Правителството и 27-те земеделски организации, които три дни протестираха, постигнаха компромисно решение относно вноса на селскостопанска продукция от Украйна с подписването на меморандум в сряда.
Така недоволството беше потушено, а струпалите се около 600 трактора край София започнаха да се изтеглят.
Премиерът акад. Николай Денков се ангажира да няма внос на слънчоглед от Украйна, докато не бъде договорена квота. Въвежда се лицензионен режим за внос на пшеница, царевица и рапица. Съкращават се сроковете за изплащане на земеделски субсидии и ще бъдат набелязани мерки за облекчаване на административната тежест на фермерите. Това най-общо предвижда подписаният днес меморандум между двете страни.
"Използвам случая да се извиня на всички хора, които работят в аграрния сектор за това, че без да искам ги обидих, използвайки думата "терористи", каза акад. Николай Денков след срещата на "Дондуков" 1. Той обясни, че тази дума не е била насочена към тях, а към тези, които са отхвърлили отправената от него покана за среща.
Днес представители на протестиращите земеделци казаха, че приемат извиненията на премиера.
В събота Николай Денков обяви, че "с терористи не преговаря", след като представители на зърнопроизводителите отказаха среща с правителството. Думите му допълнително взривиха напрежението в бранша. Два дни преди това Народното събрание отмени забраната за внос на зърно от Украйна, което стана повод за обявяване на общонационален протест на фермерите. В понеделник и Еврокомисията обяви, че временните мерки, въведени от ЕС за украинския земеделски внос, повече не са необходими и реши да няма удължаване на забраната.
В понеделник българските фермери обаче се вдигнаха на общонационален протест, подкрепен от 27 земеделски организации. С трактори и друга селскостопанска техника бяха блокирани 40 важни пътни отсечки в цялата страна и гранични пунктове, основно към Румъния.
Във вторник около 600 тежки машини пристигнаха край столицата и се разположиха в нива край Долни Богров. Недоволните приеха поканата на премиера за разговор. Преговорите продължиха близо четири часа и приключиха вечерта с постигнат компромис. Т.нар. "зърнари" извоюваха забрана за внос на слънчоглед, докато не бъдат определени квоти.
Това доведе до напрежение сред протестиращите и те останаха в протестна готовност. За днес - сряда, имаха разрешение да влязат 80 трактора в центъра на София. До този сценарий не се стигна, след като сутринта недоволните одобриха постигнатите договорености с властта, представеният им меморандум и дадоха картбланш на контактната група да го подпише.
"Мисля, че тук днес нямаме повече работа. Всички колони с трактори могат да се приберат по къщите си и най-после утре да се върнем на полето", каза Илия Проданов, шеф на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Така още от обед тракторите край Долни Богров започнаха да се изтеглят от полето и фермерите се разотиваха по родните си места.
Денков: Меморандумът влиза в сила от днес
Меморандумът, който подписахме със земеделските производители, влиза сила от днес, заяви премиерът на брифинг в Министерския съвет след срещата.
"Както се шегувахме - след един фалстарт, важното е, че финиширахме успешно. При едни конструктивно проведени преговори вчера и днес няма победени, няма отстъпили - всички печелят. Около това се обединихме с хората, които участват в срещата, че именно по този начин можем да продължим напред, защото в момента потушихме напрежението, което вълнува хората днес. Но има изключително много проблеми, които предстои да се решат и продължаваме да ги решаваме заедно", каза акад. Николай Денков.
Той добави, че документът съответства както на исканията на протестиращите, така и на приоритетите на правителството. "Всички средства, които бяха отпуснати, са средства, които се полагат на земеделците. Това, което търсихме, е как да ускорим процесите, така че да ги получат по-рано и в пълен размер", каза Денков.
Той увери, че по отношение на конкретните действия с Украйна всичко, което са подписали, съответства на споразумението между Украйна и ЕК. "Там има режим, по който се създава платформа. В нея чрез лицензи се контролира и се регламентира износът от Украйна към държавите-членки, специално към 5-те страни, които досега бяха в този специален режим", каза Денков. Петте страни са Полша, Унгария, Словакия, Румъния и България.
На два пъти той повтори, че "няма отстъпление, има само по-добра организация, за да могат земеделските производители да работят спокойно".
"Днес се подписа много важен фундаментален документ с правителството, за което благодарим. Прибираме се по родните си места и ще правим това, което най-добре можем - да се занимаваме със земеделие", каза Илия Проданов.
Министерството на земеделието и храните започва да изготвя комплекс от мерки и политики, които да действат в дългосрочен план, казаха още представители на земеделските производители.
Днес правителството взе решение за отпускане на 63 млн. лева допълнително на Държавен фонд "Земеделие" за подпомагане на земеделските стопани. Средствата са за за компенсации на фермерите за повишените цени на енергоносители, фуражи, препарати за растителна защита, горива и торове. Те ще бъдат изплатени до края на месеца.
Поздрави от Борисов и Пеевски
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и санкционираният по глобалния закон "Магнитски" депутат от ДПС Делян Пеевски поздравиха правителството за проведените преговори със земеделците.
В същото време първо БСП, а после и "Възраждане" обявиха, че искат връщане на забраната за внос на украински земеделски продукти. Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов дори отиде да се срещне с протестиращите земеделците в Долни Богров. Те обаче го призоваха да си тръгне, за да не се политизира протестът им.
Подписаният меморандум
По-късно 27-те земеделски организации разпространиха текст на подписания меморандум. Той е между Министерски съвет, Министерството на финансите, Министерството на земеделието и храните и Инициативния комитет за провеждане на общонационален земеделски протест.
Изрично е посочено, че в протестите са участвали не само зърнопроизводители, а и животновъди, овощари, производители на мед и пчелни продукти и други земеделци.
Решението за подписването на документа беше взето заедно от протестиращите и одобрено от всяка една организация на Инициативния комитет, се казва в съобщението.
Първото искане
Чл. 1 Забрана за внос на слънчоглед от Украйна до края на месец ноември, след което се въвежда лицензионен режим, който отчита необходимите количества на преработвателните предприятие за производствените им нужди.
Ще се изработи лицензионен режим за внос на пшеница, царевица и рапица, съгласно договореното между Украйна и Европейската комисия.
За вноса от Украйна на други продукти, включително сухо мляко и пчелен мед и пчелни продукти, ще се въведат правила за прилагане на лицензионен режим, ако вносът от Украйна надвишава 10% от общия обем по себестойност на вноса и вътрешнообщностната доставка в Република България за съответния тип продукт.
Чл. 2. Всяка седмица Агенция "Митници" да публикува обемите за внос и износ на четирите зърнени култури и средната декларирана цена, както и публикуване на обемите за внос и износ и средна декларирана цена за останалите продукти по чл. 1.
Чл. 3. По отношение на завишаване на контрола на вноса от трети страни, включително и от Украйна, вече има издадена заповед РД11-2128 от 18.09.2023 г.
Второто искане
Чл. 4. Прието е решение от Европейската комисия за съответствие на държавна помощ "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" за сумата от 150 млн. лева, а за допълнително осигурените средства в размер на 63 млн. лева е подадено уведомление SA. 109409, като се полагат максимални усилия за съкращаване сроковете за произнасяне от страна на ЕК до края на месец септември.
В срок до 30.09 2023 г. ще се изплати общият размер от 213 млн. лв.
По отношение отпадане тавана на помощта за Украйна, ще се изготви национална позиция за отпадане на тавана, която да бъде приета от Министерски Съвет до 27.09.2023 г., и ще се проведат разговори от министър-председателят на Република България с председателя на ЕК за отпадане таваните на помощта, след което ще бъде прието решение на УС на ДФЗ за изплащане на допустимата помощ.
Трето искане
Чл. 5. Земеделските стопани, подали заявление до 26.09.2023 г. по държавната помощ за компенсиране на 100% пропаднали площи, след обработване на заявленията, получават подпомагането в рамките на 3 работни дни.
За останалите земеделски стопани остава срокът за подаване на заявление до 06.10.2023 г., като те ще получат плащането след обработка на заявленията.
Да се променят указанията за предоставяне на "Помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни климатични събития, конито могат да бъдат приравнени на природни бедствия", настъпили през 2023 г. в посока възможност за прихващане на изискуеми публични задължения към държавния бюджет.
Четвърто искане
Чл. 6. Помощта по програмата de minimis за 2023 г. в размер на 47.5 млн. лева ще бъде осигурена от допълнителни средства от бюджета и ще бъде разпределена на равни части за подпомагане на най-малките земеделските производители в сектор "Животновъдство", в това число пчелен мед, и в сектор "Растениевъдство".
Разпределянето във всеки един от секторите ще бъде извършено по методика, изработена съвместно с Министерството на земеделието и храните.
Чл. 7. Министерството на земеделието и храните да започне разработването на комплекс от политики по браншове, които да повишат конкурентоспособността на съответния бранш и последващ план за действие.
Петото искане
Чл. 8. Земеделските производители на мляко, които не могат да докажат реализация на продукция, поради внос на сухо мляко от Украйна, да получат подпомагане по интервенциите по обвързаната подкрепа на база правно основание за форсмажор и след разрешение от ЕК.
Чл. 9. Изменения и допълнения на Меморандума се извършват чрез подписване на анекс между страните.
Първоначалният текст на меморандума
Още по темата:
"Зърнарите" извоюваха запазване на забраната за внос на слънчоглед от Украйна
По обед пред фермерите беше прочетен предложеният от правителството меморандум. Ето и разпространеният първоначално текст от фермерите.
"Меморандум между Министерски съвет, Министерство на финансите, Министерство на земеделието и храните и Инициативния комитет за провеждане на общонационален земеделски протест.
Днес в град София между Министерски съвет, Министерство на финансите, Министерство на земеделието и храните и Инициативния комитет за провеждане на общонационален земеделски протест, наричани по-нататък страните, се подписва настоящето споразумение.
След като взеха предвид декларираната декларация в Министерски съвет от 15 септември от Инициативния комитет и съдъращите се в нея искания, систематизирани в 5 точки.
По точка 1 - продължаване на забраната за внос на слънчоглед от Украйна до изчерпване на количествата произведена продукция през стопанската 2022/2023 г. И определяне на необходимите количества на преработвателните предприятия за производствените им нужди. Водят се преговори с ЕК за забрана на внос от Украйна на селскостопански култури, надвишаващи 10% от обема на нетното национално производство. Ще се изработи лицензионен режим за внос на пшеница, царевица и рапица, съгласно договореното между Украйна и ЕК.
По точка 2 - прието е решение от ЕК за съответствие на държавна помощ в подкрепа на ликвидността на земеделските стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна за сумата от 150 млн. лева.
А за допълнително осигурените средства в размер на 63 млн. лева се полагат максимални усилия за съкращаването на сроковете за произнасяне от страна на ЕК до края на месец септември.
В срок до 6 октомври да се изплати общият размер от 213 млн. лева.
По отношение на отпадане на тавана на помощта заради войната в Украйна - да се изготви национална позиция, която да бъде приета от Министерския съвет до 23 септември и да се проведат разговори с председателя на ЕК.
По точка 3 - земеделските стопани, подали заявление до 26 септември по държавната помощ за компенсиране на 100% пропаднали площи, след обработване на заявленията ще получат подпомагане в рамките на 3 работни дни.
По точка 4 - остатък до достигане на определения национален лимит на Република България по помощта de minimis в размер на 71 млн. лева ще бъде разпределен на равни част за подпомагане на земеделските производители в сектор "Животновъдство", в това число пчелен мед и сектор "Растениевъдство".
По точка 5 - земеделските производители на мляко, които не могат да докажат реализация на продукция поради внос на сухо мляко от Украйна, да получат подпомагане по интервенциите по обвързаната подкрепа на база на правно основание за форсмажор и след разрешение от ЕК.
Изменение и допълнение на меморандума се извършва само чрез подписване на анекс между страните.
Настоящият меморандум се състави и подписа в един екземпляр, който ще се съхранява в Министерския съвет.
Останалите страни ще разполагат със заверено копие от него."
Този документ беше изчетен от председателя на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов пред фермерите в Долни Богров около обед в сряда. Той обясни пред протестиращите, че това не е крайния вариант на меморандума, който ще подпише Инициативният комитет с правителството.
По точка 2
предложението на земеделците е изплащането на помощта да стане до 30 септември, а не до 6 октомври както е записано сега в меморандума.
По точка 4 Инициативният комитет ще иска да се въведе срок, който да е до края на месец октомври.
mediapool.bg