Кламер БГ - Новини: Издръжката на живота е поскъпнала с 20% за година

Издръжката на живота е поскъпнала с 20% за година

България

|
Вт, 25 Окт 2022г. 13:02ч.
Издръжката на живота е поскъпнала с 20% за година

Издръжката на живота е поскъпнала с 20% за година

Месечният доход, необходим за издръжката на живота през септември 2022 година е достигнал 1320 лв. за работещ, който живее сам, и 2376 лв. за тричленно семейство. Нарастването на тези средства на годишна база наближава 20%. Това съобщи президентът на КНСБ Пламен Димитров във вторник, когато бяха представени резултатите от традиционното наблюдение на потребителските цени и заплатата за издръжка за третото тримесечие на 2022 г.

Димитров поясни, че това са нетните средства, които трябва да влязат в джоба на едно домакинство, за да може то да да живее нормално по българските стандарти.

В едно тричленно домакинство брутната заплата на двамата работещи в него следва е поне 1530 лв., за самостоятелно живеещ - 1701 лв.

През тази година на тричленно домакинство са необходими около 504 лева повече спрямо миналата, а на самостоятелно живеещ - 252 лева повече.

Увеличават се хората, живеещи под този праг

През август 1 800 000 българи на трудов договор са получавали под необходимия доход за един работещ.

Миналия август броят им е бил със 100 000 по-малко.

Макар и да има ръст на доходите в някои сектори, се увеличава броят на работещите българи, които не успяват да достигнат средствата, необходими за издръжка

Поскъпването идва основно от горивата

Вили Иванова, която е заместник-директор на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, посочи, че

основната причина за поскъпването на живота е преди всичко нарастването на цените на горивата. Тя даде пример с това, че природният газ през изминалото тримесечие е поскъпнал пет пъти повече спрямо миналата година за същия период.

Цената на тока за бизнеса и през третото тримесечие се задържа на високи нива.

Повишението е с около 4 пъти по-високо в сравнение със същия период на 2021 г. Оттам и цените в промишлеността са се покачили, като в някои случаи търговската надценка не е аргументирана.

По-големи разходи битовите потребители имат заради увеличението на цената на водата от 1 юли със средно около

40%.

Увеличение се наблюдава и при хранителните и при нехранителните стоки - съответно с 2,8 % и 5%. Необходимият доход за прехрана на едно работещо лице е 497 лв.

Ускорено нарастване се наблюдава при цените на

млечните продукти - с 11% за тримесечието и 38,4% на годишна база, захарта и захарните изделия - 4,5% за тримесечието и 24,5% на годишна база, сухите колбаси - 2,5%

за тримесечие и 27% на годишна база. С до 20 % нарастват цените при хлебните изделия, докато при цената на хляба има задържане на цените.

От института сочат още, че 76% от хората се притесняват за плащането на битовите сметки през предстоящия зимен сезон, а за 46% най-голям проблем са ценовият шок, високите цени и инфлацията. През второто тримесечие средната работна заплата нараства с 13 %, но реално намалява с 2% спрямо инфлацията.

mediapool.bg