Кламер БГ - Новини: Земята не е пепелник: Как може да се #ПромениКартинката?

Земята не е пепелник: Как може да се #ПромениКартинката?

Общество

|
Вт, 09 Ноем 2021г. 12:06ч.
Земята не е пепелник: Как може да се #ПромениКартинката?

Земята не е пепелник: Как може да се #ПромениКартинката?

Всяка секунда десетки хиляди фасове се изхвърлят не където им е мястото – в пепелника, или в кошчето за отпадъци. Фасове на тротоара, фасове под балконите, фасове на плажа и дори в морето, фасове в канавките... Масово пушачите, освен ако не са вкъщи или в заведение, си хвърлят остатъка от цигарата където им е най-лесно - извън кошчето. Изхвърлените фасове често се оказват и една от причините за възникването на пожари в горите, нанасящи неимоверни щети и често вземащи човешки жертви.

Статистиката показва, че между една и две трети от цигарените фасове се изхвърлят безразборно, превръщайки се в един от сериозните замърсители на околната среда. Това е така, защото цигарените филтри съдържат целулозен ацетат – вид пластмаса. Да, тя не е произведена от нефтопродукти, а от дървесина, но въпреки това представлява замърсител на околната среда, тъй като се разгражда за период от 3 месеца до 15 години според външните условия. Всяка година изхвърлените цигарени фасове генерират 1.1 милиона тона отпадъци в околната среда. Това означава, че при 1/3 попаднали извън пепелника фасове, над 350 хил. тона годишно замърсяват околната среда допълнително към тоновете отпадъци от пластмаса, генерирани от найлоновите торбички, приборите за еднократна употреба и други пластмасови отпадъци.

Проблемът със замърсяването на околната среда с фасове е толкова сериозен, че се очаква след 10 години в океаните да има повече тютюневи угарки, отколкото риба, сочат черните прогнози.

Неправилното изхвърляне на цигарените филтри бе причина Европейският съюз да включи в Директивата за еднократната пластмаса допълнителни финансови задължения за производителите на тютюневи изделия от 2023 г., като в България това ще се изразява в заплащането на продуктова такса за пуснатите количества цигари, според наредба, приета от МС. Целта е с приходите да се покриват разходите за събиране на отпадъците и почистване на замърсяването от цигарените фасове. Друго изискване на директивата е тютюневите компании да поставят и допълнителни предупреждения на кутиите с цигари, информирайки потребителите, че филтрите съдържат пластмаса и замърсяват околната среда. От 2022 г. те ще трябва да провеждат и информационни кампании срещу безразборното изхвърляне на фасове и замърсяването с тях на околната среда.

От "Филип Морис България", обаче, решиха да стартират още през лятото на тази година националната информационна кампания #ПромениКартинката, която цели да повиши вниманието върху проблема със замърсяването с фасове и да провокира положителна промяна в потребителското поведение. Кампанията обръща внимание на потребителите, че "Земята не е пепелник" и ги провокира да променят нагласите си към опазване на градските пространства и околната среда.

Така през лятото на спасителните постове и съблекални на близо 50 черноморски плажа се появиха атрактивни визии, акцентиращи върху проблема с хвърлените в пясъка угарки от цигари, а в края на летния сезон групи доброволци – служители на "Филип Морис България", местни медийни партньори, общини и други сподвижници, се включиха в акции за почистване на морската градина в Бургас и и централния плаж на Варна. Доброволци се събраха в края на септември и в началото на октомври, за да изчистят от фасове и други боклуци и Небет тепе в Стария град на Пловдив, Младежкия парк в Русе и централната градска градина в Благоевград.

Общо 620 кг фасове и отпадъци бяха събрани в акциите в тези пет града в страната, в които се включиха близо 180 привърженици на кампанията, сочат данните на "Филип Морис България". Акциите се осъществиха с подкрепата на местните общини, с чиято помощ бяха извозени боклуците за депониране.

Кампанията #ПромениКартинката ще продължи с изложба в края на ноември и в София.

"В края на месеца ще разположим пред кино "Кабана" край НДК пана с визуализации на проблема с неправилното изхвърляне на цигарените филтри. За момента нови акции за почистване на пространства не се планират, но напролет ще имаме нови кампании за повишаване на вниманието на хората", коментира Диляна Якова, мениджър устойчиво развитие и регулации във "Филип Морис България".

Тя уточнява, че организираните изложби и акции по почистване са по-скоро повод да се повиши информираността за проблема със замърсяването с фасове и да се акцентира върху значимостта му – от медиите и обществото като цяло и "да отправим призив към потребителите за промяна в навиците им".

Според Якова ще отнеме време, докато голяма част от пушачите спрат инстинктивно да хвърлят фаса си, без да се замислят, където им падне, докато са извън дома си. За съжаление тя не е оптимист, но се надява, че почистените от отпадъците и угарките пространства ще останат такива и чистотата на градинките ще играе психологическа бариера пред ново замърсяване.

По думите на Якова кампанията ще разчита също така популярни и обществено значими лица да подкрепят акциите срещу неправилното изхвърляне на фасовете. "Надявам се един ден пушачите да осъзнаят, че не е добре да си хвърлят фасовете през прозореца на колата, на улицата или в парка", посочва тя.

Якова коментира, че българските пушачи не се отличават съществено от останалите в света по лошия си навик да "превръщат природата в пепелник". Очаква се Министерството на околната среда и водите да извърши проучване през 2022 г. за това каква част от цигарените угарки в България отиват в околната среда, вместо в пепелника или в кошчето за отпадъци. Това проучване трябва да стане основа за въвеждането през 2023 г. на продуктовата такса, която производителите или дистрибуторите на цигари трябва да плащат на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда към екоминистерството.

От фактите за фасовете, които вероятно голяма част от хората не знаят, е този, че тютюневите компании от много години извършват проучвания и правят опити за намиране на вариант за цигарени филтри с по-висока разградимост. Все още обаче не е открита по-добра опция на целулозния ацетат с оглед неговите филтриращи качества. "Макар че проучванията на нови материали за филтри с по-висока разградимост продължават, може да се очаква, че цигареният филтър в настоящата му форма ще остане за дълго време, като част от продукта", смятат от Филип Морис България.

Въпреки че цигарените фасове съдържат остатъчни вещества от дима при горенето, те не са в количества, които са опасни и токсични, и не се класифицират като опасен или токсичен отпадък в околната среда, обясняват още от производителя на тютюневи изделия.

Посланието на кампанията към пушачите е съвсем просто: Нашият свят не е пепелник! Хвърляйте си фасовете на правилните места! Да опазим околната среда чиста!

* Материалът е публикуван с подкрепата на "Филип Морис България".

mediapool.bg