Русия съобщи на 11 април, че през последните два дни е разрушила системите за противовъздушна отбрана на Украйна, което явно е стъпка към предстоящата решаваща офанзива на руската офанзива на изток.
Говорителят на руското военно министерство ген. Игор Конашченков каза, че са използвали крилати ракети за унищожаването на противовъздушна отбрана С-300 в южните покрайнини на централния град Днепър.
Първоначалната инвазия на Москва бе блокирана на няколко фронта, срещайки твърда съпротива от украинските сили, които не позволиха на руснаците да завземат столицата Киев и други градове. Неуспехът на Москва да получи пълен контрол над украинското небе попречи на възможността й да осигури въздушна защита на войските си на земята, с което настъплението им бе ограничено, а вероятно доведе и до по-големи загуби, отбелязва агенция Асошиейтед прес.
Конашченков каза, че Украйна е получила системи за ПВО от европейска страна, чието име не назова. Миналата седмица Словакия съобщи, че предоставя на Украйна ПВО съветски модел С-300, но Словакия сега казва, че няма доказателства тези системи да са поразени.
Настъпвайки едновременно от няколко фланга, руските войски разчитаха все повече на бомбардировките срещу различни населени места. В резултат на това много градски територии вече са сравнени със земята и хиляди хора са убити, а Русия става все повече политически и икономически изолирана от останалия свят.
Украинските власти и западни лидери обвиниха руските войски във военни престъпления срещу цивилни, включително клането в Буча, въздушни удари срещу болници, както и ракетната атака срещу жп гарата в Краматорск, където 57 души загинаха, докато чакаха с още хиляди хора да бъдат евакуирани.
Сега Русия прегрупира силите си и настъпва към източния район Донбас, където подкрепяните от Москва сепаратисти водят боеве с украинските сили от 2014 г. и декларираха създаването на две "народни републики" – Луганска и Донецка.
В подготовка на настъплението на изток Русия реорганизира командването си в Украйна, поставяйки начело нов генерал - Александър Дворников, с голям опит от руската операция в Сирия, макар че според западни анализатори не е ясно как смяната на един човек ще промени нещата.
Анализатори смятат, че най-добрите подразделения на украинската армия се намират на изток и са подготвени да отвърнат на руското настъпление, посочва Би Би Си в анализ на новата ситуация.
Макар досега украинската армия да оказваше упорита съпротива, руските войски бавно се придвижват напред и може би имат значително числено превъзходство над украинските.
Къде ще са ключовите сражения?
Москва заяви, че към момента усилията й са насочени към "пълно освобождаване" на Донбас – тоест, Луганска и Донцека област.
Релефът на Източна Украйна представлява немалък проблем за настъпващите руски войски. Тук местностите не са толкова гористи, отколкото на север, което според анализатори може да помогне на украинските сили.
Институтът за проучване на войната прогнозира, че битката за Славянск вероятно ще е следващият ключов етап от войната.
Ако руските войски, настъпващи от Изюм, могат да превземат града, те ще получат възможност или да се придвижат на изток, за да обкръжат украинските войски, или да се придвижат по-нататък на юг, за да обкръжат по-многочислен украински контингент.
Ако Мариупол падне, Русия ще може да разчита на допълнителни сили за настъпление на север, в района западно от Донецк.
Източник: Британско министерство на отбраната, Twitter
Готова ли е украинската армия
Бригадният генерал от резерва Бан Бари от Международния институт за стратегически изследвания твърди, че украинските сили са имали години, за да подготвят своята отбрана и че на руснаците ще им е трудно да ги изтласкат от отбранителните им позиции.
На украинска страна ще бъдат не само окопите в стил на Първата световна война, но също укрепените ключови градове и села, които те се готвят да защитават, казва ген. Бари.
Голяма част от украинските войски на изток има голям боен опит, тъй като удържат сепаратистите от началото на конфликта през 2014 г.
Броят на украинските войници също може да бъде увеличен, ако военното командване предислоцира подразделения, които вече не са нужни за защитата на Киев след оттеглянето на руските войски от северната част на страната.
Как ще настъпва руската армия
Ген. Бари смята, че Русия по-скоро ще използва активно артилерия, опитвайки се да сломи добре отбранителни позиции на украинските сили от въздуха, а след това ще започне сухопътна офанзива.
Челна атака на украинските сухопътни сили, без предварителен артилерийски обстрел, е рискована на руската армия, тъй като може да доведе до огромни загуби и възможността за поражение е значителна.
Русия има достатъчно средства за постигане на тези цели. Руската армия традиционно разполага с много самоходни артилерийски установки и това ще бъде съществен фактор, смята бригаден генерал Бари.
Самоходното артилерийско оръдие прилича на танк, притежава по-добра защита в сравнение с полевите оръдия и може бързо да заема нови позиции в случай на пробив във вражеската отбрана.
Вероятно обаче няма да има много такива възможности за пробив – на много участъци фронтовата линия е доста статична.
Руската армия разполага с реактивни системи за залпов огън и вероятно те ще бъдат широко използвани за обстрела на украинските позиции от голямо разстояние.
Термобаричните боеприпаси са далеч по-разрушителни, отколкото обичайните експлозиви с аналогичен размер. Те разпръскват гореща смес във вид на облаци, които впоследствие детонират, създавайки огромно огнено кълбо и мощна взривна вълна.
Според военни експерти тези боеприпаси са предназначени на първо място за бойни действия в градски условия, тъй като облаците гореща смес, разпръснати след първоначалния удар, могат да проникнат в сгради, преди да се взривят.
Ако руската артилерия успее да разруши ключови укрепления на украинците, Русия вероятно ще атакува напред с моторизирана пехота, поддържана от танкове, за да премине по-бързо зоната, обстрелвана от украинските сили.
Настъплението ще се поддържа по въздух от изтребители бомбардировачи и бойни хеликоптери.
Външният министър на Украйна Дмитрий Кулеба смята, че бойните действия на изток ще приличат на операциите от времето на Втората световна война.
Анализаторите все още не са готови да твърдят, че руските войски са решили сериозните си логистични проблеми, с които се сблъскаха в първите седмици на войната.
Руските подразделения изпитваха недостиг на гориво, продоволствия, вода и необходимо оборудване като например радиоприемници и зимно облекло.
"Ключов момент също така ще бъде бойната подготовка, мотивацията и лидерството", казва ген. Бари.
Според някои данни към сегашния момент Русия е загубила над три пъти повече военна техника от Украйна.
Засега не е ясно как това може да се отрази върху хода на операцията на изток, но подмяната на загубено или увредено оборудване може да създаде сериозни проблеми.
Военно- аналитичният сайт Oryx следи загубите на военна техника, отчитайки само онази, чието унищожение е доказано документално- чрез снимки и видео.
Според тези данни Русия е загубила над 400 танка, 20 самолета, 32 хеликоптера, а също така стотици единици бронетехника и други машини.
По-малобройните украински загуби може да се обяснят с по-малкия размер на Украинските въоръжени сили, но могат да бъдат тълкувани и като свидетелство за тактическите им успехи.
Украйна плени значително количество руска военна техника, но не е ясно доколко тя може да се окаже полезна.
Оръжейните доставки или защо продължаването на войната работи за Русия
В дългосрочна перспектива Русия може да получи решаващо предимство, особено ако западните доставки в Украйна останат ограничени само в отбранителни оръжия.
"Всяка унищожена руска ракетна установка "Град" или гаубица в повечето случаи не може да бъде заменена по никакъв начин. Но Русия все още разполага с производствени мощности, затова загубите не са критични за руските войски. Колкото повече продължава войната, толкова повече времето работи за Русия", твърдят военни експерти.
mediapool.bg