнотранспортни произшествия пред БНТ.
Експертизите обаче ще трябва да докажат чия е вината за инцидента.
"Ако има вина и в пътната инфраструктура, тогава, когато застрахователите - било нашето бюро Зелена карта, било македонския застраховател - плати обезщетението, ще може да регресира към нашия собственик на пътя, респективно това е агенция "Пътна инфраструктура", допълни Владимир Тодоров.
Инцидентът на магистрала "Струма" се отличава с големия брой на жертвите. Според юристи в случаи като този застраховките на съответните компании не могат да достигнат до лимит, който да обезщети всички лица.
"В тези случаи се привлича често като страни, които да отговарят също така, на първо място тези, които са строили пътя, проектанти, лица, които отговарят изобщо за построяването на този път - технически директори и т.н. И на следващо място лица, от които зависи поддръжката на този път. Така че в случая ще се стигне навярно точно до този тип отговорност с оглед на това, че има наистина много пострадали и че държавата в крайна сметка ще понесе своята отговорност или строителя на пътя, пак казвам солидарно със застрахователя, който е на настоящата фирма", коментира адвокат Денислав Асенов.
В България има примери с пострадали при инциденти, които са потърсили обезщетение от стопанина на пътя.
mediapool.bg