Предложеното от "Има такъв народ" правителство ще бъде оттеглено с решение на парламента като депутатите гласуват отказа на номинирания премиер Пламен Николов да заеме поста. До тази развръзка се стигна след две кризисни заседания на председателския съвет на Народното събрание, разправии в пленарната зала и изнервени опити на първата политическа сила ИТН да се избегне каквото и да е гласуване.
Обявеното преди ден от Слави Трифонов решение на ИТН да не внася проекоправителството си за гласуване в пленарната зала създаде прецедент и според редица юристи може да предизвика конституционен проблем, след като миналата седмица ИТН изпълни успешно мандата за съставяне на правителство и, както повелява конституцията, президентът издаде указ, с който внесе проектокабинета за гласуване в парламента. По план това трябваше да се случи на 11 август.
"Актът на президента е краен, стабилен, и оттук нататък топката е при нас. Това е нашият мач и ние не можем да избягаме от отговорността да направим това, което трябва да направи НС, за да финализира процедурата. Имайте предвид, че този прецедент трябва да бъде изигран изключително внимателно, той затова е прецедент. Защото той създава ново право", заяви Николай Хаджигенов от "Изправи се БГ! Ние идваме" след втория председателски съвет, в който участва и Емилия Друмева - юридически секретар на президента. Тя която също е изразила становището, че именно парламентът трябва да се произнесе.
На въпрос дали председателският съвет е стигнал единодушно до решението, Хаджигенов отговори, че е имало и различно мнение:
"Има такъв народ" се притесняваха силно, че събранието може да гласува "против" и да не приеме оставката на премиера и да го направи насила премиер, което е в рамките на забавното, но това пък изцяло е по тяхната част".
Очаква се първа точка в дневния ред на НС в четвъртък да е гласуване на проекторешение, с което приема "волеизявлението" на Пламен Николов за отказ от съставяне на правителство.
"Работата на Народното събрание оттук нататък е да излезе с краен акт, за да затвори процедурата. В противен случай бихме създали прецедент, който ще минира всеки един мандат за следващите 100 години напред", коментира Хаджигенов.
Емилия Друмева обясни пред БНТ, че президентът няма да пристъпи към следващ ход, докато няма ясна, категорична позиция от страна на Народното събрание, с което процедурата да бъде завършена.
"Няма да гласуваме предложен състав на Министерски съвет, защото то остава безпредметно. Единствено ще се произнесем по волеизявлението на г-н Николов, свързано с неговия мандат като кандидат за министър-председател", заяви председателят на групата на ГЕРБ Десислава Атанасова.
Очаква се проекторешението да бъде изготвено от председателят на парламента Ива Митева от ИТН. Текстът трябва внимателно да бъде подготвен, тъй като става дума за прецедент, подчерта Хаджигенов.
В началото на пленарното заседание в сряда шефката на НС Ива Митева (ИТН) спря изказването на депутата от ГЕРБ Александър Ненков, който се опита да повдигне въпроса за проваления мандат за съставяне на правителство на ИТН.
"Политическата криза е напът да прерасне в конституционна", каза Ненков от парламентарната трибуна в изказване по дневния ред на НС, в който не присъстваше точката за избор на правителство.
Ива Митева побърза да му вземе думата, обяснявайки, че сега е време да се гласува дневният ред, а не да се говори за това.
Едва тогава председателят на НС реши да уведоми депутатите за постъпилото заявление от Пламен Николов за отказ по лични причини. Тя подложи на гласуване дневния ред, както го беше обявила, и той бе приет. БСП гласува "против".
"Не разбирам тишината в тази зала на фона на случващото се в държавата", каза лидерът на БСП Корнелия Нинова в декларация от името на парламентарната група около 50 минути по-късно.
Думата на Нинова не бе отнета. Тя заяви, че мнозинството българи харесват служебния кабинет, но ако парламентът бъде разпуснат, кабинетът ще е с вързани ръце.
Преди началото на пленарното заседание Николай Хаджигенов заяви, че ИТН упражнява произвол.
mediapool.bg