Кламер БГ - Новини: И ДБ няма да се коалира с Борисов и ДПС: "Сега ГЕРБ могат да видят изолацията си"

И ДБ няма да се коалира с Борисов и ДПС: "Сега ГЕРБ могат да видят изолацията си"

България

|
Пон, 03 Окт 2022г. 19:52ч.
И ДБ няма да се коалира с Борисов и ДПС: "Сега ГЕРБ могат да видят изолацията си"

И ДБ няма да се коалира с Борисов и ДПС:

Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов твърдо изключи възможността формацията му да подкрепи управление на ГЕРБ. С това лансираните от ГЕРБ планове за "евроатлантическо правителство" с ДБ и ДПС пропадат.

По-рано лидерите на "Продължаваме промяната", която на тези избори се класира втора, както и председателката на класиралата се пета БСП Корнелия Нинова обявиха, че няма да влизат в коалиция с ГЕРБ и ДПС.

Видно от настойчивите, стигащи до истерия послания в близки до ГЕРБ медии, за Бойко Борисов е най-важно да привлече ДБ към бъдещата си коалиция. Твърденията от лагера на ГЕРБ са, че Борисов няма да предложи правителство, ако няма подкрепата на ДБ.

На проведените в неделя избори ГЕРБ си върна позициите на първа политическа сила, но далеч не разполага с мнозинство, за да състави правителство. Към момента победителите във вота са единствените, които не са дали пресконференция. Очакванията са когато направят това, да вменят на ДБ вината, че страната остава без редовно управление и отново трябва да се ходи на избори.

"Управление ГЕРБ-ДПС-ДБ ще изкара хората на улицата"

"ГЕРБ свалиха предишното правителство - при всичките му кусури, които аз никога не съм спестявал. Но това беше управление, то съществуваше на фона на войната (в Украйна). Те много добре знаеха, че нямат план. Сега нека да направят управление с "Възраждане" и ДПС. Нали заедно сваляха правителството. Да видим как ще им се получи, но те и помежду си не мислят, че ще влязат в такъв танц", заяви Христо Иванов пред бТВ.

По думите му коалиция ГЕРБ-ДПС-ДБ не е изход от кризата, а вместо това ще дестабилизира страната:

"Управление с ГЕРБ и ДПС е невъзможно, не защото на мен не ми харесва или ние не искаме да се прежалим. А защото реалността, която е ясно четима във вота, е че подобно управление ще изкара хората на улиците. То не е рецепта за стабилност, а за дестабилизация на страната. Тоест, през подобен ход ние само ще задълбочим политическата криза, а няма да тръгнем да я решаваме".

Съпредседателят на ДБ подчерта, че въпросът не е на аритметика, а на политически реалности.

"ГЕРБ няма план"

Христо Иванов коментира, че ГЕРБ са имали много време да "осъзнаят един факт, който аз съм им казвал от трибуната на Народното събрание".

"Аз тогава им казах: "Вие нямате план, може да спечелите изборите, но няма да управлявате, защото нямате партньор". А нямат партньор по една проста причина – отказват да понесат отговорност за корупционния модел на завладяване на държавата, който не е започнал по времето на ГЕРБ. Той има своите корени в комунистическия режим, но той разцъфтя по време на управлението на ГЕРБ с негласната коалиция с ДПС, която сега отново ни се предлага. Те не казаха нито една дума по този въпрос", добави Иванов, припомняйки как преди три месеца ГЕРБ свалиха правителството на Кирил Петков с помощта на ДПС, ИТН и "Възраждане".

Иванов също така припомни, че в предишния парламент "Демократична България" направиха временна комисия, която трябваше да обсъжда и да търси съгласие за промени в конституцията, свързани със съдебната реформа, но ГЕРБ и ДПС я бойкотираха.

"Канихме ги едва ли не с баница. Те отказаха по един доста грубоват начин, да не кажа по-груба дума. Сега могат да видят своята изолация. Сега нека поемат отговорността, че имаше правителство, което те свалиха. Нямат плат, нямат партньори. Защото всеки, който опита на гърба си да върне на власт този нереформиран ГЕРБ, който една дума не е казал за 12-те години и за корупционния модел за завладяване на държавата, това би било самоубийство за него".

Иванов изключи и коалиция ГЕРБ-ПП-ДБ

Иванов изключи и коалиция ГЕРБ-ПП-ДБ и подчерта, че причината е същата. "ГЕРБ не мръднаха от своята позиция на тотално отрицание на това, че в България го има този корупционен модел и той е главното обяснение за нашата уязвимост на путинското влияние в България. Този корупционен модел обяснява построяването на "Турски поток" със тази скорост и при тези условия", изтъкна лидерът на ДБ.

Той подчерта, че в предходния парламент от ГЕРБ са отказали да започнат разговор, който им е бил предлаган от ДБ. След това разкритикува бившите си коалиционни партньори от "Продължаваме промяната".

"Ние не сме призовавали никой да бъде арестуван и ние знаем, че арестите не могат да бъдат политика. Ние искахме разговор за системните предпоставки за корупция в България. Искахме разговор за неутрални правосъдни институции. Искахме разговор за това как да решим проблема в България, а той е, че в правосъдието има твърде много политика, а в политиката има твърде много корупция. Ние трябва да изчистим правосъдието, за да може то да изчисти политиката и да не се занимаваме с взаимно бомбандиране с недоказуеми обвинения между политици – ти си корумпиран, аз съм корумпиран, Джемкорп и чекмеджетата и обратно до безкрай. Това нещо не може да продължава така, ние трябва да му намерим решение", посочи той.

Според съпредседателят на ДБ решението е неутрална прокуратура, съд, на който може да се има доверие, както и изчистване на регулаторите и службите. "И всеки, които има проблеми с подозрения, че е корумпиран, отива в правосъдието, а там спокойно и по европейски си изчиства въпросите. Но слиза от политическия терен. Това е цивилизационна конвенция, която ако не я постигнем, ще циклим и ще става все по зле, защото то е в дъното на тази политическа криза", обясни Иванов.

"Нека да го кажа като човека, който видя как започнаха промените на "Росенец". Това на много хора не им харесва, че промените там започнаха. После много бащи се появиха. Те започнаха от безправието. От това, че има различно прилагане на закона – за еди кого си важи, за други има врата в полето".

"Време е политиците да започнат да си говорят"

Христо Иванов предупреди още в края на миналия парламент, че предсрочните избори не са решение, защото и след тях, а дори и на следващ предсрочен вот пак ще има фрагментиран парламент и няма да е възможно да се състави кабинет.

Запитан какъв изход вижда в създалата се ситуация, съпредседателят на ДБ каза, че политиците се нуждаят от сериозен разговор. "Защото моето опасение не е, че няма да се излъчи правителство в този парламент. Моето притеснение е, че и в следващия няма как да излъчим управление, ако не променим условията на политическия разговор. Трябва ни фокус върху политики и институции, за да решават те системните проблеми, а не персоналите възпаления на едно или друго его".

Според него политиците трябва да говорят по теми като тези за корупцията и върховенството на закона "откровено, задълбочено и сериозно".

"Стига имитации и евтини инсценировки. Всеки се е барикадирал и чака. Ще правим избори, докато не спечели той. Няма да стане това. Очевидно българската политическа система е все по-фрагментирана. Разговор трябва да има. Трябва да намерим начина, по който да си говорим", каза съпредседателят на ДБ.

Президентът да е свика разговори за план до разпускането на НС

Според него държавният глава би трябвало да се намеси в усилията за разрешаването на политическата криза. "Президентът Радев да излезе от своята абаносова кула, в която той смята, че е достатъчно да си говори със своите министри и хората от пловдивското братство, които го обикалят, и да свика във формат Консултативен съвет по национална сигурност политическите сили, които да изработят план за нещата, които парламентът трябва да свърши", предложи Христо Иванов. По думите му трябва да се приеме бюджет, който да обезпечи компенсации свързани с енергийните цени, да се приемат законите, свързани с Плана за възстановяване, да не се пипа машинният вот и т.н.

Освен това според него е наложително президентът Радев и политиците е добре да се споразумеят какво може да прави и да не прави служебният кабинет: "Президентът Радев да разбере, че той няма легитимност да реши да извади България от цяла Източна Европа", изтъкна Иванов, визирайки отказа на държавния глава да се присъедини към общата декларация за членството на Украйна в НАТО, която подписаха неговите колеги от Централна и Източна Европа.

mediapool.bg