Над 200 писатели от цял свят, сред които и българите Илия Троянов и Алек Попов, призоваха властите в Русия да отменят накърняващите свободата на словото закони за пропаганда на хомосексуализма, за защита чувствата на вярващите и за криминализиране на клеветата. Отворено писмо на писателите е публикувано в британския вестник "Гардиън".
"Призоваваме властите на Руската федерация да отменят тези закони, ограничаващи свободата на словото. Русия е длъжна да изпълнява международните конвенции: да уважава свободата на убежденията и тяхното изразяване, свободата на вероизповеданията, включително правото на човек да не вярва. Тя трябва да се заеме със създаването на среда, в която всички граждани да могат свободно да изразяват мнението си", се посочва в писмото.
То е подписано от над 200 писатели от 30 страни, включително трима лауреати на Нобелова на награда за литература – Уоле Шоинка, Елфрида Йелинек и Орхан Памук. Сред подписалите писмото са също Едуард Олби, Елиф Шафак, Джонатан Франзен, Пол Остър, Е. Л. Доктороу, Джулиан Барнс, Йън Маккюън, Салман Рушди, Гюнтер Грас, Карол Ан Дъфи, Нийл Геймън, както и някои руски литератори, като Людмила Улицкая.
Законът, забраняващ пропагандата на нетрадиционни сексуални отношения сред непълнолетни, беше приет в Русия в края на юни 2013 г. Едновременно с него беше приет и закон за защита на чувствата на вярващите, който беше внесен в Държавната дума през септември 2012 г., скоро след осъждането на пънк групата "Пуси райът" за т.нар. "пънк молебен" в главния катедрален храм на Москва.
Законът за "гей пропагандата" предизвика широк обществен отзвук отвъд пределите на Русия във връзка със Зимните олимпийски игри, които ще бъдат открити утре в Сочи. Редица западни политици и правозащитници призоваха за бойкотиране на игрите. През януари отворено писмо до властите в Русия с молба да бъде отменен законът подписаха 27 нобелови лауреати.
"Като писатели и артисти, не можем да стоим тихо отстрани, гледайки как наши близки писатели и журналисти са принудени да мълчат заради риска да бъдат преследвани и често драстично наказвани заради простия акт на споделяне на техните мисли", заявяват подписалите отвореното писмо 200 световни писатели.
mediapool.bg